Kosmetyki do cery naczynkowej - o czym należy pamiętać
Cera naczynkowa należy do jednych z najbardziej wymagających, dlatego też aby zachować jej urodę, należy działać jednocześnie na kilku płaszczyznach, a przede wszystkim – poznać dobrze jej właściwości.
Czym jest skóra naczynkowa i jak ją rozpoznać?
W skórze każdego z nas znajdują się dwa sploty naczyń – głęboki splot brodawkowy i bliżej naskórka – splot powierzchowny. Ściany naczyń włosowatych są dwustronnie przepuszczalne, co oznacza, że mogą przedostawać się przez nie cząsteczki odżywcze, zachodzi wymiana gazowa i dokonuje się termoregulacja. Jednak czasami funkcje te ulegają zaburzeniu, na przykład przez wpływ czynników atmosferycznych zwiększających przepuszczalność i rozszerzających naczynia. W taki sposób dochodzi do zaburzeń krążenia i powstaje rumieniec. Początkowo jest on zauważalny tylko w sytuacji kontaktu z wywołującym go czynnikiem – pojawia się i zanika, przez co można długo żyć w nieświadomości posiadania takiej cery. Z czasem jednak na skórze pojawiają się pierwsze pajączki (teleangiektazje), zwłaszcza w okolicach nosa i na policzkach, które utrwalają się i pozostają na skórze na stałe. Z wiekiem tylko ich przybywa. Aby uniknąć utrwalenia się zmian, stosuje się kosmetyki do cery naczynkowej oraz różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne.
Cera naczynkowa jest również wrażliwa i cienka, przez co szybko reaguje zaczerwienieniem i pieczeniem lub swędzeniem pod wpływu mrozu, słońca, wiatru, deszczu, albo nagłej zmiany temperatur. Innymi czynnikami drażniącymi, po których pojawia się rumieniec, są niektóre leki (m.in. tabletki antykoncepcyjne), alkohol, ostre przyprawy, kofeina, gorące napoje, chlorowana i twarda woda, stres, czy źródła ciepła takie jak sauna czy nawet suszarka.
Czego unikać przy cerze naczynkowej?
Chociaż kosmetyki do cery naczynkowej dają dobre efekty, to jednak zanim zaczniemy je stosować, dobrze byłoby zminimalizować działanie wspomnianych wyżej czynników, czyli nie wystawiać twarzy na bezpośrednie działanie mrozu, wiatru lub ostrego słońca, używać filtrów przeciwsłonecznych i nakryć głowy, polubić cień, nie wchodzić nagle z zimnego do bardzo ciepłego pomieszczenia, unikać sauny i zrezygnować z solarium, a także przy korzystaniu z suszarek, trzymać je w pewnym oddaleniu od twarzy. Warto też zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, ponieważ te dolegliwości nasilają się u alergików. Idealnie byłoby także zmniejszyć ilość stresu w swoim życiu, albo przynajmniej popracować nad technikami niwelującymi jego wpływ.
Także niektóre kosmetyki i zabiegi kosmetyczne są niewskazane dla osób z tendencją do rumienia. Są to między innymi wszystkie preparaty z alkoholem, peelingi z drobinkami (w ich miejsce należy używać enzymatycznych), kosmetyki mocno perfumowane, z kwasami owocowymi, miodem, aloesem, mentolem i retinolem. Najlepszym wyborem będą kosmetyki przeznaczone dla alergików i osób z cerą wrażliwą.
Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej?
Składnikami, które powinny znaleźć się w kosmetykach co cery naczynkowej są przede wszystkim uszczelniające naczynia witaminy K, C, PP i E, oraz wyciągi z roślin o działaniu przeciwzapalnym i uelastyczniającym: kasztanowca, bluszczu, arniki górskiej, miłorząbu japońskiego róży i drzewa różanego. Korzystny jest także dodatek rutyny (którą warto także przyjmować wewnętrznie) oraz zmniejszającego przepuszczalność naczyń krzemu i kojącego pantenolu oraz hespedryny.
Do mycia twarzy zamiast żeli polecane są delikatniejsze mleczka i płyny micelarne. Używając ich należy jednak pamiętać, by nie robić tego z dodatkiem gorącej czy zimnej wody – najlepsza będzie letnia.
Warto zaopatrzyć się w inny krem na lato i na zimę. Ten pierwszy w wersji na dzień powinien posiadać filtr przeciwsłoneczny, a drugi – bardziej tłustą konsystencję, chroniącą przed zimnem. Dostępne są także kremy, które optycznie rozjaśniają skórę i sprawiają, że zaczerwienienie jest mniej widoczne. Zwykle mają one zielony kolor.

Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Czy pieczone jabłka są tuczącecera naczynkowa
Wersja do druku
Szukaj
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu
Z miejskiego zgiełku na górskie szlaki – jak sport na świeżym powietrzu zmienia sposób patrzenia na świat?
Współczesne tempo życia, pełne pośpiechu i nadmiaru bodźców, sprawia że coraz więcej osób szuka sposobu na odzyskanie równowa
Wiosenne wypady w nieznane zakątki Warmii i Mazur
Mazury i Warmia to regiony, które od lat kuszą turystów malowniczymi krajobrazami, jeziorami oraz bliskością natury. Na wiosnę warto zaplanowa
Potrzebujesz chwili dla siebie? 5 sygnałów, że kobiece ciało domaga się regeneracji
Kilka dni temu rozpoczęła się wiosna. Towarzyszące jej przesilenie to szczególny czas – z jednej strony symbolizuje odrodzenie, z drugiej &ndas