Karmienie piersią jest naturalną metodą wspierania prawidłowego rozwoju i zdrowia małych dzieci - tak brzmi oficjalny komunikat Komitetu Żywienia ESPGHAN. Nie znaczy to jednak, że wraz z mlekiem matki, dziecko otrzymuje wszystkie potrzebne mu do rozwoju składniki w odpowiedniej ilości. Niewystarczająca jest między innymi ilość witamin K i D dostarczanych noworodkom i niemowlętom z pokarmem kobiecym.
Witaminy K i D są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka. Niestety ilości, jakie niemowlę przyjmuje z mlekiem matki nie pokrywają dobowego zapotrzebowania na te związki. Niedobory obu składników mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia się białek, które odpowiedzialne są m.in. za proces krzepnięcia krwi. Jej braki w organizmie małego dziecka mogą prowadzić do wystąpienia tzw. krwawienia z niedoboru witaminy K pojawiającego się m.in. w układzie pokarmowym lub wewnątrz czaszki dziecka.

Równie niebezpieczny dla niemowląt jest brak witaminy D, która jest niezbędna do właściwego rozwoju kości i zębów oraz utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Zbyt mała jej ilość wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu chorób, jak np. choroby nowotworowe, autoimmunologiczne, układu sercowo – naczyniowego i układu nerwowego.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki niedoborów witamin, zdrowe i donoszone niemowlę powinno otrzymać witaminę K zaraz po urodzeniu w ilości 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie, a witaminę D przyjmować systematycznie od pierwszych dni życia przez cały okres karmienia piersią.



fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku