Ten rok dla turystyki jest prawdziwym sprawdzianem. To co działo się w Tunezji, czy Egipcie, a teraz także w Libii, sprawia, że destynacje niegdyś tak atrakcyjne, tracą na znaczeniu. I mimo, że niektóre kurorty z powrotem otwierają się na turystów, wielu z nas na tegoroczne wczasy szuka innych kierunków. A takowe są całkiem blisko. Mowa tu o Bułgarii.

Lekcja geografii
Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego na południu Europy. Sąsiaduje z Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją i Turcją. Jej powierzchnia wynosi 110 912 km2. Na tak niewielkim obszarze można zaobserwować ogromne zróżnicowanie terenu. Jedna trzecia kraju jest górzysta. Z północnej strony naturalną granicą Bułgarii z Rumunią jest rzeka Dunaj. Wschodnią granicę kraju stanowi Morze Czarne. Długość całej bułgarskiej linii brzegowej wynosi 378 km, z czego aż 130 km zajmują szerokie i piaszczyste plaże. Średnia temperatura wody od czerwca do września wynosi 23°C, a w sierpniu sięga nawet 29°C.

Znaczna część Bułgarii leży w strefie klimatu umiarkowanego, ale już regiony nadmorskie i południowe w strefie klimatu podzwrotnikowo-kontynentalnego co sprawia, że zimy są chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Taki klimat doskonale sprzyja rolnictwu, ale może i przede wszystkim turystyce.

Kraina winem płynąca
Bułgaria to kraj, który poza Francją i Portugalią, zaliczany jest do czołówki producentów win w Europie. Winnice można tam znaleźć w pięciu regionach, co wpływa rzecz jasna na jakość i rodzaj produkowanego trunku. Na zachodzie mamy zatem Dolinę Strumy, gdzie znajduje się najmniejsze miasto Europy – Melnik, położone wśród piramid ziemnych, które przoduje w produkcji wina. Na północy, gdzie leży Równina Dunajska, powstaje blisko 30% bułgarskiej produkcji. Plantacje winorośli znajdziemy też bliżej południa w Dolinie Róż (nazwa pochodzi od uprawianych tam słynnych kazanłyckich róż).Dalej winny szlak biegnie przez Starą Zagrodę i Jambol na Nizinie Trackiej, aż po region Czarnomorski wzdłuż całego wybrzeża.
Znaczną część winorośli importuje się z zagranicy, ale Bułgaria jest także nastawiona na rodzime odmiany, które często przewyższają jakością i smakiem te pierwsze. Do najpopularniejszych należą: Melnik, Dimijat, czy Pamid.


Bułgarskie złota…
Jeszcze w poprzednim ustroju Bułgaria była niezwykle popularnym krajem na wakacyjne eskapady. Wszystko za sprawą Złotych Piasków. Był to wraz ze Słonecznym Brzegiem najpiękniejszy i tym samym najchętniej odwiedzany kurort w Bułgarii. Później nieco zapomniany i zaniedbany, w ostatnich latach przeszedł prawdziwą metamorfozę, by stać się aktualnie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekskluzywnych miejsc po tej stronie  Europy. Złote Piaski leżą kilkanaście kilometrów na północ od Warny, u wybrzeża Morza Czarnego na terenie Parku Krajobrazowego Złote Piaski. Dzięki temu jest to jedno z najczystszych miejsc w całej Bułgarii.
Złote Piaski to kurort idealny dla każdego. Plaża o długość 3 kilometrów i szerokości 100 metrów, idealnie nadaje się do leżakowania. Osoby preferujące aktywny wypoczynek, też nie będą się nudzić. Mnóstwo tu ekskluzywnych restauracji, pubów i hoteli All Inclusive. Można tu też uprawiać żeglarstwo, nurkowanie, narciarstwo wodne, łucznictwo, tenis, a nawet jeździectwo. A w dodatku ta prawdziwa wakacyjna stolica Bułgarii, położona jest tylko 17 km od wspomnianej już zabytkowej Warny, w której mieści się niezwykłe delfinarium. Prócz tego miasto obfituje w różnego rodzaju sklepy, co sprawia, że jest to prawdziwy raj dla miłośników zakupów.

…i inne cuda
W Bułgarii jest wiele miejsc, które warte są odwiedzenia, jak chociażby Skały Bełogradczyckie. Wystarczy jednak przejechać  16 kilometrów dalej, aby podziwiać kolejne przyrodnicze cuda. Należy do nich niewątpliwie grota Magura. To jedna z największych grot w Bułgarii, długości kilku kilometrów. Znajdziemy w niej rozmaite twory o najdziwaczniejszych kształtach, włącznie ze stalaktytami i stalagmitami. Najciekawszymi eksponatami Magury są jednak rysunki na ścianach z przed około trzech tysięcy lat. Rysunki te, zrobione nawozem nietoperzy o wysokości do 145 cm, zdumiewają dokładnością szkicu, kompozycją i mistrzowskim wykonaniem. Swą bezpośredniością, przenoszą nas do świata jaki widział sam artysta. Po wizycie w grocie można udać się nad jezioro Rabiszko Ezero, uważane za prawdziwe rybie eldorado.

Podróż do raju
To co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność Bułgarii, jako kierunku turystycznego, to jej bliskie sąsiedztwo z Polską. Są dwa najchętniej wybierane sposoby podróżowania.

Podróż samochodem. Najczęściej wybieraną trasą jest ta przez Rumunię (ok. 1500 km). Czas jej pokonania to ok. 26 godzin, przy rozłożeniu na dwa dni. Jako obywatele UE nie potrzebujemy żadnych wiz na przejazd, co sprawia że na miejscu możemy zostać w pełni mobilni. Jednak na autostradach nie ominie nas kupno winiety. Zasady i regulacje w przypadku jazdy samochodem są podobne jak w Unii, co też wiele ułatwia. Trzeba tylko pamiętać, że aby poruszać się autem po Bułgarii należy mieć ukończone 18 lat. Warto mieć przy sobie prawo jazdy oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. Trudności mogą nastręczać jedynie znaki pisane niekiedy cyrylicą, choć zdecydowanie największą bolączką jest ich częsty brak. Nie trzeba też mówić o zachowaniu trzeźwości za kierownicą. Bułgarska norma to 0,5% alkoholu we krwi i lepiej jej nie przekraczać, gdyż mandaty są niezwykle wysokie, zależnie od stwierdzonego stopnia nietrzeźwości.

Podróż samolotem. Coraz częściej turyści decydują się na podróż do Bułgarii samolotem, głównie ze względu na czas podróży, długość urlopu, no i aktualne ceny benzyny.  Propozycje takich wyjazdów  można znaleźć  przygotowując się do wakacyjnego urlopu np. w biurze podróży Wygoda Travel Group. Za 10 dniowy pobyt dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu z wyżywieniem w formie śniadań i obiadokolacji, zapłacimy już od 449 Euro, z podróżą samolotem włącznie. W takiej opcji już po dwóch godzinach lotu możemy się cieszyć urokami szerokich plaż, błękitnej wody i pięknego słońca.



Więcej informacji na: www.wygodatravel.pl




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Zupa porowa kcal
zaproszenia ?lubne

Wersja do druku