Bywa, że lśniące i zdyscyplinowane włosy pozostają tylko w sferze marzeń. Często wygląda to tak, że są one suche, ciężkie do ułożenia i puszące się. Sklepowe półki uginają się od kosmetyków dla różnych rodzajów włosów. My proponujemy sięgnąć po bardziej naturalne metody.

Od wielu, wielu lat zioła są popularnym środkiem na wiele dolegliwości. Nasze babcie stosowały je na różnego rodzaju bóle czy rany. Do dziś jednak są docenianym środkiem stosowanym dla poprawy urody. Jeśli macie problemy z włosami podpowiadamy jakie zioła są dla Was najlepsze.

Rumianek
– działa nie tylko zbawiennie na żołądek, ale poprawia miękkość włosów. Nadaje się do włosów tłustych. Dezynfekuje skórę głowy. Ma właściwości rozjaśniające, polecany jest więc blondynkom i paniom z pasemkami. Działanie rozjaśniające ma również nagietek.
Szałwia – w przeciwieństwie do rumianku działa przyciemniająco. Idealnie wzmacnia włosy.
Pokrzywa – jest popularnym dodatkiem do wielu szamponów. Zawiera witaminy A, C, K, a także magnez, wapń, fosfor i żelazo i sole mineralne. Wykazuje działanie przeciwłupieżowe i wzmacniające. Przeciwdziała wypadaniu włosów. Przeciwłupieżowo, regenerująco i łagodząco na skórę głowy działa również aloes.
Brzoza – nadaje włosom połysk, przeciwdziała łysieniu.
Skrzyp polny – bardzo popularny, zapobiega siwieniu oraz wypadaniu włosów. Polecany do przetłuszczających się włosów. Dzięki zawartości krzemu zapobiega ich łamaniu się. Przeciw wypadaniu włosów możemy zastosować również łopian, który swoje właściwości zawdzięcza takim składnikom jak kwasy organiczne, siarka i fosfor.
Rozmaryn – działa przeciwłupieżowo, pomaga pobudzić krążenie, co sprawia, że włosy rosną trochę szybciej. Nadaj im wyjątkowego blasku.
Mięta – poprawia elastyczność włosów i wzmacnia je. Polecana jest dla suchej skóry głowy.
Krwawnik pospolity – stosowany do włosów przetłuszczających się i z łupieżem.
Lipa drobnolistna – nadaje włosom połysk, sprawia, że są miękkie i puszyste. Dodatkowo posiada miły, słodki zapach.

Ziół możecie szukać w składzie szamponów w sklepach kosmetycznych. Możecie także same przygotować napar i tak przygotowanym preparatem płukać włosy raz w tygodniu.  Chcąc przygotować płukankę wystarczy garść listków pokrzywy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 15-20 minut. Następnie przecedzamy i spłukujemy włosy.
Warto pamiętać, że świeże listki zmieniają kolor włosów. Jeśli nie chcecie, aby Wasze włosy zyskały inną barwę używajcie suszonej pokrzywy (mogą być herbatki).
Płukanka ziołowa jest ostatnim etapem mycia głowy. Dobrze więc, aby preparat był raczej zimny, gdyż pozwoli wtedy na zamknięcie łusek włosa, co doda im dodatkowego blasku i ochrony.
Podobnie można przygotować napar z innych ziół.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Zioła na wątrobę

Wersja do druku