Podróże kształcą, tak mówi stare polskie powiedzenie. Co prawda na wakacje jest jeszcze za wcześnie, ale wraz z nadejściem wiosny warto poznać kilka kobiecych sekretów z całego świata. Jeśli znasz już wszystkie rodzime rady dotyczące urody, zapraszamy na krótką wycieczkę po najciekawszych zakątkach kobiecego piękna.

Każda kobieta wie, że najcenniejsze wskazówki dotyczące urody to te, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. „Babskie” sekrety szeptane na ucho często w niezmienionej formule potrafią przetrwać wieki. Co więcej, większość z tych rad możemy wykorzystać przy domowej toaletce, nie wyruszając w kosztowną, daleką podróż.

Herbata – kierunek Daleki Wschód

Niejedna z nas potrafi wymienić wszystkie właściwości zielonej herbaty. Wiemy, że pita regularnie oczyszcza i uodparnia nasz organizm (filiżanka zielonej herbaty zawiera więcej witaminy C niż jedna pomarańcza). Szerokie zastosowanie zielonej herbaty w kosmetologii również nie jest niczym nowym. Dlaczego zatem nie wykorzystać zbawiennych właściwości tej rośliny w zaciszu domowym? - Kompresy z zielonej herbaty warto przykładać na zmęczone powieki – przywrócą naszym oczom blask. Herbata oczyszcza również cerę i organizm z toksyn, będących jedną z przyczyn cellulitisu – mówi Róża Nowakowska z Nantes.pl. To nie wszystko. Chinki nadają swoim włosom dodatkowego blasku dzięki połączeniu dwóch filiżanek naparu z zielonej herbaty i kilku kropel rozmarynu. Mieszkanki Dalekiego Wschodu przecierają również cerę wacikiem zanurzonym w zaparzonej zielonej herbacie. Zabieg pomaga w odżywieniu skóry oraz chroni przed szkodliwym działaniem UV.

Olejek arganowy – kierunek Afryka

Nie od dziś wiadomo, że Egipcjanki to jedne z najpiękniejszych kobiet świata. Najsłynniejsza z nich - Kleopatra zawróciła w głowie nie jednemu, a dwóm wielkim władcom Cesarstwa Rzymskiego. Choć nie wszystkie z nas muszą zawładnąć imperium, to każda zasługuje na królewski wygląd. Olejek arganowy, powszechnie stosowany przez Egipcjanki, to kosmetyk uniwersalny. Idealnie nadaje się do nawilżania i pielęgnacji skóry suchej. Świetnie radzi sobie także ze zmarszczkami. Zawarty w składzie stygmasterol, tirukallol i witamina E regenerują naskórek, wzmacniają komórki i zapobiegają pojawianiu się bruzd. Dodatkowo, olejek ma właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę przed i po opalaniu. Doskonale nadaje się również do pielęgnacji włosów. Stosowany po umyciu, na mokre jeszcze włosy wygładza je i nadaje im blasku. Warto również używać go przy pielęgnacji skóry rąk i paznokci.

Papaja - kierunek Ameryka Łacińska

W Ameryce Łacińskiej unikatowe właściwości papai znane były już setki lat temu. Mieszkańcy tego kontynentu nazywają ją "owocem długiego życia", a drzewo, na którym rośnie, "drzewem zdrowia". Chcąc zapewnić sobie młodą i gładką skórę na dłużej, kobiety z plemion Azteków stosowały właśnie maseczki z papai. Badania naukowe potwierdziły jej właściwości odżywcze. - Papaja posiada enzym papinę, który rozmiękcza i usuwa obumarłe warstwy naskórka, nie naruszając zdrowej skóry. Maseczka z miąższu papai pomaga zmiękczyć skórę i wyrównać jej napięcie. Jest szczególnie polecana w przypadku suchej, łuszczącej się, szorstkiej skóry – mówi Anna Krzywy, dermatolog z Poznania.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma cappucino

Wersja do druku