Urlop ojcowski przysługuje ojcom już od 2010 roku. Jednak od stycznia czekają nas kolejne zmiany – wymiar wolego dla ojca pracownika z tytułu narodzenia dziecka wzrośnie. Zgodnie z nowymi przepisami ojcowie dzieci urodzonych od 15 stycznia 2011 będą mogli skorzystać z pełnych dwóch tygodni urlopu.

Jeśli więc ojciec wstrzymał się z jego wykorzystaniem w 2011 roku, od 1 stycznia 2012 roku będzie mógł przebywać na urlopie dwa, a nie jeden tydzień.

Więcej dla taty
Urlop ojcowski to szansa dla ojców, którzy pragną pomóc w opiece nad niemowlakiem przebywającej na macierzyńskim partnerce lub przez chwilę choćby pobyć z rodziną w komplecie. Jest on niezależny od urlopu macierzyńskiego i może go wykorzystać ojciec dziecka, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia. W 2010 i 2011 roku urlop ojcowski przysługuje pracownikom w wymiarze jednego tygodnia. Natomiast już od stycznia 2012 roku urlop ten osiągnie swój docelowy wymiar, który wynosił będzie dwa tygodnie.

Wymiar urlopu
Od 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosił będzie 14 dni kalendarzowych. Oznacza to, że wliczone są w niego zarówno soboty (o ile tydzień pracy nie trwa dłużej niż 5 dni), niedziele, jak
i przypadające w tym czasie inne dni wolne od pracy. Urlopu dla ojców nie można dzielić na części, np. skorzystać dwukrotnie z 5 dni wolnych i jednorazowo z 4 dni w innym terminie, ani też zdecydować się tylko na jego część, np. 7 dni – tłumaczą twórcy portalu www.urlopojcowski.info  - Co ważne, zarówno w bieżącym, jak i przyszłym roku ani wymiar, ani liczba pojedynczych urlopów ojcowskich nie ulega zwielokrotnieniu w przypadku opieki nad bliźniętami czy urodzeniu przez kobietę większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Prawo do takiego urlopu mają też ojcowie przysposabiający dziecko, o ile nie ukończyło ono 7. roku życia (ewentualnie, w przypadku dziecka, któremu odroczono obowiązek szkolny, granica przesuwa się do ukończenia przez malucha 10. roku życia). W tej sytuacji urlop ojcowski musi być wykorzystany
w ciągu roku od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie.

Przywileje
Urlop ojcowski może być wykorzystany niezależnie od korzystania z podobnego uprawnienia przez matkę dziecka - a więc zarówno w tym samym czasie, co macierzyński, ale też wtedy, gdy matka
dziecka nie korzysta już z macierzyńskiego lub w ogóle nie pracuje. Skorzystanie przez ojca z urlopu tacierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego również nie koliduje z prawem do urlopu ojcowskiego. Świeżo upieczony tatuś może cieszyć się wszystkimi uprawnieniami.
W trakcie urlopu ojcowskiego mężczyźnie przysługują podobne przywileje jak kobiecie, przebywającej na urlopie macierzyńskim. Tak jak matka dziecka, ojciec jest prawnie chroniony przed wypowiedzeniem bądź rozwiązaniem stosunku pracy podczas jego nieobecności i po powrocie.

Dokumenty i wnioski
Decydując się na urlop ojcowski, mężczyzna musi złożyć u swojego pracodawcy pisemny wniosek. Musi przy tym pamiętać, by uczynić to najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem planowego urlopu. Urlop ojcowski wiąże się także z możliwością pobierania zasiłku macierzyńskiego. Aby móc się o niego ubiegać, należy przedstawić w ZUS-ie:
•    skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka),
•    zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (podany musi być także okres urlopu),
•    oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany
(np. z innego tytułu),
•    zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (jeśli ubezpieczony jest pracownikiem).

Urlop Ojcowski. info
Na początku września 2011 roku pod adresem www.urlopojcowski.info zadebiutował nowy portal, którego celem jest inspirowanie oraz przekonywanie mężczyzn do stania się bardziej zaangażowanymi  w wychowanie dzieci – ojcami. Urlop Ojcowski. info to szereg przydatnych informacji na temat urlopu ojcowskiego, nowych przepisów o urlopach rodzicielskich oraz aktywnego rodzicielstwa ojców.
Portal wyposażony został w przydatne pracownikom i pracodawcom narzędzia, m. in. kalkulator urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego oraz wzory wniosków do ściągnięcia i samodzielnego wypełnienia.  Projekt zrodził się z inicjatywy Międzynarodowej Fundacji na Rzecz Promocji Zdrowia
i Rozwoju Nauki, a współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji o projekcie na: www.urlopojcowski.info


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ciuchy dla mężczyzn

Wersja do druku