Koniec czerwca, narastające upały i wielka chęć ochłodzenia się to coś, na co każdy z nas czeka przez cały rok – wakacje, a wraz z nimi okres letnich wyjazdów. W tym czasie pojawia się też problem dla właścicieli zwierząt, które potrzebują całorocznej opieki, a tym bardziej w tak upalnym okresie, jakim jest lato. Do nas należy decyzja, czy zwierzę pozostawimy pod opieką zaufanej osoby, oddamy do hotelu czy może zabierzemy ze sobą w podróż. Oczywiście trzecia opcja będzie wymagała od nas przemyślanych przygotowań przed podróżą, ale obecność zwierzaka na wakacjach z pewnością umili nam pobyt i wynagrodzi wszelkie trudy.


Podróż z kotem

Podstawową kwestią, o której powinniśmy pamiętać wybierając się na wakacje z kotem jest ocena, czy zwierzę jest rzeczywiście chętne do wyjazdu. Nie wszystkie zwierzęta, a szczególnie koty, aprobują długie i dalekie podróże. Kot lubujący życie w mieszkaniu nie jest przyzwyczajony do wychodzenia na dwór, a próby zabrania go chociażby na krótki spacer po okolicy mogą okazać się niepowodzeniem. Jeżeli kot jest wychodzący, opcja zabrania go w podróż jak najbardziej wchodzi w rachubę. Przed podróżą zalecana jest krótka jazda po okolicy wraz z kotem, który w tym czasie zdąży przywyknąć do jazdy. O czym powinniśmy pamiętać organizując podróż dla naszego pupila? Podstawowe akcesoria, które będą potrzebne to kuweta, żwirek, karma, transporter, smycz na szelkach i miska na wodę. Przed podróżą nie karmimy naszego zwierzaka, za to wodę można podawać bez obaw. Dodatkowo można zabrać ze sobą drapak, żeby nasz pupil nie zniszczył mebli w obcym mieszkaniu. Przed podróżą warto poszukać pensjonatów przyjaznych zwierzętom. W nowym miejscu kot musi przywyknąć do terenu, zostawmy go więc na jakiś czas samego w pokoju, aby na spokojnie zapoznał się z nowym miejscem. Możemy zafundować kotu spacer po nowej okolicy, ale koniecznie na szelkach. Kot w nowym miejscu bez trudu może zaginąć, dlatego ku bezpieczeństwu nigdy nie puszczajmy go luzem.

Podróż z psem

Nad zabraniem psa na wakacje raczej nie musimy się długo zastanawiać, bowiem psy zazwyczaj są chętne na przejażdżki i spacery po nowych, nieznanych okolicach. Jeżeli uznamy, że transporter nie jest potrzebny psa można przypiąć specjalnymi pasami, które znajdziemy w sklepie zoologicznym. W czasie jazdy róbmy częste postoje, żeby nasz pupil mógł wyprostować kończyny i załatwić swoje pilne potrzeby. Należy także zachować ostrożność i zamykać okna. Pies także powinien mieć stały dostęp do wody. W zależności od tego, gdzie się wybieramy na nasz wymarzony urlop musimy ocenić, czy obecność naszego psa jest w danym miejscu akceptowana, ponieważ niektóre rezerwaty lub kąpieliska nie zezwalają na wprowadzanie zwierząt na ich teren. Będąc na plaży musimy zapewnić psu dostępu do cienia, gdyż jego ciało bardzo łatwo może się przegrzać, co z kolei może doprowadzić do udaru słonecznego. Jeśli zabieramy psa w góry, przed wyjazdem pamiętajmy o podstawowych szczepieniach. To samo tyczy się kotów.

Gdy przeszkodzi nam pasożyt

A co jeśli po leśnym spacerze z kotem lub psem zauważymy niepokojące zachowanie naszego podopiecznego? Biegunka, wymioty i dziwne zachowanie naszego czworonoga mogą alarmować obecność pasożyta w jego ciele. W lesie psy i koty są narażone na atak kleszcza, który nieusunięty może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Pasożyty te są nosicielami bardzo groźnych chorób takich jak borelioza, babeszjoza czy zapalenie opon mózgowych. Kleszcza u psa oraz kota szukamy na grzbiecie, pysku, za uszami, pod pachami i na szyi. Pasożyta usuwamy za pomocą pęsety, a jeśli mamy z tym trudności jak najszybciej udajmy się do weterynarza. Jak chronić naszego psa lub kota przez kleszczami i pchłami? Wystarczy sięgnąć po sprawdzony preparat Controline. Preparat działa błyskawicznie i skutecznie przez długi czas Jest łatwy w aplikacji oraz w 100% bezpieczny. Może być stosowany zarówno u kotów jak i psów. Ponadto jest bezwonny i nie wywołuje reakcji alergicznych. Preparat Controline aplikuje się na skórę za pomocą kolorowej pipety o różnej pojemności w zależności od rozmiaru zwierzęcia. Cotroline nie tylko zaoszczędzi nam nerwów, ale doda pewności i poczucie bezpieczeństwa odnośnie zdrowia naszego czworonoga, a spacery na łonie natury nie będą dla nas przeszkodą.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Smycz behawioralna
Bielizna sportowa

Wersja do druku