Zdrowy sen w… pięknej pościeli
Sen jest nam bardzo potrzebny, żeby skutecznie zregenerować się po dniu pełnym zadań i nie cierpiących zwłoki spraw. Niestety, wiele osób ma problemy z zasypianiem – aż 1/3 Polaków cierpi na bezsenność! Jak można sobie pomóc bez sięgania po środki apteczne? Warto wprowadzić w życie kilka zmian – poniżej przedstawiamy 10 kroków do zdrowego snu.
Wśród nich jest także zalecenie by zadbać o dobrą gatunkowo i ładną (tak, ładną - to też ma wpływ na jakoś snu) pościel. Świetnie sprawdzi się tu miękka, bawełniana, ekskluzywna pościel w przepiękne kwiatowe wzory znanej i lubianej marki PiP Studio, którą oferuje Malabelle. Otulenie się nią, plus kilka zmian wprowadzonych w sypialni, przywoła kolorowe sny.
- Wynieś z sypialni wszystko, co cię rozprasza - telewizor, komputer. A także zegar.
- Nie korzystaj z tabletu i smartfona przed snem . Niebieskie światło ekranu blokuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu.
- Zadbaj o łagodną, uspokajającą kolorystykę ścian. Delikatne szarości, beże, błękity, stonowane, pastelowe fiolety wyciszają układ nerwowy.
- Nie stosuj w sypialni ostrego światła. Najlepsze będzie punktowe - przytłumione kloszem lub liniowe - odbite od ściany i sączące się ze szczelin w suficie czy ścianach. Ale do snu wyłącz je całkowicie. W odcinaniu bodźców wzrokowych pomocna będzie opaska na oczy.
- Kup wygodny materac , który zapewni kręgosłupowi podparcie bez względu na pozycję, w jakiej śpisz.
- Koniecznie zadbaj o dobrą gatunkowo pościel. Wybierz poszewki, które uprzyjemnią ci przebywanie w łóżku.
- Nie stresuj się, że nie możesz zasnąć przed godziną dwunastą, a przecież wszyscy mówią, że „sen najlepszy jest przed północą”. To nieprawda. Dzielimy się na „sowy” i „skowronki” - nasz zegar biologiczny jest uwarunkowany genetycznie. Możesz kłaść się po północy, o ile będziesz to robić regularnie i spać tyle, ile potrzebujesz, żeby się zregenerować. Optymalna długość snu to (w zależności od wieku) 5-8 godzin.
- Im większa aktywność w ciągu dnia, tym mocniejszy sen. Zakończ ją jednak ok. 18.00-19.00. Wieczorny wysiłek pobudza i utrudnia zasypianie.
- 2 -3 godziny przed wieczornym wypoczynkiem zjedz lekki posiłek i zrób coś, co cię zrelaksuje. Dobrze robi ciepła kąpiel, masaż – chociażby tylko głowy i karku. Przed udaniem się na spoczynek wypij szklankę ciepłego mleka lub soku wiśniowego, zjedz banana. Według Harvard Medical School pobudzają one produkcję melatoniny.
- Wywietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju, optymalna to 15-20°C. Jeśli marzną ci stopy, zafunduj sobie termofor.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Niacynamid – wszechstronny składnik w dziedzinie pielęgnacji skóry
Niacynamid, znany również jako witamina B3 lub PP, stał się jednym z najpopularniejszych składników w kosmetologii. Jego wszechstronność, de
Zimowy wystrój wnętrz – jak stworzyć magiczną atmosferę na cały sezon?
Zima to niezwykły czas, kiedy wnętrza naszych domów zyskują na znaczeniu jako przestrzenie ciepła, relaksu i spotkań. To nie tylko okres Świąt Bo
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk