Mówi się, że o młodości człowieka nie świadczy jego wygląd, a osobowość. Pozytywnie nastawieni, aktywni ludzie sprawiają wrażenie, jakby mieli mniej lat, niż w rzeczywistości. Jeśli jednak dokładnie się im przyjrzymy, dostrzeżemy zmarszczki, które powstały po latach radosnego śmiechu i skórę, która w naturalny sposób straciła jędrność. Idealne byłoby zachowanie młodego ducha w młodym ciele. Na szczęście jest to możliwe, dzięki najnowszym zdobyczom medycyny estetycznej.

Chirurgia plastyczna wciąż budzi wiele kontrowersji. Ryzyko jakie niesie za sobą proces przeprowadzenia operacji, bolesność, długi okres rekonwalescencji - to czynniki, które nie sprzyjają wyborowi tej metody. Na szczęście nadeszła era nowoczesnych, nieinwazyjnych zabiegów, które dają równie spektakularne efekty. Prym wiedzie laseroterapia, umożliwiająca korekcję zmarszczek, poprawę jędrności skóry, podniesienie powiek, usunięcie przebarwień – bez użycia skalpela.

Lasery takie jak Mosaic i eCO₂ z powodzeniem stosuje się na różne części ciała. Dzięki temu możemy uzyskać kompleksowe odmłodzenie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Zabieg skutecznie likwiduje wiotkość skóry, powiększone pory, zmiany pigmentowe, bruzdy i głębokie zmarszczki. Leczenie laserem jest bezpieczne przy wszystkich rodzajach cery. Zabieg, w zależności od obszaru, na którym się go przeprowadza, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a tuż po nim możemy wrócić do swoich codziennych czynności – pracy, zakupów, spotkania z przyjaciółką. Jedynym minusem jest konieczność unikania nasłonecznienia, które w połączeniu z działaniem lasera, może przyczynić się do powstania przebarwień. Lato nie jest więc idealną porą roku na laseroterapię – chyba że potrafimy oprzeć się ciepłym promieniom słońca i nie wychodzić z domu.

Innymi metodami na uzyskanie młodszego wyglądu są Thermage i mezoterapia. Ta pierwsza polega na stosowaniu radiofrekwencji, która podgrzewa skórę właściwą i tkankę podskórną, jednocześnie chroniąc naskórek. Powoduje to skrócenie włókien kolagenu i odnowę jego struktury, dzięki czemu zwiększa się napięcie skóry. Mezoterapia natomiast, to metoda wstrzykiwania w zmienione miejsca mieszanki substancji leczniczych, np. witamin, kwasu hialuronowego, enzymów, wyciągów roślinnych – oczywiście dobranej przez dermatologa do indywidualnych potrzeb pacjenta. W efekcie otrzymamy zregenerowaną, ujędrnioną skórę. Mezoterapia to również świetny oręż w walce z cellulitem. W tym celu zwykle stosuje się mieszankę kofeiny, substancji roślinnych oraz wpływających na przemianę cholesterolu i trójglicerydów.

Medycyna estetyczna wciąż się rozwija. Powstają nowe urządzenia, dające wiele możliwości i coraz lepsze efekty. Doskonałym przykładem jest Ulthera. Urządzenie to działa na zasadzie skoncentrowanej energii ultradźwięków, która podczas zabiegu dostarczana jest w głębokie warstwy skóry, inicjując jej naturalną odpowiedź: produkcję nowego, ulepszonego kolagenu. Efektem jest lifting, ujędrnienie, likwidacja wiotkości i zwiększenie napięcia skóry. Uzyskuje się go w różnych newralgicznych miejscach twarzy, takich jak powieki, policzki, linia żuchwy, podbródek. Rezultat - młody i bardzo naturalny wygląd. – Wyjątkowość technologii Ulthera polega na naturze strumieni ultradźwięków, które są łagodne i bezpieczne dla tkanek. Dzięki temu zewnętrzne warstwy skóry pozostają nienaruszone, a działanie odbywa się głęboko pod ich powierzchnią. Uzyskane efekty są natomiast porównywalne do liftingu chirurgicznego – wyjaśnia dr Ewa Kaniowska, dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu.

Zabieg nie wiąże się z większym dyskomfortem – jedynie w chwili oddziaływania fal pacjent może czuć lekki ból, utrzymujący się przez kilka sekund. Bolesność można zminimalizować, zażywając pół godziny wcześniej środek przeciwbólowy (paracetamol). Dzięki delikatnemu działaniu Ulthery, nie wymagana jest rekonwalescencja - pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych czynności. Dr Ewa Kaniowska mówi wyłącznie o drobnych niedogodnościach: - Przez około dwie godziny w miejscu po zabiegu może się utrzymywać łagodny rumień. U niektórych pacjentów pojawia się niewielki obrzęk, który powinien ustąpić po najwyżej dwóch dniach. Skóra po zabiegu może być również wrażliwsza na dotyk. Nie są to jednak dolegliwości, które wymagałyby od pacjenta szczególnej uwagi. Pożądany efekt uzyskuje się już po jednym zabiegu, a utrzymuje się on średnio około 12-tu miesięcy. W zależności od indywidualnych cech pacjenta, okres ten może być również dłuższy.

Nie trzeba poszukiwać kamienia filozoficznego, aby stać się wiecznie młodym. Metody zachowania świetnej formy na dłużej są dostępne bez wysiłku, a uzyskanie olśniewającego wyglądu jest możliwe nawet po kilkunastu minutach. Czyż nie warto spróbować?



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Dno oka

Wersja do druku