Bezpieczne zakupy świąteczne
Atutem kupowania przez Internet jest nie tylko często niższa niż w tradycyjnych sklepach cena produktów, ale także ich ogromny wybór. Niestety, na gorączkę świątecznych zakupów czekają zarówno kieszonkowcy w galeriach i marketach, jak Internetowi oszuści. Tym ostatnim często zależy na kradzieży pieniędzy i danych osobowych oraz skłonieniu użytkownika do nieświadomej instalacji złośliwego oprogramowania. Jak zatem kupować, by otrzymać zamówiony towar i nie paść ofiarą przestępców?
Jak dobrze wybrać internetowego sprzedawcę?
Udane świąteczne zakupy online warto zacząć od wyboru sprzedawcy. W tym celu warto:
- Sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, zapoznając się z opiniami o firmie. Należy czytać komentarze wystawiane na portalach aukcyjnych lub w porównywarkach cenowych.
- Wybierać duże sklepy internetowe lub wirtualne odpowiedniki znanych marketów. Na korzyść sprzedawcy przemówić powinna wiadomość, że towar można odebrać w konkretnym punkcie lub osobiście złożyć reklamację.
- W przypadku małego sklepu internetowego dokładnie sprawdzić dane kontaktowe firmy. Należy nie tylko zweryfikować, czy są podane na stronie, ale także wpisać w sieci. Jeśli coś się nie zgadza, warto nie ryzykować własnych pieniędzy i zbędnego stresu.
- Jeśli pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, warto wybrać opcję wysyłki za pobraniem. Wówczas paczkę należy otworzyć przy kurierze, sprawdzić, a dopiero potem zapłacić wymaganą kwotę. Jeśli zawartość paczki nie zgadza się z zamówieniem, niezbędne będzie spisanie protokołu szkody i odesłanie do nadawcy.
Jak bezpiecznie płacić w Internecie?
Kolejnym ważnym aspektem zakupów online są płatności. Kilka prostych zasad które przedstawił nam Mateusz z omegasoft.pl może łatwo uchronić przed niepotrzebną i bolesną stratą pieniędzy.
- Jeśli chcesz płacić kartą kredytową, załóż konto w banku oferującym wirtualną kartę kredytową. Działa ona na zasadzie prepaid. Można wypłacić tyle pieniędzy, ile wcześniej zostało wpłaconych na konto.
- Płatności zawsze realizuj przez własny komputer lub smart fon. Ostatecznie użyj urządzenia osoby, której naprawdę ufasz. Poprawi to znacznie bezpieczeństwo transakcji online.
- Jeśli zostaniesz przekierowany na stronę Twojego banku upewnij się, że jest ona autentyczna. Nawet, jeśli wygląda tak samo, i tak zachowaj ostrożność sprawdzając, czy adres zaczyna się od https, a w pasku przeglądarki widoczna jest ikonka zamkniętej kłódki. Jedynie taka witryna zapewnia bezpieczne logowanie.
- Jeśli nie ufasz sprzedawcy, nie płać przez jakikolwiek system szybkich płatności. Jedynie wpłata na konto firmy jest bezpieczna.
- Pamiętaj, że zawsze powinna być dostępna możliwość wysyłki za pobraniem. Jeśli tak nie jest, a sprzedawca wymaga opłaty z góry, może, ale nie musi, być to podejrzane.
Jeśli skorzystasz z powyższych rad, masz dużą szansę na uniknięcie różnych trików internetowych oszustów, którzy pragną zarobić na będących w ferworze świątecznych zakupów ofiarach.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk
Najlepsza sukienka na wesele dla mamy: garść porad
Dzień, w którym własne dziecko bierze ślub jest wyjątkowy w życiu każdej matki. To szczególna chwila, która na zawsze pozostaje w pam
Ciasto zza oceanu na świąteczny stół – przepis na sernik nowojorski
Podobno nowojorczycy wierzą, że ich sernik (zwany tam cheesecake) był pierwszy na świecie i nikt wcześniej takiego ciasta nie robił. Jakkolwiek było, war