Karmienie piersią to pierwotna i zupełnie naturalna zdolność matki wobec swojego dziecka. Naturalność tej czynności nie oznacza jednak jej prostoty i wrodzonej umiejętności każdej kobiety. Natura co prawda wyposaża kobiety w potencjalną zdolność karmienia, jednak sama czynność wymaga wprawy, wysiłku, motywacji i najzwyczajniej w świecie czasu. Karmienie wymaga od kobiety praktyki i cierpliwej nauki. Początkowe trudności w karmieniu piersią i możliwości ich pokonania dowodzą jednoznacznie, że naturalne nie oznacza proste.

Karmienia początki- co może zaskoczyć?
Pierwsze przystawienie noworodka do piersi to bez zwątpienia wyjątkowa chwila w życiu każdej mamy. Jej doniosłość łatwo może jednak ulec zachwianiu na skutek zaskoczenia trudnością tego procesu. Wiele mam dotkliwie przeżywa pierwsze niepowodzenia, a przy braku wsparcia ze strony bliskich grozi im niejednokrotnie porzucenie karmienia piersią. O tym, że karmienie jest domeną każdej kobiety, więc nie może wiązać się z żadnymi trudnościami mówią MITY i należy je porzucić. Lepiej rozpocząć odpowiednie przygotowanie do karmienia piersią już w czasie ciąży. Ciąża to doskonały czas, by podjąć decyzję jak będę karmić swoje maleństwo. 9 miesięcy to czas przygotowań w każdym sensie również psychicznym. Jeśli karmienie piersią budzi negatywne emocje już na etapie ciąży i nie ulega to zmianie po pierwszych próbach przystawienia dziecka do piersi, z pewnością korzystniej będzie pozwolić kobiecie samodzielnie zdecydować o sposobie karmienia maleństwa.

Wiele kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z wagi naturalnego karmienia dla rozwoju i zdrowia dziecka. Wiele z nich odczuwa już w czasie ciąży silne pragnienie karmienia piersią. Jednak bez odpowiedniego psychicznego przygotowania także i te zdeklarowane i pewne swego mamy mogą przeżywać kryzys i towarzyszące temu silne emocje.

Co dobrze wiedzieć o praktycznej stronie karmienia piersią?

Na początku karmienia mogą wystąpić pewne trudności. Są zupełnie naturalne i powszechne. Dotyczą wielu kobiet a ich pokonanie wymaga czasu i zaangażowania ze strony mamy i dziecka. Ważne jest, by pierwsze przystawienie dziecka do piersi było prawidłowe. Dlatego warto skorzystać z instrukcji położnej, która podpowie jaka pozycja karmienia piersią jest właściwa. Każda z mam powinna wybrać propozycję najwygodniejszą dla siebie.
Mimo właściwej techniki karmienia mogą pojawić się trudności. Najczęściej są to kłopoty w chwytaniu brodawki przez dziecko, czy ich bolesność i drażliwość. Nim brodawki przystosują się do ssania często pękają, czemu towarzyszy ból przy karmieniu. Doskonałym sposobem na złagodzenie bólu jest smarowanie poranionych brodawek własnym pokarmem i jak najczęstsze ich wietrzenie. Mamę może też niepokoić zbyt duża lub niewystarczająca ilość pokarmu. Na wszystkie te trudności można jednak znaleźć rozwiązanie. Przy wsparciu położnej i bliskich, kobieta może nabrać większej wiary w swoją zdolność do karmienia piersią i pokonać początkowe niepowodzenia. Bardzo ważne jest nastawienie mamy karmiącej i wsparcie partnera. Karmienie piersią to z jednej strony czynność naturalna, jednak nie wrodzona. Dlatego błędne jest myślenie, że karmienie niczym nie może mnie zaskoczyć. Pewne jest, że natura wyposaża kobiety w potencjał karmienia, jednak by początkowe niepowodzenia nie odstraszyły młodej mamy, warto nastawić się, że początek karmienia to czas synchronizacji mamy i maluszka, to czas w którym mogą pojawić się trudności. Jednak przy dużym samozaparciu, motywacji i wsparciu
bliskich możliwe jest ich pokonanie. Wystarczy dać sobie czas. Po upływie 2-3 tygodni karmienie stanie się łatwe i zupełnie instynktowne.

Autorka prowadzi bloga:
https://mamyzmaganiainiedomagania.blogspot.com/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Masło kcal
Ile kalorii ma kapusta
sypialnia

Wersja do druku