Kiedy nasze dziecko choruje, "chuchamy i dmuchamy", żeby jak najszybciej wyzdrowiało. Często wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem jest całodobowy odpoczynek w łóżku – rozumiany jako "nicnierobienie". Pamiętajmy jednak, że ogólne samopoczucie dziecka zależy również od jego humoru.
Z chorobą, oprócz ogólnego złego samopoczucia, kojarzy się głównie nuda. Przebywanie kilka dni w tym samym miejscu, samotność i brak możliwości wykonywania ulubionych czynności to główne przyczyny złego humoru. Spotykając się z chorymi dziećmi, jako Doktorzy Clowni, staramy się wnieść w ich dzień trochę radości. Rozmawiając i bawiąc się, likwidujemy smutek i napięcie spowodowane trudną sytuacją zdrowotną. Tak samo rodzice w domach mogą umilać czas swoim dzieciom podczas choroby – mówi Katarzyna Butowtt, wolontariuszka Fundacji „Dr Clown”, ambasadorka kampanii „Postaw Na Odporność – zacznij od diagnozy”.

Jak zająć się chorym dzieckiem w domu?

•    Zapewnij wygodę. Stwórz przytulne miejsce do odpoczynku. Ułóż miękkie poduszki na łóżku i postaw wokół ulubione przedmioty, np. misie, lalki, samochody. Spraw, żeby dziecko czuło się dobrze w miejscu, w którym spędzi kilka kolejnych dni.

•    Zorganizuj czas. Jeżeli dziecko czuje się lepiej i nie śpi przez większą część dnia, postaraj się znaleźć odpowiednie zajęcie dla niego. Misiem lub samochodem można również bawić się w łóżku. Twoja pociecha potrzebuje odpoczynku i spokoju, ale nie nudy i bezczynności. Możesz zaproponować, że włączysz ulubioną bajkę lub poczytasz mu książkę. Jeżeli nie boisz się małego bałaganu, pozwól powycinać fajne kształty, a następnie zorganizujcie teatr cieni na ścianie. Wszystko zależy od wyobraźni Twojej i Twojego dziecka.

•    Daj poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się być blisko i nie odchodź bez uprzedzenia, ale jak masz obowiązki do wykonania, wytłumacz dziecku, co i dlaczego musisz zrobić. Rozmowa jest podstawą do zrozumienia przez dziecko Twoich zachowań. Powiedz też, że jeżeli dziecko będzie czegoś potrzebować, w każdej chwili może Cię zawołać.

•    Do niczego nie zmuszaj! Postaraj się wytłumaczyć, dlaczego w tym momencie najważniejsze jest, żeby dziecko się nie przemęczało. Pomocna może być zabawa w lekarza. Podczas niej zapytaj, co dziecko powiedziałoby swojemu pacjentowi, jakie zalecenia by mu przekazało i dlaczego. Wspólnie opracujcie plan pomocy „pacjentowi” w powrocie do zdrowia, który pomoże w zrozumieniu dziecku jego obecnej sytuacji.

•    Zapewnij smaczne posiłki. Brak apetytu podczas choroby nie jest niczym dziwnym. Czasami wystarczy przygotować dziecku coś, co lubi najbardziej. Zamiast dużego posiłku, staraj się podawać mniejsze porcje, ale częściej. Jednak nie rób niczego na siłę. Razem z wyzdrowieniem, wróci również apetyt.

•    Uzbrój się w cierpliwość. Chore dziecko grymasi, marudzi, wydaje nam się, że płacze bez powodu itd. Często nie jest to wynikiem złośliwości czy potocznie mówiąc „złych cech charakteru”, ale samej choroby. Musimy pamiętać, że stan emocjonalny naszych pociech i ich reakcje są mocno związane ze stanem fizycznym, dlatego nasza wyrozumiałość i cierpliwość może być w tych sytuacjach najlepszym lekarstwem.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku