W dzisiejszych czasach makijaż jest obowiązkowym elementem niemal każdej kobiecej toalety. Jednak schludny make-up wymaga poświęcenia mu przynajmniej kilku minut - nawet w przypadku profesjonalistek. U pań, które nie są w tym najlepsze, czas ten wydłuża się. Nic dziwnego, że codzienna kosmetyka bywa uciążliwa i męcząca. Permanentny makijaż to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, którym ciężko znaleźć chwilę na wykonanie szybkiego make-upu, a mimo to chcą zachować atrakcyjny wygląd przez cały dzień. Nawet, gdy wychodzimy spod prysznica czy wstajemy z łóżka, partie ciała poddane nieinwazyjnemu upiększaniu pozostają bez zarzutu. To również świetna okazja na korektę niedoskonałości w wyglądzie.

Profesjonalny makijaż permanentny brwi, oczu i ust to delikatny sposób na podkreślenie swojej urody. Zbyt jasne brwi i rzęsy można przyciemnić, zaś usta uwydatnić. W efekcie finalnym kobieta pozostaje odmieniona, ale nadal zachowuje naturalne piękno. Zabieg ten ma niezliczone zalety, jednak należy także przeanalizować jego wady i przeciwwskazania, co pozwoli uniknąć nam nieoczekiwanych niespodzianek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy makijaż permanentny jest odpowiedni dla Ciebie.

Przygotowanie do zabiegu

Makijaż permanentny to prosty zabieg kosmetyczny. Mimo to, warto rozeznać się na rynku i wybrać doświadczoną i wykwalifikowaną kosmetyczkę, która wykona go w prawidłowy sposób. Zabieg polega na umieszczeniu tuż pod powierzchnią naskórka odpowiedniego pigmentu. Przeprowadza się go za pomocą igły, stosując miejscowe znieczulenie, najczęściej w postaci maści bądź kremu. Technika aplikacji jest podobna do tatuowania, z tą różnicą, iż make-up permanentny po jakimś czasie znika. W najprostszym ujęciu, jest to makijaż, który utrzymuje się na skórze od 3 do 5 lat. 

Przed zdecydowaniem się na zabieg konieczna jest konsultacja z kosmetologiem. Specjalista dopasuje odcienie pigmentów do indywidualnych potrzeb. Najistotniejszy jest bowiem rozsądny wybór koloru i głębi, aby uniknąć przerysowanego i nieestetycznego efektu. Warto pamiętać, iż taki rodzaj make-upu jest przeznaczony tylko i wyłącznie na twarz i w jej określonych częściach - brwi, oczy i usta. O kształcie i odcieniu pigmentów decyduje pacjentka w porozumieniu z kosmetologiem. Dobór barwniku i formy linii jest najważniejszy w całym zabiegu. Nawet jej drobne przesunięcia mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie, a rysy będą zbyt mocne. Przed poddaniem się procesowi upiększania należy sprawdzić, czy gabinet posiada konieczne atesty i urządzenia. Końcówki powinny być w każdym przypadku jednorazowe! To bardzo istotna kwestia, nie tyle dla jakości wykonania makijażu permanentnego, co dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.

Na czym polega makijaż permanentny brwi

Niewątpliwie, ten typ makijażu wzbudza największe zainteresowanie wśród klientek. Wyraziste, zarysowane brwi to obowiązująca od wielu sezonów moda. To świetna opcja dla kobiet, które chcą trwale poprawić kształt i grubość swoich naturalnych łuków, a także tych, które nie mają czasu na codzienne malowanie brwi kosmetykami. Główną zaletą makijażu permanentnego brwi jest trwałość. Dobrze wykonany make-up utrzymuje się do nawet dwóch lat i niestraszne mu wszelkie kosmetyki do demakijażu, woda morska, woda basenowa czy deszcz. Kobiety decydują się na jego wykonanie przede wszystkim po to, by podkreślić kształt swoich brwi. Często bywa tak, że te są rzadkie lub widać w nich prześwity. Ten rodzaj makijażu pozwoli uzupełnić wszelkie ubytki oraz sprawia, że łuki wyglądają na regularne i gęstsze. 

Technika make-upu permanentnego brwi przypomina tatuowanie. Może go wykonać tylko i wyłącznie doświadczona linergistka. Zabieg jest na tyle inwazyjny, że wymaga szczególnych umiejętności, przestrzegania zasad BHP oraz wszelkich innych procedur, tak, aby nie doszło do zakażenia. Make-up wykonuje się na dwa sposoby: ręcznie i maszynowo. Pierwszy sposób to tzw. microblading, zwany potocznie metodą piórkową. To niezwykle precyzyjna technika, dzięki której możemy zachować najbardziej naturalny efekt. Za pomocą małego ostrza kosmetyczka rysuje na brwiach klientki włoski, które wyglądają identycznie, jak jej własne. Druga metoda to brwi ombre. Sposób ten daje zdecydowanie bardziej wyrazisty efekt. Łuki są znacznie bardziej przyciemnione, zgodnie z obowiązującym trendem.

makijaż brwi

Makijaż permanentny oczu

Na ten rodzaj makijażu decyduje się coraz więcej kobiet. Wybierają go panie, które lubią podkreślić swoje powieki, jednak są zmęczone codziennym używaniem eyelinera. Make-up permanentny oczu polega na podaniu przygotowanego barwnika pod skórę. Jest w nieinwazyjny i w stu procentach bezpieczny dla oczu i zdrowia. Wyróżnia się jednak przypadki, w których nie powinno się go stosować. Zalicza się do nich między innymi: infekcje wirusowe, choroby oczu oraz wiele innych. Poza przeciwwskazaniami należy bezwzględnie pamiętać, iż makijaż ten wymaga odpowiedniej pielęgnacji zarówno przed, jak i po zabiegu. Przed poddaniem się upiększaniu warto upewnić się, czy dana linergistka wykona makijaż w profesjonalny sposób. Zdarzają się bowiem osoby, które nie mają na tyle doświadczenia, aby w prawidłowy i precyzyjny sposób nałożyć kreski permanentne. Linie na powiekach utrzymują się nawet do dwóch lat. Kosmetyczka może wykonać kreski na górnej, jak również na dolnej powiece - zgodnie z wymaganiami klientki. Przed samym zabiegiem wskazane jest porozmawiać z osobą doświadczoną na temat naszych oczekiwań. Dzięki temu zyskasz pewność, że efekt końcowy będzie taki, jak sobie wymarzyłaś.

kreska na powiece

Korygowanie ust

Makijaż permanentny ust, podobnie jak brwi, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Zapewnia on intensywny kolor ust na długi czas. Zadowalający efekt sprawia, że nie potrzebne będą Ci kolorowe kosmetyki do tej części twarzy. Zabieg wykonuje wykwalifikowana kosmetyczka bądź linergistka za pomocą specjalistycznego sprzętu. Make-up ten doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy chcesz wyrównać asymetrię warg, delikatnie je powiększyć lub pomniejszyć i podkreślić ich linię. Ponadto, zabieg zaleca się osobom, które mają nierówny lub rozmyty kontur ust. Dzięki temu stają się one bardziej wyraziste, symetryczne i pełniejsze. W celu dobrania idealnego odcienia, warto poprosić o pomoc kosmetyczkę. Ważne, aby był on jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru warg. W przeciwnym razie można uzyskać efekt przerysowania. Należy zaznaczyć, iż proces upiększania tej partii twarzy nie należy do najprzyjemniejszych. Usta to delikatne miejsce, jednak nie bójmy się bólu. Odczuwa się go przez krótki czas i tylko podczas wstrzykiwania barwnika pod skórę. Osoby zainteresowane mają do wyboru nałożenie jednego barwnika, 3D lub ombre, które są nieco droższe. Niemniej jednak w tej kwestii nie warto oszczędzać. Z racji tego, że finalnie jest to trwały efekt, dobrze udać się do rekomendowanego salonu.

Makijaż permanentny - wady i zalety

Make-up permanentny można porównać do tatuażu. W żaden sposób nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, mimo, że trwale pozostaje na skórze. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj make-upu nie pozostaje na naszej twarzy na zawsze. Odcień stopniowo zanika po ok. 4-5 latach od wykonania zabiegu. W tym czasie możemy z niego zrezygnować, odświeżyć lub zdecydować się na inny rodzaj upiększania. Makijaż ten wyróżnia prostota wykonania. Nie wymaga on od nas specjalnych przygotowań, jedynie w przypadku warg należy stosować specjalny, przepisany preparat zapobiegający powstawaniu opryszczki. Jeśli wybierzemy renomowany salon, zyskujemy pewność, że jest on w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Próbna wersja makijażu pozwoli nam dokładnie określić, jakiego efekty końcowe są przez nas pożądane.

Trwałość makijażu permanentnego może być traktowana zarówno jako zaleta, jak i wada. W czasie, kiedy barwnik będzie widoczny na skórze, trudno będzie nam zmienić jego kolor. Dlatego, przed zabiegiem warto przeanalizować fakt, czy kolor nam się nie nudzi oraz wybrać taki, który będzie pasował do każdej okoliczności. Kolejną kwestią jest ból. Najsilniej odczuwalny będzie na ustach, ponieważ skóra w tym miejscu jest najcieńsza. Jeśli trafimy do nie profesjonalnego salonu, istnieje ryzyko zakażenia groźnymi wirusami. Pamiętajmy o tym, by upewnić się, że igła, którą pracuje linergistka jest sterylna i zdezynfekowana. Kiedy makijaż zostanie wykonany przez osobę niedoświadczoną, na pewnych partiach skóry mogą być widoczne różnorakie nierówności i blizny. Z tego względu warto wybierać sprawdzony i zaufany salon kosmetyczny, rekomendowany na wielu forach internetowych.

naturalny makijaż

Przeciwwskazania

  • Ciąża - skóra ciężarnych jest szczególnie narażona na infekcje, zakażenia czy alergie, które stanowią zagrożenie dla życia dziecka
  • Cukrzyca - przeciwwskazania odnoszą się do cukrzycy nieustabilizowanej
  • Łuszczyca - ingerencja barwnika pod skórę może wywołać wysyp łuszczycowy u osób chorych
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i sterydów
  • Nadwrażliwość na ból
  • Opryszczka
  • Infekcje skórne i ogólnoustrojowe
  • Nowotwór

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, na rynku funkcjonuje szereg gabinetów kosmetycznych z oferujących usługę makijażu permanentnego. Ten rodzaj make-upu przeznaczony jest dla osób, które na co dzień żyją w pośpiechu i szkoda im czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Gdy zdecydujemy się podkreślić brwi, oczy czy usta pozostaje nam jedynie wytuszowanie rzęs czy przypudrowanie cery, aby być gotowym na randkę czy oficjalne spotkanie. Dodatkowo, pozwala on na przykrycie drobnych mankamentów, jakie przyniosła nam nasza uroda. Zanim zdecydujemy się na jego wykonanie, zapoznajmy się dokładnie z opiniami na temat salonu, do którego chcemy się udać. W konsekwencji tego nie narazimy się na infekcje czy rozczarowanie związane z uzyskanym efektem.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

zabiegi kosmetyczne

Wersja do druku