Każdy rodzic marzy o dniu, w którym jego dziecko zaczyna jeść samodzielnie. W ostatnich latach, w Polsce i na świecie wzrosła popularyzacja metody BLW (Baby Led Weaning), o której już mnóstwo napisano. Główne założenia BLW opierają się na samodzielności i dokonywaniu wyboru ( w szerokim tego słowa znaczeniu) przez malucha. W praktyce stosowanie metody BLW polega na tym, że dajemy dziecku jeść to samo, co my dorośli mamy na talerzu. Jedynym warunkiem jest to, aby posiłek był zdrowy i odpowiednio przygotowany. Jednak co zrobić, gdy okazuje się, że nasze szczęście jest alergikiem?
Po pierwsze nie panikować
Objawy alergii u maluszków mogą towarzyszyć także czasowym nietolerancjom pokarmowym, a nawet wprowadzaniu nowości do diety. Dlatego początkowo stosujemy ograniczony wybór pokarmów dokładając nowe produkty pojedynczo i sprawdzając, czy powodują reakcję alergiczną. Gdy jesteśmy już pewni różnych posiłków, dajemy kilka z nich dziecku, tak aby miało możliwośc wyboru, zgodnie z założeniami BLW.

Po drugie zaufać dziecku
Jeśli udało nam się zaobserwować, że maluch nie chce spróbować danej potrawy, nie zmuszajmy dziecka na siłę do jedzenia. Prawdopodobnie,  intuicyjnie wie ono, co może go uczulać i być dla niego niebezpieczne. Po jakimś czasie można znów zaproponować odrzucony produkt i sprawdzić, czy tym razem się uda.

Po trzecie zaopatrzyć się w cierpliwość
Jeśli decydujemy się na metodę BLW musimy mieć świadomośc, że wymaga ona od rodzica mnóstwo cierpliwości. Na szczęście nasz wysiłek w końcu zostanie doceniony i nagrodzony w postaci samodzielnego jedzenia malucha. Pamiętajmy, że mając w domu alergika potrzebujemy dodatkowych pokładów tej cennej zdolności – jeśli trafi nam się dziecko oporne, to każdą rzecz będziemy wprowadzać po kilka razy!

BLW  dla alergika nie jest skomplikowane. Tak jak we wszystkim, należy zachować zdrowy rozsądek i dostosować się do swojego dziecka.

Katarzyna Obajtek – mama 10 miesięcznego Olafa, który od dawna je sam, mimo że uczulają go nawet ziemniaki i autorka bloga
www.olafowyswiat.blogspot.com

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku