Czy Twoje dziecko jest wystarczająco aktywne ruchowo? Jak często i jak intensywnie wykonuje ćwiczenia fizyczne? Te pytania powinien zadać sobie każdy polski rodzic, patrząc na raport z badań HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) pod redakcją naukowców z Instytutu Matki i Dziecka.

 Rekomendowane przez WHO minimum 60 minut aktywności dziennie to nieosiągalny poziom dla wielu polskich uczniów. Efekt – rosnące problemy z otyłością wśród dzieci, wady postawy, ale też niska samoocena i problemy z adaptacją w grupie rówieśniczej. Promowanie aktywności i sportu wśród dzieci staje się ważnym problemem społecznym w całej Polsce. Z myślą o tym problemie ruszyła akcja Viziriada wspierająca małych sportowców ze wszystkich województw.

Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było nie tylko zdrowe, ale też łatwiej przyswajało wiedzę, było śmiałe i otwarte, miało wysoką samoocenę. Recepta na to nie jest tajemnicą – sport. Dzieci uprawiające sport chętniej podejmują wyzwania i nawiązują relacje z rówieśnikami a sport jest dla nich okazją do wyładowania nadmiaru energii, co sprzyja skupieniu w szkole. Ruch i wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na postawę ciała, poprawę struktury kości i siły mięśni, układ krążenia i oddechowy, przemianę materii i wiele innych. Jasne więc, że młodych sportowców warto wspierać w ich aktywności.

Akcja Viziriada – wsparcie dla młodych sportowców ze wszystkich województw
Z myślą o takiej potrzebie społecznej powstała akcja Viziriada wspierająca rozwój sportowy dzieci i młodzieży w całej Polsce. Już 1 sierpnia ruszyła strona www.viziriada.pl na której mogą rejestrować się drużyny młodych sportowców, a ich fani oddawać na nie głosy. Wystarczy, że dziecięca lub młodzieżowa drużyna uprawiająca dowolną dyscyplinę sportu poszuka pełnoletniego opiekuna i zarejestruje na www.viziriada.pl. Nawet jeśli dyscyplina sportu nie jest drużynowa,  szanse na wygranie wartościowego sprzętu sportowego mają wszyscy – biegacze, tenisiści, pływacy czy łyżwiarze. Wystarczy 5 młodych pasjonatów, którzy połączą siły w Viziradzie i zdobędą kibiców oraz ich głosy. Co miesiąc 200 zespołów które zbierze największą liczbę głosów zdobędzie sprzęt sportowy o łącznej wartości 50 000 złotych! W wielkim finale akcji na zwycięskie drużynę czeka pula bonów o wartości aż 200 000 zł na zakup wymarzonego sprzętu sportowego. Co ważne, nagrodzone zostaną drużyny z każdego województwa – każdy może więc zwiększyć szansę drużyny ze swojej okolicy. Akcja potrwa do 30 listopada.


Skąd pomysł na takie działania? Vizir już od 20 lat pomaga dopierać ubrania małych sportowców do idealnej bieli, dzięki czemu rodzice mogą kibicować najbrudniejszym sportowym zmaganiom i zabawom ze spokojną głową. Z okazji swojego dwudziestolecia Vizir wspiera w tym roku również rozwój aktywnych dzieci i funduje sprzęt sportowy dla 1000 drużyn z całej Polski, aby z dumą realizowały swoje sportowe pasje i marzenia.


Hipokinezja – cywilizacyjna przypadłość

Hipokinezja czyli niedostatek aktywności ruchowej, który dotyka dzieci w wieku szkolnym to efekt m.in. rozwoju technologicznego. Internet, telewizja, gry i wirtualne życie toczące się na portalach społecznościowych często konkurują swoją atrakcyjnością z zajęciami ruchowymi i tradycyjnymi grami i zabawami na świeżym powietrzu.
Analiza aktywności fizycznej i zachowań sedenteryjnych jest ważnym obszarem cyklicznie powtarzanych badań sieci badawczej HBSC (Health Behaviour in School-aged Children). Raport z badań HBSC 2010 wydany pod redakcją Joanny Mazur i Agnieszki Małkowskiej-Szkutnik z Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka daje pogląd na styl życia współczesnych dzieci w wieku szkolnym. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Platformy Unii Europejskiej ds. Żywienia, Aktywności Fizycznej i Zdrowia, dzieci w wieku szkolnym powinny wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej i dużej intensywności przez przynajmniej 60 min. dziennie, w formie dostosowanej do etapu ich rozwoju, urozmaiconej i będącej dla nich źródłem satysfakcji. Jak wyglądają polskie realia?
Do myślenia dają już wyniki badania masy ciała wg wskaźnika BMI (kategorie wg wartości referencyjnych WHO 2007) wykazały nadwagę u 13,8% i otyłość u 14,7% dzieci w wieku 11-12 lat. Co gorsza, badania ankietowe młodzieży szkolnej przeprowadzone w Polsce w 2010 roku wykazują trend zmniejszania się z wiekiem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. W kwestionariuszu zapytano uczniów o umiarkowaną aktywność fizyczną taką jak zajęcia WF w szkole, marsz do szkoły czy jazda na rowerze. O ile 27,3% dzieci w wieku 11 - 12 lat wykazuje umiarkowaną aktywność fizyczną (min. 60 minut dziennie) nawet 7 dni w tygodniu a jedynie 2,6% dzieci w tej grupie wiekowej nie jest aktywne, o tyle proporcje te zmieniają się na niekorzyść wraz z wiekiem. W grupie wiekowej 15 - 16-latków już ponad 6% nie poświęca nawet jednego dnia w tygodniu na umiarkowany wysiłek fizyczny a tylko nieco ponad 16% deklaruje go 7 dni w tygodniu. Około 10% dzieci i młodzieży nie uczestniczy w żadnych pozaszkolnych zajęciach sportowych o większej intensywności. Zainteresowanie sportem wydaje się maleć z wiekiem uczniów - aż 17% 15 - 16 -latków deklaruje, że nie ćwiczy wcale.
Co konkuruje każdego dnia ze sportem i zalecaną dawką ruchu? Częściowo odpowiedź na to pytanie daje wynik ankiety dotyczącej ilości godziny przeznaczanych na zajęcia siedzące. Przeciętny nastolatek spędza 2,8 godziny dziennie przed telewizorem i dodatkowe 2,1 godziny, grając w gry komputerowe. Zajęcia tego typu są często wybieraną formą aktywności w czasie weekendu, kiedy młodzież powinna mieć więcej czasu na sport.

Ważna rola rodzica
Wspieranie rozwoju sportowego dzieci i młodzieży jest w dużej mierze rolą rodziców, którzy mogą zapewnić taki rozkład tygodnia by znalazł się czas na sport i aktywność w formie, jaką najbardziej lubi dziecko. Taniec, jazda na rolkach, drużyna piłkarska czy basen – niezależnie od dyscypliny, sport powinien nieść radość i satysfakcję. Kibicujący, wspierający, a najlepiej ćwiczący razem z dziećmi rodzice mogą wyrobić w dziecku nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu, który zaprocentuje w dorosłym życiu.
Dzięki akcji Viziriada rodzice w każdym województwie mogą głosować na drużyny sportowe swoich dzieci lub aktywne dzieciaki z okolicy, które wezmą udział w akcji. Warto okazać im swoje wsparcie i pomóc spełnić sportowe marzenia i aspiracje.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ćwiczenia w domu
Co zrobi? z niepotrzebn? odzie???

Wersja do druku