Ruch w rozwoju dziecka
Co więcej, ruch wspiera prawidłowy rozwój mózgu, a także stymuluje kształtowanie się układu nerwowego. Kiedy dzieci raczkują, w wyniku naprzemiennej pracy rąk i nóg, rozwijają się połączenia między półkulami mózgowymi, co w konsekwencji pozwala doskonalić koordynację ruchową. Dlatego eksperci z Instytutu Pampers zachęcają rodziców, by już od pierwszych miesięcy życia maluszka inicjować aktywność ruchową, która wspomoże jego prawidłowy rozwój.
Katarzyna Sempolska, ekspert Instytutu Pampers, opracowała program ćwiczeń dla mam z dziećmi. Program zabawy ruchowej przeznaczony dla maluchów nie wymaga skomplikowanego sprzętu, a jedynie takich elementów jak: kocyk, gumowa piłka do masażu z kolcami oraz dziecięca kołderka.
Prezentowane ćwiczenia są przeznaczone są dla rodzica i dziecka w wieku od ok. 1,5 roku. Głównym założeniem tej metody jest wspomaganiu rozwoju psychoruchowego poprzez rozwijanie:
1. świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
2. świadomości przestrzeni i działania w niej,
3. dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu.
Udział w ćwiczeniach razem z rodzicem ma na celu stworzyć dziecku okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia swojej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych.
Ćwiczenie 1: tik-tak
Stojąc w lekkim rozkroku, pochylamy się, chwytamy dziecko pod paszki i unosimy je nad ziemię. Następnie kołyszemy na boki i podnosimy do góry do rytmu wypowiadanego wierszyka. Ćwiczenie to stymuluje układ przedsionkowy odpowiedzialny za utrzymanie równowagi i koordynację ruchową.
Tik-tak tik-tak zegareczkiem jestem ja
Tik-tak tik-tak właśnie pierwsza wybiła (kołysze na boki)
Ku- ku – podnosi dziecko jeden raz
Tik-tak tik-tak zegareczkiem jestem ja
Tik-tak tik-tak właśnie pierwsza wybiła (kołysze na boki)
druga wybiła
Ku-ku ku-ku - podnosi dziecko dwa razy
Tik-tak tik-tak zegareczkiem jestem ja
Tik-tak tik-tak właśnie pierwsza wybiła (kołysze na boki)
trzecia wybiła
Ku-ku ku-ku ku-ku - podnosi dziecko trzy razy
Ćwiczenie 2: karuzela
W pozycji niskiej np. w klęku, układamy z rąk krzesełko dla dziecka. Dziecko zajmuje miejsce w krzesełku i mocno trzyma się nas trzyma w czasie, gdy wstajemy. Zaczynamy kręcić się dookoła własnej osi raz w prawą, raz w lewą stronę.
Ćwiczenie z wykonywaniem ruchów rotacyjnych w wyjątkowy sposób stymuluje zmysł równowagi.
Ćwiczenie 3: duży samolot
Unosimy dziecko w pozycji leżenia, jedną rękę układając pod klatką piersiową, a drugą pod biodrami. Teraz zaczynamy symulowanie lotu samolotem. Przemieszczamy się w różnych kierunkach, a także kręcimy się dookoła własnej osi w prawą i w lewą stronę.
Ćwiczenie 4: bujanie na plecach
Siadamy w siadzie płaskim, a dziecko staje za naszymi plecami – wtedy chwytamy malucha za nadgarstki. Pochylamy się do przodu i jednocześnie unosimy dziecko na swoich plecach. Powtarzamy to ćwiczenie do momentu, do którego sprawia dziecku radość.
Ćwiczenie 5: tunel
Robimy tunel ze swojego ciała np. ustawiając klęk podparty, podpór przodem, tyłem albo bokiem. Dziecko ma za zadanie przejść za każdym razem w innym tunelu. Zaczynamy od tunelów z dużymi „otworami”, a potem utrudniamy zadanie i proponujemy maluchowi przeciskanie się przez ciaśniejszy tunel.
Ćwiczenie 6: mały samolot
Siedzimy z ugiętymi kolanami, opieramy dziecko na swoich podudziach i trzymamy je za ręce. Przechylamy tułów do tyłu, a nogi unosimy nad podłogę, tak żeby podudzia ustawić równolegle do podłogi. W ten sposób dziecko podnosimy kilka razy do góry.
Ćwiczenie 7: samochodzik
W siadzie z ugiętymi nogami sadzamy dziecko na swoich biodrach. Dziecko opiera się plecami o tułów rodzica. W tej pozycji kładziemy dłonie blisko tułowia i unosimy biodra nad ziemię. W tej pozycji przemieszczamy się z maluchem w różnych kierunkach.
Ćwiczenie 8: przejażdżka
Przygotowujemy plastikowy pojemnik z kółkami. Zachęcamy dziecko, żeby usiadło w środku i wrzucamy tam delikatnie różne przedmioty, np. małe piłki o różnej fakturze i wielkości. Popychamy pojemnik w różne strony i z różną prędkością. Możemy tez kręcić pojemnikiem dookoła własnej osi.
Ćwiczenie 9: hops do góry
W pozycji stojącej chwytamy malucha pod bokach ciała. Teraz energicznie podnosimy je do góry, a opuszczając – dajemy mu całusa. Wykonujemy 10 powtórzeń tego ćwiczenia.
Ćwiczenia z kocykiem
Ćwiczenie 1: huśtawka
Składamy kocyk na pół i układamy go na podłodze. Dziecko siada pośrodku kocyka, a wtedy chwytamy za jego końce, robiąc z niego huśtawkę. Kołyszemy delikatnie na boki, potem trochę mocniej. W drugiej wersji robimy okrążenia dookoła własnej osi. Bawiąc się w ten sposób z dzieckiem stymulujemy jego zmysł równowagi.
Ćwiczenie 2: naleśnik
Kładziemy dziecko na kocyku i zaczynamy zawijać je w kocyk – tak, jak zawija się naleśniki. Gdy maluch już stanie się „nadzieniem”, delikatnie dociskamy ciało dziecka. Pobudzamy w ten sposób receptory czucia głębokiego. Ich prawidłowe działanie jest jednym z warunków odpowiedniego funkcjonowania narządu ruchu.
Ćwiczenie 3: wagonik
Duży kocyk, rozkładamy na podłodze i kładziemy na nim dziecko. Rodzic chwyta koc za przeciwne rogi i zaczyna ciągać dziecko w kocyku zmieniając kierunki. Dziecko najpierw leży na plecach potem spróbuj wariant z ułożeniem dziecka na brzuchu.
Ćwiczenie 4: masażyk
Przyjmujemy pozycję w siadzie na piętach, a dziecko leży na brzuchu na kocyku. Układamy małą piłkę na plecach malucha i zaczynamy je masować. Najpierw lekko dociskając masujemy ciało od góry do dołu. Potem naciskając na piłkę, robimy krążenia masując dokładnie nogi i tułów, a na końcu wykonując ruch drgania.
Masaż piłką to doskonały sposób na wyciszenie dziecka po dawce zabaw stymulujących.
Ćwiczenia z dużą piłką
Ćwiczenie 1: turlanie
Wszystkie dzieci uwielbiają zabawy z piłką. Ten kolorowy przybór aktywizuje je do toczenia piłki, rzucania jej, a także do uderzania rączkami. Dziecko dostaje dużą piłkę, a my zachęcamy je najpierw do turlania piłki dowolnie, a potem do pchania lub rzucania jej oburącz do nas.
Ćwiczenie 2: podskoki
Stajemy w lekkim rozkroku za piłką. Trzymając dziecko za biodra, sadzamy je na piłce. W tej pozycji dynamicznie dociskamy maluszka do piłki, a wykorzystując jej elastyczność, dziecko podskakuje w pozycji siedzącej.
Ćwiczenie 3: bujanie na piłce
Trzymając dziecko po bokach, kładziemy dziecko na piłce. Z tej pozycji kołyszemy nim delikatnie najpierw do przodu i do tyłu, a potem na prawą i lewą stronę. Bujanie doskonale pomaga dziecku poznać rytm jednostajny, który jest bardzo ważny w rozwijaniu koordynacji ruchowej.
Ćwiczenie 4: odskoki
Przygotowujemy gumową piłkę i zachęcamy dziecko, by na niej usiadło. Podajemy maluchowi ręce i proponujemy mu, by podskakiwało na piłce najwyżej, jak tylko umie.
Ćwiczenia prezentuje na zdjęciach znana snowboardzista i mama 2-telniej Igi, Jagna Marczyłajtis.
Uwaga: przed rozpoczęciem zabawy z maluszkiem należy upewnić się, że podłoga jest czysta i nie ma na niej żadnych małych przedmiotów, które dziecko mogłoby włożyć do buzi.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Ile kalorii ma krokietpo?ciel dla dziecka
Wersja do druku
Szukaj
12 powodów, żeby zwiedzić Maderę
Uznana po raz 10 z rzędu najlepszą wyspiarską destynacją świata przez World Travel Awards, Madera pozostaje jednym z najbardziej egzotycznych kierunków eu
Niacynamid – wszechstronny składnik w dziedzinie pielęgnacji skóry
Niacynamid, znany również jako witamina B3 lub PP, stał się jednym z najpopularniejszych składników w kosmetologii. Jego wszechstronność, de
Zimowy wystrój wnętrz – jak stworzyć magiczną atmosferę na cały sezon?
Zima to niezwykły czas, kiedy wnętrza naszych domów zyskują na znaczeniu jako przestrzenie ciepła, relaksu i spotkań. To nie tylko okres Świąt Bo
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra