Co warto wiedzieć o przytulaniu
Dlaczego warto przytulać?
Przytulanie niesie za sobą wiele korzyści. Gest ten tak niewiele kosztuje, a daje maluszkowi mnóstwo przyjemności i radości. Często działa zbawiennie na jego dolegliwości, płacz, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Noworodek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem lub opiekunem, co wpływa na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny i emocjonalny.
Przytulaniu towarzyszy również wydzielanie hormonów, m.in. kortyzolu, odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. W momencie przytulenia jego poziom się obniża, dzięki czemu dziecko staje się wyciszone, mniej napięte i łatwiej jest mu zasnąć. Natomiast wytwarzana podczas przytulania oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, odpowiedzialna jest za odczuwanie bliskości, zaufania i budowania więzi rodzinnych.
Magia przytulania
Rodzic, który bierze swoje dziecko w ramiona, okazując mu czułość, jednocześnie daje maluszkowi poczucie miłości, bezpieczeństwa i bliskości. Jest to niezwykle ważne z uwagi na kształtowanie przyszłej dojrzałości fizycznej i emocjonalnej. Brak bliskości i dotyku może mieć poważne konsekwencje związane z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka. Maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej uodpornione lub nie przybierają na wadze.
Okazja do przytulania
Na przytulanie zawsze powinniśmy znaleźć czas. Dobrym pretekstem do nawiązania bliskości z maluszkiem jest dotyk podczas kąpieli, którego trudno uniknąć w trakcie mycia dziecka. Podczas czynności pielęgnacyjnych skóry maluszka powinniśmy także przytulać swoje dzieci, aby wzmacniać więzi i okazywać mu czułość.
Do wieczornej kąpieli warto stosować płynne środki pielęgnacyjne, które oprócz właściwości zdrowotnych, łatwo się rozprowadzają i sprzyjają masowaniu ciała dziecka. Należą do nich, m.in. kosmetyki Oilatum Baby. Są to nawilżające i natłuszczające emolienty przeznaczone do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry delikatnej. Można je stosować już od 1. dnia życia.
Zatem nie wstydźmy się przytulania, okazujmy czułość swoim dzieciom, bez konkretnego powodu i w każdej chwili.
Przytulanie to nie wstyd – wyniki badań
Kiedy rodzice przytulają swoje dzieci? Na to pytanie 74% ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72%) lub chore (71%). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71%), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości.
Do jakiego wieku można przytulać dziecko? 95% badanych nie uznaje granicy wieku, do której wypada przytulać dzieci. Jednak to mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że taka granica przytulania istnieje. Dla 58% ankietowanych jest to wiek 12 lat.
Co lub kto wpływa na przytulanie? 69% rodziców małych dzieci (do 5 roku życia) zaznacza, że w codziennym wychowaniu przede wszystkim kieruje się własną intuicją. Dla 45% osób znaczący wpływ mają doświadczenia z własnego dzieciństwa oraz wpływ rodziny (40% ankietowanych).
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk
Najlepsza sukienka na wesele dla mamy: garść porad
Dzień, w którym własne dziecko bierze ślub jest wyjątkowy w życiu każdej matki. To szczególna chwila, która na zawsze pozostaje w pam
Ciasto zza oceanu na świąteczny stół – przepis na sernik nowojorski
Podobno nowojorczycy wierzą, że ich sernik (zwany tam cheesecake) był pierwszy na świecie i nikt wcześniej takiego ciasta nie robił. Jakkolwiek było, war