Park Naturalny Faial na Azorach jest pierwszą portugalską lokalizacją nagrodzoną tytułem EDEN – Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej. Ten wyjątkowy park w modelowy sposób łączy ochronę unikatowej przyrody z rozwojem oferty turystycznej wyspy Faial.

Europejski, modelowy ośrodek turystyczny

W tegorocznej, piątej edycji konkursu nagrodę EDEN dla modelowego ośrodka turystycznego, z powodzeniem łączącego „turystykę i regenerację terenu”, przyznano Parkowi Naturalnemu Faial na Azorach. Wyróżnienie to otrzymały lokalizacje, w których zregenerowano lokalne dziedzictwo kulturowe i/ lub naturalne, a następnie stworzono w nich ośrodki turystyczne, stymulujące dalszy rozwój tego miejsca.

Dziewicza przyroda
Park Naturalny Faial znajduje się na jednej z dziewięciu wysp archipelagu Azorów, charakteryzującej się różnorodnością flory, fauny, form geologicznych oraz kultury i tradycji lokalnych. Utworzenie parku naturalnego na Faial było ważnym krokiem w kierunku odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju całej wyspy. Zadbano o ochronę wyjątkowej przyrody oraz zasobów naturalnych tego miejsca, przy jednoczesnym polepszeniu oferty turystycznej oraz poziomu życia mieszkańców Faial.

Park składa się z 13 obszarów chronionych, które łącznie obejmują 30 km kwadratowych lądu oraz 189 km kwadratowych morza. Na tym terenie znalazły schronienie zagrożone gatunki zwierząt i rzadkie rośliny, w tym endemiczna flora i fauna Azorów (m.in. wiecznie zielony wrzosiec azorski). Na obszarze chronionym pomiędzy wyspą Faial i Pico można obserwować rozmaite organizmy morskie: od małych skorupiaków począwszy, po barakudę atlantycką, czy - przy odrobinie szczęścia – żółwia karetta i delfina butelkonosego.  

Ofertę Parku Naturalnego Faial dostosowano do potrzeb i zainteresowań odwiedzających. Ulepszono programy wycieczek zorganizowanych oraz utworzono nowe centra kulturalne i punkty informacji turystycznej, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę o lokalnej różnorodności biologicznej. W Casa do Parque można poznać i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie szlaki (do dyspozycji turystów są trasy piesze, rowerowe i konne) oraz obejrzeć film o parku. Natomiast zlokalizowane w starej latarni Centrum Informacji o Wulkanie Capelinhos (Centro de Interpretação do Vulcão dos Capelinhos) wyjaśnia geologiczny fenomen tego podwodnego wulkanu, który wybuchł nie tak dawno, bo w 1957 roku, oraz wulkaniczne pochodzenie wyspy Faial. Na uwagę zasługuje także Ogród Botaniczny (Jardim Botânico do Faial), posiadający obszerną kolekcję endemicznych roślin Azorów, roślin leczniczych a także egzotyczne gatunki flory z całego świata (m.in. storczyków). 





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku