To, że Polacy lubią wypić, to wiadomo już dawien dawna. Coraz częściej jednak po alkohol sięgają nastolatkowie, by dostarczyć sobie rozrywki. Gdzie w tym czasie są rodzice? Nie wiedzą co dzieje się z ich dziećmi czy sami w tym czasie również beztrosko sączą przeróżne trunki?

Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodzież. Do picia napojów alkoholowych przyznaje się ponad 92% uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 96% uczniów II klas szkół średnich. Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest piwo. Te zatrważające informacje to wyniki badań Europejskiego Programu Badań Szkolnych na Temat Alkoholu, które były przeprowadzone w trzecich klasach szkół gimnazjalnych oraz drugich klasach szkół ponadpodstawowych (grupa 15/16–latków oraz 17/18–latków).

Z dalszych informacji wynika, że ponad 2/3 chłopców (76%) oraz ponad połowa dziewcząt (62%) uczących się w III klasach gimnazjalnych (15/16–latków) piła alkohol w tym okresie. Do upicia się w czasie ostatniego roku przyznało się niemal 50% piętnastolatków (58% chłopców i 40% dziewcząt) i ponad 65% siedemnastolatków (74% chłopców i 54% dziewcząt). Na miesiąc przed badaniami upił się co trzeci 15/16–letni chłopiec (38,1%) i co piąta 15/16–letnia dziewczynka (26,5%). Większość uczniów trzecich klas gimnazjów przyznaje się również do podejmowania prób zakupów alkoholu (np. piwa 64%), zdecydowana większość takich prób kończy się powodzeniem. Odmową sprzedaży ze względu na zbyt młody wiek kończy się tylko 10% prób zakupu.

Zastanawiając się nad tym, co kieruje młodymi ludźmi, że tak wcześnie zaczynają sięgać po napoje alkoholowe, możemy wyróżnić kilka powodów. Przede wszystkim dostępność alkoholu jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Zwłaszcza niewielkie sklepy osiedlowe nie przestrzegają zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18. roku życia. Kolejnymi czynnikami są przede wszystkim nuda i związana z nią nieumiejętność zorganizowania sobie czasu wolnego, która nasila się zawłaszcza w okresie wakacyjnym. Winni temu zjawisku stają się również rodzice, którzy nie zwracają uwagi na to, że ich dzieci sięgają po alkohol w ich towarzystwie. Dając ciche przyzwolenie i nie interesując się swoimi pociechami stają się współwinnymi tego zjawiska.

Warto wiedzieć, że za podanie alkoholu osobom nieletnim grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności zgodnie z art. 208 kodeksu karnego. Rodzicom, których dziecko zostało przyłapane na nietrzeźwości grozi również nadzór kuratora. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku