Od odpowiedniego przygotowania ciała do sezonu zimowego zależy nasza dobra kondycja, zdrowie a czasem nawet życie. O własne bezpieczeństwo na stoku powinniśmy dbać, bez względu na to, czy jesteśmy zaawansowanymi profesjonalistami, czy też świeżymi adeptami sztuki sportów zimowych. Niezależnie od tego, czy jeździmy na nartach, snowboardzie czy sankach warto pamiętać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie.
O dobrą kondycję powinniśmy dbać cały rok, chodząc na zajęcia fitness, lub stosując inne formy aktywności fizycznej. Jednak podczas zjazdów na stoku,  angażowane są zupełnie inne partie mięśniowe niż na co dzień. Największe wyzwania czekają mięśnie ud i grzbietu. Aby uniknąć kontuzji i urazów lub po prostu uciążliwych zakwasów przed planowanym wyjazdem warto skoncentrować się na intensywnych ćwiczeniach wywołujących skurcze mięśni, wzmacniające układ więzadłowo - stawowy. Wykonujemy je naśladując ruch wykonywany przy zjazdach: zbieganie po schodach, przysiady podskoki na obu nogach - na przykład przez ławeczkę. Trenerzy radzą, aby zawsze rozpoczynać od rozgrzewki i stopniować poziom trudności wykonywanych ćwiczeń.

Ważne elektrolity

Przy wysiłku fizycznym nasza gospodarka elektrolitowa ulega zaburzeniu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duża jest utrata jednego z bardzo ważnych pierwiastków w naszym organizmie – potasu. Warto się nim wspomagać w trakcie przygotowań do białego szaleństwa. Jest to ważne, ponieważ niedobór potasu może być przyczyną zmęczenia, nieregularnego rytmu serca, podenerwowania lub mdłości.

Poza tym, w codziennej, nawet dobrze zbilansowanej diecie, potasu jest zazwyczaj za mało. Picie dużych ilości kawy i alkoholu, spożywanie solonych potraw i słodyczy oraz stosowanie diet wyszczuplających dodatkowo naraża organizm na wzmożoną utratę tego pierwiastka. Na rynku farmaceutycznym mamy do wyboru całą masę suplementów, których składnikiem jest właśnie ten pierwiastek. W zależności od naszych upodobań sięgnąć możemy po tabletki lub preparat musujący. Dodatkowo forma płynna witamin powoduje, że zawarte w niej substancje czynne przyswajają się szybciej.

W ten sposób zniwelujemy perspektywę dokuczliwego bólu mięśniowego podczas zjazdów na nartach czy desce i będziemy mogli w pełni cieszyć się śnieżnymi przyjemnościami.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku