Nasza uroda jest ściśle powiązana z dietą i stylem życia. Cera, paznokcie, a przede wszystkim włosy są prawdziwymi sensorami czujnymi na nasze zaniedbania w kwestii żywienia. Zadbanie o prawidłowy poziom biotyny w organizmie może być naszą przepustką do zachowania urody na dłużej.

Biotyna jest pierwiastkiem niezbędnym dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Pozwala organizmowi korzystać z energii ze spożywanych węglowodanów. Jest odpowiedzialna za prawidłową przemianę aminokwasów i cukrów, a także za syntezę kwasów tłuszczowych. Zapewnia, we współpracy z witaminą K, prawidłowe krzepnięcie krwi. Zawdzięczamy jej też sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego, prawidłowy wzrost organizmu w okresie dzieciństwa i dojrzewania, sprawne funkcjonowanie hormonu tarczycy, a także zdrowie skóry, paznokci i włosów. Ładna cera, mocne paznokcie i piękne włosy to nie tylko dowód zdrowia, ale i naturalna uroda! Organizm zaopatrzony we wszystkie potrzebne mu do funkcjonowania składniki odwdzięcza się nam łatwymi w pielęgnacji włosami, skórą bez podrażnień i wyprysków oraz mocnymi paznokciami. Wszelkie odchylenia od tego stanu są wynikiem przebytych infekcji, terapii antybiotykowych, a przede wszystkim zaniedbań w diecie.

Niby dużo, a jednak mało

Panuje dość powszechnie błędna opinia, że niedobory  biotyny u dorosłych osób zdarzają się rzadko. Takie przekonanie może wynikać z tego, że choć w małych ilościach, ale jest obecna w wielu produktach spożywczych. Należy jednak podchodzić do tych informacji z dużą rezerwą.  Faktycznie, biotynę znajdziemy zarówno w wątrobie wołowej (100 mikrogram/ 100g), drożdżach piwnych  (80 mikrogram/100g), orzechach włoskich (37 mikrogram/100g), w ziarnach soi (60 mikrogram/100g), czy żółtku jaja (54 mikrogramy/100 g). Niestety jednak w naszej mało zróżnicowanej diecie trudno o równowagę i dostarczenie odpowiedniej ilości poszczególnych pierwiastków. Biotyna nie stanowi tu wyjątku. Ocenia się, że Polacy spożywają dziennie od 28 do 42 mikrogramów biotyny, tymczasem dziennie zapotrzebowanie, to minimum 50 mikrogramów. Aby dostarczyć organizmowi niezbędną ilość, nie możemy sobie pozwalać na zaniedbania w diecie. Dostarczanie biotyny musi być regularne i trwałe. Przy jakichkolwiek niedostatkach w diecie, warto pomyśleć o suplemencie, który uzupełni ewentualne niedobory biotyny i zapobiegnie im na przyszłość.

Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niedoborze biotyny w organizmie jest zwiększone przetłuszczanie się włosów. Dzieje się tak, ponieważ pierwiastek ten hamuje aktywność gruczołów łojowych i wpływa regulująco na gospodarkę tłuszczami w naszej skórze. Niedobór biotyny powoduje również nadmierne wypadanie włosów i zahamowanie ich wzrostu. Łuszczenie się skóry, podatność na stany zapalne skóry i osłabienie paznokci to dodatkowe efekty uboczne niedoboru biotyny.

Co ciekawe - osoby, które podejrzewają u siebie niedobór biotyny, powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania surowych białek jaj (to apel do amatorów tatara i kogla-mogla). Zawierają one awidynę (związek chemiczny), która wiąże się z biotyną uniemożliwiając tym samym jej przyswojenie przez organizm. Poważniejszymi objawami niedoboru biotyny, niż kwestie urodowe są: niedokrwistość, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, bóle mięśniowe o niewyjaśnionym pochodzeniu, osłabienie i apatia. Częste są również wyraźne zmiany skórne przybierające formę rumienia, nadmiernego łuszczenia się, czy zmian łojotokowych.

B jak bardzo ładne włosy

Kiedy dostrzeżemy u siebie problem ze zbytnim przetłuszczaniem się włosów lub ich nadmiernym wypadaniem, łamliwością albo mniejszą podatnością na układanie to znak, że najwyższy czas pomyśleć o wsparciu organizmu od wewnątrz.

Tych, którzy jednak z samych już względów urodowych uznali biotynę za wartą zainteresowania, można dodatkowo zachęcić obietnicą  szybszego wzrostu włosów – szczególnie, jeśli suplement który wybierzemy będzie zawierał też cholinę, inozytol i jod.  Dodatkowo, biotyna w połączeniu z cynkiem i żelazem sprawi, że nie będziemy musieli myć włosów zbyt często, a ułożona fryzura zachowa dłuższą trwałość.

Trafnie dobrany suplement diety powinien dostarczyć nam niezbędnych dla włosów  witamin i składników mineralnych, a także odpowiednią dawkę biotyny. Na rynku dostępny jest już nowy preparat Vitapil z biotyną (ok. 22 zł/ 30 tabl  i 35 zł/60 tabl). To 15-składnikowy preparat, zawierający dodatkowo wysoką dawkę biotyny - aż 300 mikrogramów, który wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu, łamliwości i rozdwajaniu włosów, dba o ich dobrą kondycję, przywraca elastyczność i blask.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku