Jak dbać o skórzaną torebkę? 4 proste kroki
1. Systematyczne czyszczenie
Skórzana torebka musi być regularnie czyszczona. Mowa tu zarówno o jej wewnętrznej wyściółce, jak i warstwie zewnętrznej – czyli właściwej skórze. Od jej rodzaju i barwy będą zależały środki, jakich użyjemy do jej czyszczenia.
- Torebki ze skóry lakierowanej najłatwiej jest utrzymać w czystości. Gładka warstwa lakieru chroni materiał i świetnie nadaje się do przecierania wilgotną ściereczką. Możemy pomóc sobie kurzym białkiem ubitym na pianę lub oliwą z oliwek. Często wykorzystuje się również sok z cebuli – warzywo wystarczy przeciąć na pół i natrzeć nim powierzchnię torebki. Po każdym czyszczeniu należy delikatnie przetrzeć skórę i upewnić się, że jest całkowicie sucha.
- Torebki z jasnej skóry są z kolei najbardziej narażone na zabrudzenia. Pielęgnację ułatwia wykorzystanie materiałów odpornych na zanieczyszczenia, takich jak na przykład skóra saffiano. W pozostałych przypadkach jasny materiał trzeba traktować ze szczególną ostrożnością. Mniejsze plamki warto spróbować usunąć za pomocą zwykłej gumki do mazania. W przypadku większych zabrudzeń skorzystajmy z octu rozcieńczonego w wodzie. Można wykorzystać także nawilżane chusteczki dla dzieci. Po środki chemiczne sięgajmy w ostateczności.
2. Natłuszczanie materiału
Natłuszczenie skóry torebki to jeden z najważniejszych punktów jej pielęgnacji. Torebki ze skóry naturalnej i ekologicznej można z powodzeniem nawilżać domowymi sposobami. Warto sięgnąć po olejek rycynowy bądź roztwór z oleju lnianego.
Torebki ze skóry węża są kosztownym i wyjątkowo eleganckim dodatkiem. Ich dużą wadą jest jednak delikatność. Dlatego wymagają regularnego i dokładnego natłuszczania. Wykorzystamy w tym celu specjalne pasty do skór gadzich.
3. Impregnacja skóry
Skórzane torebki nie najlepiej tolerują wilgoć, dlatego należy chronić je przed deszczem. Takim zabezpieczeniom służą impregnaty. Szczególnie ważne jest impregnowanie torebek ze skóry zamszowej i nubuku. Bardziej niż inne rodzaje są one podatne na chłonięcie wilgoci. Niewidoczna warstwa impregnatu ograniczy przenikanie wody do materiału, a ten na dłużej zachowa delikatność i doskonały wygląd.
4. Odpowiednie przechowywanie
Nie mniej istotne niż zabiegi pielęgnacyjne jest samo przechowywanie skórzanych torebek. Powinny one unikać mocno nasłonecznionych miejsc oraz pozostawania w szczelnych zamknięciach. Skóra musi oddychać. Przed odłożeniem torebki do szafy należy ją wyczyścić i odpowiednio natłuścić. Nie powinna trafić do foliowej reklamówki, prędzej do bawełnianego worka. Dobrze jest ją także czymś wypełnić – dzięki temu zachowa swój kształt.
Przestrzeganie tych czterech prostych zasad zagwarantuje naszym skórzanym torebkom długą żywotność i nienaganny wygląd przez wszystkie lata.
Prezentowane torebki w artykule dostępne są w sklepie internetowym Puccini na stronie https://puccini.pl/
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
chusteczki nawilżane do twarzyWersja do druku
Szukaj
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo
Wygoda i elegancja w jednym – na jaką okazję wybrać marynarkę damską?
Lubisz klasyczną elegancję, a może Twoją uwagę zwracają subtelne zestawy w tak zwanym stylu biurowym? Marynarki damskie powinny mieć więc stałe miejsce
5 nieznanych szlaków pieszych na Maderze
Madera to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wyspy są lewady
Nowy sezon? Nowe buty!
Jak połączyć styl i funkcjonalność w taki sposób, aby powstały buty, które zachwycą designem i wygodą? Na to pytanie odpowiedź zna Lee Cooper. W najn