Rozpoczynając remont mieszkania, bardzo często stajemy przed dylematami związanymi z metrażem. Przestrzeń dla łazienki, zwłaszcza w niedużym lokum, jest nierzadko sprawą deficytową. Przywykliśmy już, że większość mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, posiada większe sypialnie kosztem mniejszych łazienek. Są to przeważnie pomieszczenia łączące w sobie funkcje pokoju kąpielowego i toalety. Mini- powierzchnia jednak nie jest niczym złym - można ją oswoić i zaprojektować w taki sposób, aby nawet bardzo mała łazienka sprawiała wrażenie przestronnej i mogącej pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty.

Kolor w roli głównej

Kluczem do sukcesu w aranżacji niedużej łazienkowej przestrzeni jest nie tylko dobry i przemyślany projekt, ale także odpowiedni dobór barw i światła. Jeśli łazienka ma okno, wówczas naturalne światło sprawi, że pomieszczenie będzie dawało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. A jeśli okna nie ma, a łazienka jest wciśnięta między kuchnię a pokój? Trzeba przemyśleć kolory, które optycznie ją powiększą. Dobrym rozwiązaniem jest biel. To kolor uniwersalny, ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Białe płytki podłogowe i kafelki na ścianach pozwolą uzyskać doznanie bardziej przestrzennego wnętrza. Aby nie było jednostajnie, można kupić płytki z ciekawym tłoczonym wzorem, lub zbyt monotonną ścianę ubarwić za pomocą kilku kafli z ręcznym malunkiem. W niewielkich łazienkach dobrze sprawdzą się też jasne szarości i pudrowe beże. Białe lub w kolorze naturalnego drewna - meble łazienkowe dopełnią charakteru wnętrza, a dobrze rozmieszone światło doświetli niewielkie pomieszczenie.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Aranżacja wnętrz łazienkowych wymaga przemyślanej koncepcji, a zagadnienie "wanna czy prysznic" wyraźnie dominuje proces projektowania i remontowania łazienki. Wanna jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna - umożliwia przyjemną kąpiel, sprzyja wieczornemu relaksowi, prysznic zaś jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują szybkiego porannego orzeźwienia. Prysznic to również oszczędność wody. Są sposoby, aby połączyć, przynajmniej umownie, koncepcję wanny i prysznica w małej łazience. Jak? Kupując kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem, lub instalując nad wanną specjalny panel prysznicowy. Wtedy wannę obudowuje się np. ruchomą szklaną lub plastikową ścianą. Pamiętajmy, że wybór wanien jest ogromny. Wanna nie musi być wcale duża - krótsze lub narożne modele świetnie zdadzą egzamin w małej łazience.

Toaleta - podwieszany sedes czy klasyczne rozwiązanie

Coraz częściej zamiast typowych toalet spotyka się rozwiązania wymagające nieco więcej pracy. Mowa tu o podwieszanym sedesie. Nowoczesne aranżacje wnętrz w dużej mierze uwzględniają takie właśnie sposoby na mocowanie muszli. Przede wszystkim sedes wygląda bardzo estetycznie, a także sprawia wrażenie lekkości. W przeciwieństwie do sedesów stojących, jego montaż jest bardziej skomplikowany, ale pozwala na ciekawe i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni bezpośrednio za i nad muszlą. Ponieważ wstawiając sedes podwieszany trzeba się liczyć z zabudową tego obszaru za nim - można to wykorzystać na półki lub zamykane szafki na ręczniki, kosmetyki czy środki czystości. Dzięki temu zyskamy strefę, która nie zajmie przestrzeni na podłodze. Takiemu rozwiązaniu pomoże zaoszczędzić przestrzeń i przeznaczyć ją na wstawienie np. pralki (które coraz lepiej czują się w naszych kuchniach), kosza na bieliznę lub dodatkowej szafeczki.

Aranżacje wnętrz można przeprowadzić samemu lub zostawić ją projektantom wnętrz jak Perfect Space z Warszawy w których ofercie perfectspace.pl/oferta_wykanczanie_wnetrz/ znajdziemy: 

"profesjonalne projekty wnętrz mieszkalnych i biurowych, (...) kompleksowe wykańczanie wnętrz mieszkań i lokali usługowych pod klucz,(...) zabudowy stolarsko-meblowe pod wymiar, (...) wszelkie prace końcowe, usługi specjalne i sprzątanie"

Nieważne na którą z opcji się zdecydujemy - efekt na pewno będzie ciekawy!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

syfon do zlewu

Wersja do druku