Modny ostatnio botoks, dobry krem czy zabieg laserowy? Co wybrać, żeby skutecznie walczyć ze zmarszczkami i innymi oznakami mijającego czasu?

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, który dotyka każdego człowieka i jest nierozerwalnie związane z przemianą, jaką przechodzi cały organizm. Bezpośrednią przyczyną starzenia jest spadek aktywności biologicznej komórek oraz znaczne spowolnienie procesów regeneracyjnych. Wraz z upływem czasu skóra staje się coraz cieńsza oraz traci swoją elastyczność. I wtedy pojawiają się zmarszczki.

Jak starzeje się nasza skóra?

Skóra starzeje się na kilka sposobów w zależności od przyczyny. – Na stan naszej skóry wpływa postępujący czas oraz hormony. Niemniejsze znaczenie ma także aktywność mimiki. Skóra starzeje się również pod wpływem czynników zewnętrznych, należą do nich między innymi promieniowanie UV oraz dym papierosowy – wyjaśnia Marta Librant-Suska, lekarz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. - Sam proces starzenia rozpoczyna się dosyć szybko, bo już po 25 roku życia i początkowo przebiega bezobjawowo. W tym czasie zmienia się jednak struktura włókien elastycznych, kolagenowych oraz retikulinowych, czyli białek, z których zbudowana jest skóra. Stopniowo zanikają także gruczoły łojowe oraz potowe, które wytwarzają naturalną barierę ochronną, skóra łatwiej ulega podrażnieniom. W wyniku działania wszystkich tych czynników pojawiają się pierwsze oznaki upływającego czasu – dodaje Marta Librant-Suska.

Kurze łapki, czyli co?

Zmarszczki możemy podzielić na powierzchowne i głębokie. Te pierwsze pojawiają się w okolicy oczodołów i znane są kobietom jako „kurze łapki”. Zmarszczki głębokie mają postać poziomych i pionowych bruzd zazwyczaj występują na czole (np. pomiędzy brwiami - popularna lwia zmarszczka), policzkach lub w dolnej części twarzy i szyi. Najbardziej widoczne są te w okolicy oczodołów i ust. Ubywanie tkanki podskórnej w tych częściach twarzy powoduje utratę elastyczności skóry oraz jej nieestetyczny nadmiar. Zmorą wielu pań jest także tzw. „zmarszczka palacza” lub „kod kreskowy”, które powstają na skutek pracy mięśnia okrężnego ust.

Witamina A, E, C czy może F?

Na to, jak wygląda nasza cera, ma wpływ m.in. codzienna pielęgnacja. Właściwie dobrane kosmetyki nie tylko będą naszą skórę chronić, ale również pomogą podtrzymać efekt zabiegów wykonanych w salonach kosmetycznych. Aby walka z oznakami starzenia była skuteczna, warto wcześniej poznać właściwości substancji aktywnych, które znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji. Do tych, których działanie udowodniono w walce ze zmarszczkami, należą m.in. witamina A, E, C oraz F.

1. Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę A wspomaga regenerację naskórka, nawilża i uelastycznia, działając stymulująco na komórki skóry właściwej. Dzięki temu zapobiega jej wiotczeniu.
2. Witamina C w preparatach stymuluje metabolizm na poziomie komórkowym, przez co wpływa korzystnie na produkcję kolagenu. Nawilża i poprawia jędrność skóry, hamując powstawanie zmarszczek. Dodatkowo kwas askorbinowy znany jest z właściwości rozjaśniających i uszczelniających naczynia krwionośne.
3. Kosmetyki z witaminą E zapobiegają procesom starzenia, chroniąc tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie witaminy E poprawia nawilżenie i sprężystość skóry.
4. Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące pod postacią witaminy F również w znaczący sposób zapewniają elastyczność oraz poprawiają kondycję skóry suchej.





W gabinecie czy w domu?

Oznakom upływającego czasu można skutecznie przeciwdziałać poprzez właściwą pielęgnację zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Żeby utrzymać skórę w dobrej kondycji, należy połączyć te dwie siły. Korzystając z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, nie zapominajmy również o codziennej pielęgnacji. Delikatne uszkodzenia związane z wiekiem można zminimalizować za pomocą peelingów chemicznych, które wykonuje się przy użyciu kwasów. Taki zabieg nie tylko widocznie zmniejsza zmarszczki, ale również rozjaśnia przebarwienia oraz oczyszcza cerę. Okresowe poddawanie się zabiegom chemabrazji przeciwdziała starzeniu się skóry.

Botoks czy wypełnienie?

W przypadku bruzd i zmarszczek głębokich warto zastanowić się nad zabiegami z użyciem wypełniaczy. Okazuje się, że przynoszą zadowalające rezultaty w bardzo krótkim czasie. Efekt może się utrzymywać od kilku miesięcy aż po trwałe wypełnienie. To idealne rozwiązanie, bo obywa się bez ingerencji skalpela. Osobom, które marzą o gładkiej cerze, a ich zmorą są zmarszczki mimiczne, poleca się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (np. botox). Użycie tego preparatu pozwala skutecznie zlikwidować zmarszczki w sposób bezpieczny i bezbolesny. Zabieg, w którym stosuje się toksynę botulinową, polega na wstrzyknięciu jej w określony mięsień mimiczny. Dzięki temu przestaje on pracować, skóra się nie marszczy i jest wygładzona.

A co po 30?

Od 30 roku życia, oprócz pojawienia się zmarszczek, skóra traci swoją jędrność, a wraz z działaniem sił grawitacji znacznie opada owal twarzy. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się zabieg Titan, który zapewnia efekt liftingu bez skalpela. Wykorzystując światło podczerwone, podgrzewa on dolne warstwy skóry, co powoduje przebudowę włókien kolagenowych. Dzięki tej bezinwazyjnej metodzie nasza skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki zostają wygładzone. Titan polecany jest zwłaszcza osobom pomiędzy 35 a 60 rokiem życia, jednak w celach profilaktycznych, by podtrzymać kolagen, mogą korzystać z niego osoby po trzydziestce. Do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod w odmładzaniu skóry należą zabiegi z użyciem lasera Fraxel. Z jego pomocą można wygładzić zmarszczki, bezpiecznie skorygować blizny pooperacyjne i rozstępy, a także usunąć przebarwienia. Fraxel odnawia skórę i pobudza ją do regeneracji. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów.

Walka z oznakami starzenia się skóry powinna przebiegać na dwóch płaszczyznach – poprzez profesjonalne terapie kosmetyczne oraz codzienną pielęgnację. Właściwa diagnoza kosmetologiczna, dobór zabiegów, a także wskazanie sposobów pielęgnacji pozwolą uzyskać gładszą, bardziej elastyczną i jędrną skórę.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku