Jeśli latem jesteś w ciąży nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z wakacyjnych planów. Po konsultacji z lekarzem i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, słoneczne dni spokojnie możesz spędzić na śródziemnomorskiej wyspie, nad jeziorem lub w górach.

W większości przypadków kobiety ciężarne bez jakichkolwiek problemów mogą wybrać się na wakacje w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a mama czuje się dobrze to nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. Dopiero trzeci trymestr bywa nieco bardziej ryzykowny, ale zamiast rezygnacji z wyjazdu lepiej po prostu jeszcze bardziej na siebie uważać.

Zapytaj lekarza
Ciąża teoretycznie nie powinna nieść za sobą większych ograniczeń dotyczących wyjazdów na wakacje, nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć wszystkich możliwych jej powikłań. Dlatego przede wszystkim niezbędne jest zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego przed planowanym wyjazdem. Doradzi on, czy urlop w naszym stanie jest wskazany, a także, czy wybrałyśmy dobre miejsce i czas pobytu poza miejscem zamieszkania. – Warto tak zaplanować swój wyjazd wakacyjny, by nie kolidował on z terminami wizyt kontrolnych i badań prenatalnych. O ile USG możemy przeprowadzić w dowolnym momencie ciąży, o tyle pozostałe spośród najpopularniejszych badań przeprowadzane są w konkretnych okresach: test podwójny PAPP-A i betaHCG w 11-14 tygodniu ciąży, z kolei test potrójny HCG, AFP, E3 w 15-20 tygodniu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Warto więc w tych tygodniach pozostać w domu i zamiast na wakacje udać się do specjalisty.

Z brzuszkiem w przestworzach
Jeśli położnik zezwolił ci na wyjazd, to możesz przystąpić do planowania podróży. O ile to możliwe, nie wybieraj się w nią sama, nie dźwigaj też ciężkich toreb i plecaków. A jaki środek lokomocji sprawdzi się najlepiej? Na pewno nie autokar, w którym będziesz zmuszona do tkwienia przez całą drogę w jednej pozycji, bez możliwości skorzystania z toalety. Lepszym rozwiązaniem – o ile tylko nie jest zbytnio zatłoczony – jest pociąg, a w nim przedział dla matek z dziećmi lub wagon sypialny. Jeszcze więcej komfortu da ci jazda samochodem, gdyż będziesz mogła robić przerwy, kiedy tylko odczujesz taką potrzebę. Co ciekawe, wygodnym i bezpiecznym środkiem komunikacji dla kobiet w ciąży jest także samolot. – Samolot sprawdza się zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Odradzam jedynie podróże tym środkiem transportu w bardzo wczesnych tygodniach (do 10 tygodnia) oraz pod koniec ciąży, kiedy to gwałtowne zmiany ciśnienia mogłyby sprowokować poród lub pęknięcie błon płodowych. Warto też, co 40-60 minut wstać i kilka minut pochodzić podczas każdej podróży, aby poprawić krążenie w żyłach dolnej części naszego ciała, co ma ochronne działanie przed zakrzepicą – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog.

Ciąża a plażowanie
Jeśli tylko pamiętasz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie musisz rezygnować z ulubionych miejsc. Możesz wypoczywać zarówno w górach, jak i nad morzem.  Oczywiście nie możesz cały dzień leżeć na plaży w pełnym słońcu lub wyczynowo zdobywać szczytów. Jednak nie rezygnuj ze spacerów, przechadzek i świeżego powietrza. O ile to możliwe, powinnaś w czasie ciąży pozostać aktywna, gdyż bezruch nie służy ani tobie, ani twojemu maleństwu. – Należy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny nie powinien być nadmierny, a sygnałem do odpoczynku jest odczuwanie zmęczenia lub bólu – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog. – Na wakacjach przede wszystkim przyszła mama powinna unikać też upałów i przegrzania organizmu – dodaje. Dlatego noś przewiewne, wygodne ubrania z naturalnych tkanin, staraj się nie przebywać w pełnym słońcu dłużej niż godzinę bez przerwy, odpoczywaj w cieniu. Używaj też kremu z wysokim filtrem. Pamiętaj również o regularnym uzupełnianiu płynów, by nie ulec odwodnieniu.

Jeśli sport to co?
Lato sprzyja wypadom nad wodę. Dodatkowo lekarze za najlepszy sport dla ciężarnych uważają pływanie, które ma dobry wpływ zarówno na kręgosłup, jak i na zmęczone, często obrzęknięte nogi. Jednak zawsze zanim wejdziesz do wody upewnij się, że kąpielisko jest bezpieczne i nieskażone. Omijaj małe, niepewne zbiorniki, w których mogą występować bakterie wywołujące groźne infekcje. – Do wody powinniśmy wchodzić powoli, dokładnie i spokojnie oswajając swoje ciało z jej temperaturą, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia przepływu krwi przez łożysko - mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. W morzach i oceanach uważaj na silne i wysokie fale, które mogą mocno uderzyć w twój brzuch.
Ciąża nie oznacza wcale, że nie możesz odbyć wymarzonej podróży. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, to nie tylko ci nie zaszkodzi, ale korzystnie wpłynie zarówno na ciebie, jak i twojego maluszka.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku