Obniża jakość i komfort życia, powoduje problemy emocjonalne, wpędza w kompleksy, obniża poczucie własnej wartości, często prowadzi do alienacji z towarzystwa. O czym mowa? O trądziku pospolitym.

To prawdziwa zmora ludzi młodych (w przedziale wieku 13-20), choć nie tylko. Coraz częściej występuje też u osób dorosłych. O ile u tych pierwszych, przyczyna trądziku jest dość oczywista (nadczynność gruczołów łojowych), o tyle u dorosłych powody powstawania zmian skórnych, nie zostały do końca ściśle określone. Lekarze przypuszczają, że winowajcą może być stres, predyspozycje genetyczne, jak również przyjmowane leki oraz zaburzenia hormonalne.

Co to jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to zmiany na skórze w postaci guzków wypełnionych ropą. Najczęściej pojawiają się na twarzy (Wągry na nosie), ramionach, plecach i dekolcie. Powstają na skutek nadmiernego wydzielania łoju (sebum) i rogowacenia naskórka. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a gromadząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki. Jest ona świetną pożywką dla bakterii, a jednocześnie źródłem stanów zapalnych, z których powstają krosty. Przebieg trądziku jest przewlekły. Najczęściej w okresie letnim zmiany ulegają poprawie, co jest związane z dużym nasłonecznieniem. O zaostrzenie zmian trądzikowych obwiniano czynniki pokarmowe, takie jak czekolada i tłuszcze zwierzęce. Z praktyki klinicznej wynika, że czynniki dietetyczne mogą prowokować zaostrzenie zmian trądzikowych zaledwie u około 5% chorych na trądzik.

Wszystko zaczyna się niewinnie

Trądzik pospolity nie objawia się od razu dużymi krostami na całej twarzy. Na początku jest subtelny, mało zauważalny, przez co często ignorowany. Pierwszymi zmianami trądzikowymi, a więc wczesną postacią trądziku są zaskórniki - białawe lub czarne punkciki na skórze. Z czasem te niewinne z pozoru punkciki zamieniają się w wypukłe, czerwone grudki i krostki. To średnio nasilony trądzik. Jeśli na skórze widać sino-czerwone guzki wypełnione ropą to znak, że mamy już do czynienia z zaawansowaną postacią choroby.

Główne przyczyny trądziku pospolitego

Za jedną z głównych przyczyn trądziku pospolitego uznaje się hormony. Fizjologiczny wzrost poziomu androgenów u chłopców i dziewcząt powoduje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe w ilości przekraczającej potrzeby skóry. Poza tym, na rozwój trądziku wpływa również podwyższona wrażliwość gruczołów łojowych na ich działanie. U niektórych osób z cerą trądzikową, nadmierna produkcja sebum stwarza idealne środowisko dla bakterii i ich namnażania się. To z kolei powoduje powstawanie czerwonych lub wypełnionych ropą zmian na skórze. Również geny mogą wpływać na wystąpienie trądziku. Jeśli u obojga rodziców występował trądzik, to istnieje wyższe ryzyko, że choroba rozwinie się również u ich dziecka. Winna może być także przesadna dbałość o skórę, a szczególnie zbyt intensywne jej oczyszczanie preparatami drażniącymi.

Leczenie trądziku pospolitego - o czym należy pamiętać?

Trądzik to choroba, dlatego leczenie trądziku pospolitego powinniśmy zacząć od wizyty u dermatologa, który zdiagnozuje zmiany skórne i pomoże dobrać odpowiednie preparaty lecznicze. W przypadku gdy zmiany mają łagodny przebieg, wystarczy zastosować domowe leczenie trądziku pospolitego. Niezbędna jest tu właściwa dieta bogata w witaminy i minerały, a także odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry. Zmiany zaawansowane najczęściej leczy się poprzez antybiotykoterapię.

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego stosuje się w przypadku zmian łagodnych i średnio nasilonych. Preparaty lecznicze mają postać płynów, żeli lub kremów i stosowane są bezpośrednio na skórę. Większość leków miejscowych zawiera: retinoidy - pochodne witaminy A, które regulują pracę gruczołów łojowych i zmniejszają nadmierną produkcję łoju. Poza retinoidami, w preparatach do leczenia miejscowego można znaleźć kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz nadtlenek benzoilu, który poza działaniem przeciwzapalnym, wykazuje również działanie złuszczające. Ten ostatni zawarty jest m.in. w żelu Aquaclin, który usuwa aż do 94% bakterii odpowiadających za nawroty trądziku.

Leczenie ogólne trądziku pospolitego

Jeśli zmiany skórne są bardzo nasilone zaleca się przyjmowanie tetracykliny. Dawkę oraz długość stosowania leku określa lekarz. Równocześnie podawane są wysokie dawki witamin z grupy B z wyłączeniem witaminy B12, która może przyczyniać się do zaostrzenia zmian trądzikowych. Leczenie trądziku pospolitego u młodych dziewczyn i kobiet może odbywać się także przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych.

Nigdy nie wyciskaj krost!

Bardzo ważną kwestią w leczeniu zmian trądzikowych jest powstrzymywanie się od samodzielnego wyciskania pryszczy. Dlaczego? Bo takie wyciskanie podrażnia skórę, powoduje przebarwienia i nieestetyczne blizny. Podczas takich nieumiejętnych interwencji łatwo o zainfekowanie krostek, a konsekwencją tego jest rozszerzenie się stanu zapalnego i powstawanie nowych zmian poprzez rozsianie chorobotwórczych bakterii.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Leczenie trądziku to jedno. Bardzo ważna jest też właściwa pielęgnacja skóry objętej zmianami trądzikowymi. Tak naprawdę odpowiednia higiena świetnie wspomaga leczenie i pomaga utrzymać jego efekty. Podstawą codziennego dbania o skórę powinno być dokładne, aczkolwiek delikatne jej oczyszczanie. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty oczyszczające do skóry trądzikowej, jak np. te z linii Aquaclin (sprawdź tutaj: https://aquaclin.pl/kosmetyki-do-pielegnacji.html). Uwzględniają one potrzeby skóry trądzikowej, a co za tym idzie - łagodnie oczyszczają, nie podrażniają i nie wysuszają. Uwaga! Skóra trądzikowa nie znosi przesuszenia, dlatego do jej mycia nie wolno stosować zwykłych mydeł i kosmetyków na bazie alkoholu.

Bardzo ważną kwestią jest również nawilżanie. Skórę trądzikową należy nawilżać lekkimi preparatami nie zapychającymi porów i chroniącymi przed promieniami UV. Jeśli masz łagodny trądzik i twoim głównym problemem są wągry i podskórne grudki, raz w tygodniu zastosuj łagodny peeling enzymatyczny. Jeśli na twojej skórze widnieją ropne wypryski, wówczas musisz zrezygnować z peelingu, gdyż może on tylko pogorszyć sytuację. W pielęgnacji cery trądzikowej dobrze sprawdzają się też maseczki.

A co z makijażem?

Skóra trądzikowa nie lubi kosmetyków ciężkich i zapychających pory. W celu ukrycia zaskórników i krostek, można sięgnąć po pudry i podkłady - pod warunkiem, że są to kosmetyki mineralne. Takie kosmetyki produkowane są ze sproszkowanych minerałów, dzięki czemu nie zatykają porów, nie podrażniają, a jednocześnie dobrze wchłaniają nadmiar sebum. Uwaga! Aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii, należy często myć lub zmieniać pędzle i gąbki do nakładania makijażu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma czekolada mlecznka

Wersja do druku