Etymologia słowa dinozaur pochodzi od starogreckich słów dainos – potężny, straszny oraz sauros – jaszczur, powinny więc wzbudzać w nas strach. Kultura masowa wpłynęła jednak na ocieplenie wizerunku tych niegdyś panujących na całym świecie zwierząt. Fascynacja dinozaurami, szczególnie po kolejnych premierach filmów z serii Jurasic Park, stworzyła zapotrzebowanie na obiekty przedstawiające te gady w naturalnych rozmiarach.

Na całym świecie powstają parki w których można nie tylko zobaczyć jak wyglądały, ale także jak żyły dinozaury przed wyginięciem. Są one nie lada gratką dla każdego, kto interesuje się dziejami ziemi.


Bałtów
Pierwszym parkiem dinozaurów jaki powstał w Polsce jest JuraPark Bałtów. Otworzono go w miejscu, gdzie od lat siedemdziesiątych XX wieku odnajdywano w skałach tropy pozostawione przez górnojurajskie dinozaury. Dziś w miejscach tych stoją naturalnych rozmiarów allozaury, stegozaury, kamptozaury oraz inne wymarłe gady. Siłą bałtowskiego parku są nie tylko modele dinozaurów, ale także park rozrywki, możliwość spływu tratwami, kino 5D i wiele innych atrakcji. Obiekt ten jest przygotowany do przyjęcia tysięcy zwiedzających każdego dnia. Oprócz funkcji rozrywkowych, spełnia on również rolę edukacyjną. Na terenie kompleksu organizowane są zajęcia dotyczące nie tylko samych dinozaurów, ale także ich ewolucji, dziejów Ziemi, oraz pochodzenia człowieka.


Solec Kujawski
Kolejny park dinozaurów w Polsce spod marki JuraPark mieści się w Solcu Kujawskim w okolicy Torunia i Bydgoszczy. Oferuje on ponad 160 rekonstrukcji dinozaurów oraz wiele atrakcji podobnych do tych, jakie znajdują się w bliźniaczym parku w Bałtowie z jedną główną różnicą – Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Dzięki temu, że w Solcu Kujawskim znajduje się jedna z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. Będąc tam możemy odbyć wyprawę, która pokaże nam 500 mln lat ewolucji życia na naszej planecie. Przechadzając się po osi czasu istnienia żywych organizmów, naszą wyprawę zaczynamy od skamieniałości Trylobitów, które pojawiały się nawet 530 mln lat temu, a kończymy ją wśród neolitycznych dzieł sztuki tworzonych przez pierwszych ludzi. Cała wystawa robi ogromne wrażenie na odwiedzających w wieku od 5 do 105 lat.


Zaurolandia
Kolejnym ciekawym miejscem związanym z dinozaurami i historią życia jest park Zaurolandia mieszczący się w Rogowie, niecałe 10 km od Biskupina (niezwykle ważnego ośrodka historycznego). Zaurolandia została otwarta w 2007 roku i do dziś jest największym tego typu obiektem w naszym kraju. Poza wystawą modeli gadów, miejsce to oferuje dla turystów park rozrywek, a także tor gokartowy, dla quadów oraz poligon paintballowy. Zaurolandia jest często wybierana jako miejsce organizacji imprez integracyjnych i firmowych.


Dlaczego warto odwiedzać dinoparki?

Zwiedzanie takich miejsc wiąże się nie tylko z rozrywką, a może nawet przede wszystkim, z nauką o historii Ziemi. Dinozaury panowały na naszej planecie przez 170 milionów lat, kiedy obecni ludzie istnieją tylko od 190 tys. lat. Taka wiedza ułatwia zrozumienie znaczenia naszego gatunku na osi czasu. A fakt tak nagłego wyginięcia majestatycznych i często nawet przerażających gadów, może uświadomić jak krucha jest nasza cywilizacja.
Biuro podróży Aven Travel organizuje jednodniowe wycieczki do wszystkich wymienionych wyżej parków. Firma ta zapewnia odjazd z pobliża miejsca zamieszkania, wyżywienie, a także miły prezent dla każdego uczestnika tej jednodniowej wyprawy. Jeżeli pragniesz zobaczyć jak wyglądały te prehistoryczne gady, to idealny wyjazd dla Ciebie!




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku