W dalszym ciągu w naszej kulturze panuje przekonanie, że rodzić dzieci powinnyśmy przed trzydziestym rokiem życia. Mity związane z trudnością zajścia w ciążę, różnorakimi komplikacjami czy ryzykiem poronienia wciąż nas prześladują. Czy faktycznie ta cyfra jest aż tak istotna, by brać ją pod uwagę w swoich macierzyńskich planach?
Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko w przypadku, gdy posiada już ustabilizowaną sytuację zawodową. W związku z trudnościami na rynku pracy, jakie napotykają przyszłe jak i młode mamy ciąża po trzydziestce nie robi na nikim wrażenia.

Lekarze potwierdzają, że płodność u kobiet osiąga szczyt w wieku 20-24 lat, zmniejsza się następnie nieco do wieku 30-32 lat i wtedy obniża się progresywnie. Największy spadek osiągając po ukończeniu 40 lat. Dla przykładu wskaźnik płodności u kobiet 25-29 lat jest obniżony o 4-8%, a o 26-46% niższy u kobiet w wieku 35-39 lat. Co istotne wraz z wiekiem rośnie również ryzyko występowania klinicznie rozpoznanych poronień samoistnych. Naukowcy dowodzą także, że po trzydziestym roku życia wzrasta możliwość nieprawidłowości chromosomalnych płodu, gdzie zdecydowanie najczęstszymi anomaliami są trisomie (np. Zespół Downa). Ryzyko to zwiększa się do blisko 80% u kobiet mających około 40 lat.

Jeżeli zdecydowałaś się na dziecko w wieku trzydziestu lat, nie masz powodów do obaw, pod warunkiem, że od samego początku ciąży dbasz o siebie i jesteś pod kontrolą lekarską. Lekarz bowiem może zalecić Ci wykonanie badań prenatalnych, by wykluczyć ewentualne wady wrodzone Twojego maleństwa. W przypadku, gdy wyniki wykażą nieprawidłowości, takie jak m.in.: wodogłowie, zastawka cewki tylnej, nowoczesna medycyna pozwala na ich wyleczenie już w łonie matki. Badania wykonuje się między 14. a 16. tygodniem ciąży, metodą punkcji wód płodowych i dokonaniu analizy znajdujących się w nich złuszczonych komórek płodu.

Pamiętając o tym, że trzydziestoletnia kobieta jest w dalszym ciągu młoda, posiada już ustabilizowaną sytuację życiową i zawodową jest często lepiej przygotowana na przyjście nowego członka rodziny. Dzięki temu może w pełni poświęcić się przygotowaniom na przyjście maluszka.  

Jeżeli obawiasz się, że jako trzydziestoletnia kobieta możesz mieć problemy z zajściem w ciążę – warto to sprawdzić. Wiele klinik zdrowia kobiety oferuje badania w kierunku wystąpienia niepłodności. Bardzo często są one zalecane parom, które planują w przyszłości posiadanie dzieci. Dzięki badaniom dowiecie się, kiedy będzie najodpowiedniejszy moment na poczęcie ze względu na uwarunkowania biologiczne. Jeżeli jednak okaże się, że któreś z Was ma problem związany z bezpłodnością, od razu można zacząć się leczyć.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku