Termoterapia, czyli o leczeniu ciepłem

Termoterapia polega przede wszystkim na przekazywaniu tkankom w naszym ciele ciepła. Przyczynia się ono do poprawienia ukrwienia krwi, przyspiesza i poprawia przemianę materii, zmniejsza także napięcie mięśni. Dzięki zastosowaniu tej metody chorzy mogą całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych. Termoterpia oddziałuje bowiem również na system nerwowy. Ciało odpowiada na bodźce, powstające na powierzchni skóry pod wpływem działania ciepła.
Dzięki temu, że rozszerzają się naczynia krwionośne zwiększeniu ulega przepływ krwi przez tkanki, co jest szeroko stosowane i wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, na przykład stanów zapalnych. Dodatkowy efekt leczniczy wywołuje się za pomocą pocenia się. W ten sposób ze skóry zostają usunięte trujące toksyny.
W gabinetach lekarskich stosuje się przede wszystkim okłady z rozgrzanej parafiny o temperaturze topnienia ok. 42-45°C (na ręce, stopy i stawy. Parafina zastygając przechodzi w stan stały. Jej cechą charakterystyczną jest duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo, co pozwala jej długo utrzymywać ciepło. W trakcie stosowania okładów parafinowych, ciepło przenika głęboko do tkanek, podwyższając w znacznym stopniu ich temperaturę. Zabiegi parafiną trwają zwykle około 20 minut, ale zdarza się, że nawet do 2 godzin. Lekarze zazwyczaj zapisują pacjentom całe serie zabiegów, obejmujące od 10 do 20, które powtarza się co kilka miesięcy.
Inną, często wykorzystywaną metodą są zabiegi borowinowe, które wykonuje się w postaci kąpieli borowinowej. Stosuje się również całe serie zabiegów, które trwają ok. 10 minut każdy. Jeszcze inną metodą są stosowane miejscowo rozgrzewające woreczki z żelem.
Termoterapię możemy stosować również samodzielnie w domu. Wystarczy, że mamy pod rękę termofor, bądź poduszkę elektryczną - ciepło z tych urządzeń przenika do organizmu stosunkowo płytko i może być stosowane przy niewielkich dolegliwościach bólowych.
Wskazania do termoterapii:
- bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe
- zapalenie mięśnie i ścięgien
- bóle kręgosłupa
- urazy i zwichnięcia
- wzmożone napięcie mięśni
- choroby układu nerwowego (nerwobóle i zapalenia nerwów obwodowych, po ustąpieniu ostrego okresu, postrzał, rwa kulszowa, porażenie nerwu twarzowego, przykurcze mięśniowo-stawowe, rdzeniowe porażenie kurczowe)
- problemy skórne (trądzik, czyraczność)
- problemy związane z funkcjonowaniem układu oddechowego (przewlekłe zapalenie zatok, nieżyt gardła i krtani, ostre i przewlekłe nieżyty oskrzeli, zapalenie ucha środkowego)
- choroby układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych, kamica dróg moczowych, przebiegająca bez powikłań)
- problemy żołądkowe
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Waparyzator jaki wybraćWersja do druku
Szukaj
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu
Z miejskiego zgiełku na górskie szlaki – jak sport na świeżym powietrzu zmienia sposób patrzenia na świat?
Współczesne tempo życia, pełne pośpiechu i nadmiaru bodźców, sprawia że coraz więcej osób szuka sposobu na odzyskanie równowa
Wiosenne wypady w nieznane zakątki Warmii i Mazur
Mazury i Warmia to regiony, które od lat kuszą turystów malowniczymi krajobrazami, jeziorami oraz bliskością natury. Na wiosnę warto zaplanowa
Potrzebujesz chwili dla siebie? 5 sygnałów, że kobiece ciało domaga się regeneracji
Kilka dni temu rozpoczęła się wiosna. Towarzyszące jej przesilenie to szczególny czas – z jednej strony symbolizuje odrodzenie, z drugiej &ndas