Czy ktoś z nas jest w stanie wyobrazić sobie święta bez Mikołaja? Chyba nie. Ten radosny starszy pan w czerwonym stroju wprowadza do naszych domów magię obdarowując wszystkich prezentami. Oczywiście my - dorośli pomagamy mu w tym zadaniu, ale dzieci mają jeszcze dużo czasu by się o tym przekonać.

Boże Narodzenie to święto dla całej rodziny, szczególną jednak radość sprawia najmłodszym. Rozpakowywanie długo oczekiwanych prezentów to dla wielu z nich najprzyjemniejszy moment świąt. To, co jest źródłem radości dla dzieci, bywa przyczyną stresu i rozterek dla dorosłych, którzy muszą pogodzić co najmniej trzy aspekty: po pierwsze i najważniejsze, zabawki muszą się spodobać dzieciom, po drugie powinny być pożyteczne i pozytywnie wpływające na ich rozwój, a wreszcie zakupy prezentów nie mogą zniszczyć budżetu rodzinnego na najbliższych kilka miesięcy.

Poniższy przegląd ma pomóc nie tylko w wybraniu najlepszych ofert cenowych, ale także być wskazówką, na które z proponowanych zabawek warto zwrócić uwagę, aby spełnić także pierwszy i drugi wymóg: dać dzieciom to co się im spodoba a jednocześnie wpłynąć pozytywnie na ich rozwój.

Gry rozwiajają wyobraźnię

Od kilku lat trwa wielki powrót gier planszowych. Trudno się temu dziwić, gdyż gry są szczególnie polecane przez specjalistów - pomagają w rozwoju kompetencji komunikacyjnej dziecka, uczą koncentracji i stosowania się do zasad, ale także ułatwiają spędzenie świąt w naprawdę rodzinnej atmosferze. Ważne jest, aby dobrać grę w sposób odpowiedni do wieku i zainteresowań. Sieci handlowe starając się odpowiedzieć na duże zapotrzebowanie w tym zakresie, przygotowały bogatą ofertę w bardzo korzystnych cenach, niejednokrotnie nawet o połowę niższych niż w ciągu roku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wersji gry Monopoly - nieco unowocześniona tradycyjna wersja “Monopolu”, "Szalona gotówka" czy "Monopoly Rewolucja", która zadziwi nas efektami dźwiękowymi. Również dla dzieci w wieku szkolnym i tych starszych przeznaczone są wszelkie gry słowne, począwszy od tradycyjnego Scrabble po Sriba i Rummikub wersję słowną. Gry mogą  również pomóc w nauce angielskiego. Jeżeli myślenie nas zmęczy można sprawdzić swoją zręczność: szczególnie warte polecenia są te najprostsze gry zręcznościowe, np. "Drewniana wieża" lub od lat ciesząca się dużą popularnością "Operacja". Jeżeli komuś trudno się zdecydować i nie wie, co spodoba się dziecku i rodzinie, może kupić zestaw gier np. składający się z 50 gier "50 game compendium", na pewno wystarczy na całe święta i jeszcze dłużej.

Klocki uczą zręczności

Niemniej rozwijającą zabawką są wszelkie klocki. Jest to zabawka obowiązkowa - każde dziecko powinno ją mieć. Szczególnie ważne są dla dzieci w wieku przedszkolnym, nie tylko rozwijają sprawność i kreatywność, ale także uczą koncentracji. Kolorowe klocki w kilku podstawowoych barwach to także świetna pomoc w nauce kolorów. Poza znanymi na całym świecie klockami Lego, warto przedszkolakowi, ale też i młodszym dzieciom sprezentować klocki. Klocki to nie tylko dobry prezent dla przedszkolaków, dzieciom w wieku szkolnym również pomagają rozwijać kreatywność i zdolności konstrukcyjne. Zestawy muszą być jednak odpowiednio bardziej skomplikowane, najlepiej kierować się wskazówkami producenta umieszczanymi na opakowaniu.


Prace manualne

Niezwykle ważną zabawą w rozwoju dziecka jest lepienie plasteliną, które rozwija zdolności manualne maluszka. Zazwyczaj jednak uważamy, że takie zajęcia to domena przedszkola lub szkoły, poza tym boimy się bałaganu i kawałków wdeptanych w dywan lub poprzyklejanych do mebli. Doskonałym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju ciastoliny, masy plastyczne i piankoliny. Rodzicom małych artystów, którzy chcą uniknąć malowideł na ścianach, polecamy zakup tablicy, taka zabawka sprawi dużo radości nawet najmłodszym dzieciom.

Zabawy w dom

Już najmłodsze dzieci bawią się w scenki odgrywające sceny domowe, naśladując rodziców i innych dorosłych. Szczególnie "młodym mamom" i "paniom domu" spodobają się zabawki, które są kopiami urządzeń domowych. Wybór jest naprawdę szeroki! Od żelazek, tosterów przez miksery, maszyny do szycia po w pełni wyposażone kuchnie, np. sygnowane "dorosłymi markami" jak kuchnia Tefal. Jeżeli dziecko preferuje zabawę w sklep nie ma problemu, można mu kupić kasę sklepową, a nawet miniaturę supermarketu. Dla małych majsterkowiczów znajdzie się także komplet narzędzi, wśród których jest m.in. zasilana bateriami "wiertarka" czy "szlifierka".

Lalki i pluszaki

Prawie każda dziewczynka chce mieć także swoją lalkę. Jeżeli już ma lalkę Barbie, to na pewno przydadzą się różne akcesoria. Fankom Barbie może spodobać się sygnowany tą marką pamiętnik, do którego otwarcia potrzebne jest ... wprowadzenie hasła. Poza lalkami Barbie w marketach znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju bobasów, nikogo już chyba nie dziwi, iż wydają one dźwięki, ruszają się, jedzą i wydalają, "lalka interaktywna Agatka" także śpiewa piosenkę, klaszcze oraz gaworzy. Jednak sama lalka to nie wszystko, bobas tak jak ten żywy musi mieć także wózek - również tu mamy szeroki wybór zarówno we wzorach, funkcjach oraz cenach (od 20 zł wzwyż). Poza wózkami mamy także inne akcesoria jak wanny czy nosidełka.

Mniejsze dzieci najlepiej będzie obdarować natomiast pluszakiem. Zabawki muszą przejść niejedną próbę, aby trafiły na półki sklepów. Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i od którego roku życia maluch może nimi się bawić. Najlepsze projekty zabawek są wyróżniane i nagradzane, dlatego możemy także podążyć tym tropem. Warto zwrócić również uwagę jaki temperament ma dziecko – czy jest pełne energii i ekspresji, lubi działanie, czy jest bardziej introwertyczne, zamknięte w sobie i woli rozmawiać ze swoimi zabawkami cichutko. Przytulanki mogą pomóc otworzyć malucha na wyzwania. Pomogą również w rozwoju nowych cech osobowości. Dobrze wiedzieć czym dziecko lubi się bawić, jakie zabawki u innych dzieci najbardziej je interesują, jakie postacie z bajek budzą u niego najwięcej emocji. Można również pobawić się w marzenia o swojej przytulance i dowiedzieć się od samego malucha o jakim misiu myśli najbardziej, w jakim ma być kolorze, czy ta ma być zwierzątko czy ma mieć długie uszka, itp. Albo zachęcić malucha do narysowania swojej zabawki. W ten sposób możliwe, że wskaże nam idealną przytulankę. Wówczas dobrze kupić drugą, zapasową, aby w momencie straty w nieokreślonych okolicznościach, nasz maluch mógł dalej cieszyć się ze swojej zabawki, z którą zdążył już zżyć się bardzo silnie. Rodzice muszą pamiętać, że dają dziecku  przyjaciela, który może zmienić życie malucha. Na polskim rynku mamy kilka projektów nowoczesnych, rozwijających przytulanek, m.in. Kizia Mizia od Ziabaqlu. Koloriono natomiast proponuje rodzicom przytulanki, grzechotki, zawieszki, sprężynki i mięciutkie pozytywki, które zapraszają maluszki do przygód w świecie oceanu, wśród sympatycznych  bywalców łąk i podwórek. 

Mały naukowiec

W marketach możemy znaleźć także takie zabawki, które mogą pomóc w rozbudzeniu zainteresowań naukowych dziecka, jeżeli jest już na to gotowe, warto rozważyć kupienie mikroskopu lub teleskopu, znajdziemy także zestawy dla dzieci zainteresowanych elektroniką lub małe laboratorium chemiczne.


Pozycja obowiązkowa - książka

Bez względu na to, na którą z zabawek się zdecydujemy do każdego prezentu należy dołożyć pozycję obowiązkową i to niezależnie od wieku dziecka - książkę.Także w marketach znajdziemy szeroki wybór książek dla dzieci w różnym wieku w korzystnych cenach. Szczególnie polecamy klasykę dziecięcą jak bajki Jana Brzechwy, które odpowiednio przeczytane na pewno spodobają się najmłodszym lub tradycyjne baśnie. Kupując książkę starszemu dziecku należy zwrócić uwagę na jego zainteresowania i możliwości intelektualne, tak żeby nieodpowiednią lekturą nie zniechęcić do czytania.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Lamele ?cienne

Wersja do druku