Ruch już od pierwszych miesięcy życia dziecka odgrywa kluczową rolę w jego prawidłowym rozwoju. Pomaga nabyć umiejętności poznawcze, pozytywnie wpływa na ogólną motorykę oraz rozbudowuje układ mięśniowy, niezbędny do tego, by dziecko mogło raczkować, samodzielnie wstawać, siadać i w końcu chodzić.

Co więcej, ruch wspiera prawidłowy rozwój mózgu, a także stymuluje kształtowanie się układu nerwowego. Kiedy dzieci raczkują, w wyniku naprzemiennej pracy rąk i nóg, rozwijają się połączenia między półkulami mózgowymi, co w konsekwencji  pozwala doskonalić koordynację ruchową. 

Katarzyna Sempolska, ekspert Instytutu Pampers, opracowała specjalny program zabawy ruchowej przeznaczony dla niemowląt. Nie wymaga on skomplikowanego sprzętu, a jedynie takich elementów jak: kocyk, gumowa piłka do masażu z kolcami oraz dziecięca kołderka. Uwaga: przed rozpoczęciem zabawy z maluszkiem należy upewnić się, że podłoga jest czysta i nie ma na niej żadnych małych przedmiotów, które dziecko mogłoby włożyć do buzi.

ĆWICZENIA Z PRZYBORAMI (dla dzieci od 3. miesiąca życia)
Masaż gumową piłką (z kolcami lub bez):

Już od pierwszych dni życia maluszka jego wrażenia związane z dotykiem są bardzo ważne. Masaż piłką najłatwiej jest wykonać, gdy dziecko jest bez ubranka, dlatego przed wykonaniem ćwiczenia należy pamiętać o odpowiednim nagrzaniu pomieszczenia. Mama delikatnie uciskając gumową piłkę i wykonując nią okrężne ruchy, subtelnie masuje plecy, brzuszek, klatkę piersiową, nóżki i rączki dziecka. Ćwiczenie jest niezwykle przyjemne dla malca i uwrażliwia go na dotyk.

Wagonik:
Do wykonania ćwiczenia potrzebny będzie kocyk. Mama rozkłada kocyk na podłodze i kładzie na nim dziecko. Następnie chwyta za przeciwne rogi kocyka i przesuwa dziecko w różnych kierunkach. Dziecko może leżeć w pozycji na plecach lub na brzuszku.

Bujanie na walcu:

Do wykonania ćwiczenia przyda się dziecięca kołderka lub kocyk, uformowane w kształt walca. Mama kładzie dziecko na walcu, którym delikatnie kołysze do przodu i do tyłu. Bujanie, dodatkowo w rytm łagodnej muzyki, pozwala dziecku doświadczyć ruchu w jednostajnym rytmie, co jest niezwykle ważne w rozwijaniu koordynacji ruchowej.

ĆWICZENIA Z MAMĄ (dla dzieci od 3. miesiąca życia)
Rolowanie:

Rolowanie to jedno z prostszych ćwiczeń, które sprawia dziecku wielką radość. Mama powinna usiąść w siadzie skrzyżnym i trzymając dziecko blisko siebie, oprzeć je pleckami o swoją klatkę piersiową. Mama pochyla się do przodu i w pozycji z zaokrąglonymi plecami wykonuje dynamiczne kołysanie do przodu i do tyłu, i powtarza je tak długo, aż maluszek będzie wyraźnie rozbawiony.

Turlanie
To ćwiczenie, w którym mama powinna obrać pozycję siadu płaskiego, w którym nogi i plecy utrzymane są w pozycji prostej. Mama układa dziecko w poprzek na swoich udach tak, aby było mu wygodnie. Powoli zaczyna przetaczać maluszka z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy, turlając go od bioder do stóp i od stóp do bioder. Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.

ĆWICZENIA DLA DZIECKA (dla dzieci w wieku ok. 3 – 6 miesięcy)
Nóżka do rączki:

Mama kładzie dziecko na plecach. Delikatnie chwyta jego prawą rączkę i lewą nóżkę. Najpierw powoli zbliża jego rączkę do nóżki i kolejno rozkłada trzymaną rączkę i nóżkę na boki. Ćwiczenie należy powtórzyć z lewą rączką i prawą nóżką, a następnie wykonać je po 3 razy na każdą ze stron.

Z boku na bok:
Jest to znakomite ćwiczenie, które przygotowuje dziecko do obracania się z pleców na brzuch. Mama kładzie dziecko na plecach, chwyta je za bioderka, aby unieść jego nóżki do góry. Następnie przekłada nóżki maluszka zamiennie raz na prawą, raz na lewą stronę.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku