Wyrywanie zębów większości z nas kojarzy się z dziećmi i zębami mlecznymi. No bo przecież dorosłym nie wyrywa się zębów od tak. To prawda. Jednak czasem zachodzi konieczność usunięcia chorego zęba. Sprawdźmy zatem, kiedy powinniśmy poddać się temu zabiegowi i jakie konsekwencje niesie on ze sobą.

Kiedy zęby są wyrywane?

Wspomnieliśmy już o tym, że najczęściej wyrywa się dzieciom zęby mleczne. Jednak zabieg ten jest konieczny tylko wtedy, gdy ząb mleczny rusza się, ale nie chce wypaść (co powinno nastąpić samoczynnie). Dzieci mogą skarżyć się na ból, bo ząb mleczny jeszcze nie wypadł, a zaczął już rosnąć nowy. Powoduje to ucisk na delikatne dziąsła dzieci. Zęby wypadają, aby zrobić miejsce zębom stałym, które mają nam służyć do końca życia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u dorosłych, którzy mają już zęby stałe. Wyrwanie zębów jest podyktowane koniecznością w takich sytuacjach jak:

  • zaawansowana próchnica - rozwinięta próchnica może spowodować powstanie groźnych stanów zapalnych, które przyczynią się do odczuwania silnego bólu. Jeśli farmakologiczne środki przeciwbólowe nie działają, stomatolog może zadecydowac o usunięciu zęba;

  • choroba dziąseł - przy chorobach dziąseł istnieje zagrożenie, że ząb będzie poluzowany ze względu na infekcję, która osłabiła tkanki i kości;

  • ciasna jama ustna - usunięcie niektórych zębów może okazać się konieczne, jeżeli zmagamy się z krzywym zgryzem i zamierzamy poddać się leczeniu ortodontycznemu;

  • przed leczeniem chemioterapią - przy chorobach, które wymagają zastosowania chemioterapii, niewyleczone zęby stanowią bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Nieleczone infekcje podczas chemioterapii mogą się zaostrzyć, co spowoduje dodatkowe osłabienie organizmu. Dlatego często lekarz decyduje o usunięciu zęba, gdy już samo jego wyleczenie mogłoby być dla pacjenta zbyt dużym obciążeniem.

U osób dorosłych bardzo często wykonuje się zabieg usunięcia ósemek czyli zębów mądrości. Wyrastają one jako ostatnie i często brakuje dla nich miejsca w szczęce. Powoduje to nieprawidłowe wyżynanie się ich, które może doprowadzić do powstawania wielu groźnych infekcji oraz powodować bolesne napieranie na pozostałe zęby. Dlatego też często zaleca się ich usunięcie, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Przygotowanie do wyrwania zęba

Usunięcie zęba, zwane fachowo ekstrakcją, jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego wykonuje się je przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jest to zabieg raczej inwazyjny, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Przede wszystkim dentysta może poprosić nas o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego będzie mógł ustalić sposób wykonania zabiegu. Pamiętajmy też, aby poinformować lekarza o chorobach serca, wszczepionych zastawkach, chorobach stawów lub o chorobach, które osłabiają nasz układ odpornościowy. Wpływa to na rodzaj zastosowanego znieczulenia oraz sposób przeprowadzenia zabiegu. Kiedy znieczulenie zacznie działać stomatolog przystępuje do ekstrakcji zęba. Wykonuje go poprzez chwycenie zęba kleszczami, a następnie doprowadza do jego rozkołysania, aby oddzielić go od więzadeł i kości szczęki. Po usunięciu zęba często pojawia się krwawienie z dziąseł, dlatego konieczne jest przyłożenie gazy, która zatamuje krwotok. Stomatolog może też zadecydować o założeniu szwów na dziąsło.

Postępowanie po zabiegu

Po ekstrakcji zęba powinniśmy pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Po wyrwaniu zęba może pojawić się ból, a sama regeneracja może trwać nawet kilka dni. Najważniejsze to pamiętać o stosowaniu środków przeciwbólowych oraz zimnych okładów zmniejszających obrzęki. Nie zapominajmy też, aby odpoczywać przez 24 godziny po zabiegu - radzą dentyści z gabinetu Implant-Art mieszczącego się w Warszawie na Mokotowie (https://implant-art.com.pl/kontakt). Oczywiście nie możemy też zapominać o podstawowej higienie jamy ustnej (z pominięciem miejsca po zabiegu) oraz o spożywaniu jak najbardziej płynnych pokarmów. Jeśli poczujemy się gorzej, opuchlizna nie będzie znikać, pojawi się gorączka, dreszcze lub wymioty, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem.

Artykuł został stworzony przez stomatologów z kliniki Implant-Art.: https://implant-art.com.pl/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku