Dobór odpowiedniego sprzętu akwarystycznego to klucz do zorganizowania bezpiecznego i estetycznego akwarium. Trzeba bardzo uważać, bo chodzi tu nie tylko o kwestię wyboru szkła, fauny i flory, ale przede wszystkim o stworzenie rybkom najlepszych warunków do życia w sztucznym dla nich środowisku.

Akwarium - które będzie najlepsze

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który typ szkła będzie najodpowiedniejszy dla hodowli rybek. Na pewno powinno być wykonane z solidnego materiału, z dbałością o każdy szczegół. Niesamowicie ważne są spojenia ścianek akwarium oraz krawędzie. Widoczny element spajający szklane ścianki wygląda bardzo nieelegancko i psuje całościowy efekt. Jeśli chodzi o rodzaje szkła to jest ich kilka, o czym można się przekonać zaglądając do oferty dobrego sklepu akwarystycznego, np. na stronie sklepu Plantica. Bardzo często kupowane akwarium typu FLOW odznacza się na tle podobnych produktów zielonkawym zabarwieniem, które świadczy o mocniejszym stężeniu tlenku żelaza w jego strukturę. Im grubsze szkło, tym zieleń jest intensywniejsza. Nie ma to jednak większego znaczenia dla większości osób. Alternatywą i to bardzo ciekawą jest szkło typu OptiWhite. Żadnych wsporników, idealne wypolerowane krawędzie, 100% przezroczystości - takie akwarium wygląda idealnie, a kolory wodnego świata nie są niczym zniekształcone.

Trzeba wiedzieć, że nie powinno się kupować akwarium owalnego, ponieważ mała przestrzeń i specyficzny kształt są dla trybek nieodpowiednie.

Ekosystem

Zakup dobrej jakości akwarium to cząstka sukcesu. Trzeba dobrać odpowiedni sprzęt i tak zagospodarować wnętrze, aby stworzyć rybkom idealne warunki do życia i ewentualnie do rozmnażania. Początkujący akwarysta wie, że w akwarium rozwijają się szkodliwe związki azotu, które są niebezpieczne dla ekosystemu. Wśród tych związków wyróżnić można azotany i amoniak, które rozkładane są przez filtr umieszczony w akwarium za sprawą bakterii nitryfikacyjnych. W efekcie tego procesu powstaje amoniak, który jest niezbędny do fotosyntezy. Dlatego trzeba dbać o odpowiedni jego poziom w akwarium, nie dopuszczając do rozwinięcia się niebezpiecznych związków, które będą szkodzić bytujących w ekosystemie rybkom i roślinom. Związki azotu powstają na skutek rozkładania się pokarmu oraz obumarłych części roślin, dlatego trzeba dbać o porządek w akwarium.

Potrzebne sprzęty

Bez filtra ani rusz. Woda powinna być napowietrzana i oczyszczona, o czym zostało już wyżej wspomniane, dlatego dobrej jakości filtr to podstawa. Oczywiście nie można zapomnieć o cyklicznej wymianie 30% wody, wtedy urządzenie flirtujące lepiej sobie radzi z usuwaniem zanieczyszczeń. Do mniejszych zbiorników można założyć filtr gąbkowy, natomiast duże akwaria powinny być w wyposażone w większe filtry zewnętrzne.

Oświetlenie

Światło jest niezbędne Dla prawidłowego rozwoju rybek i ogólnie ekosystemu istniejącego w akwarium. Odpowiednio dobrana pokrywa z oświetleniem zapewnia nie tylko rozwój fauny i flory, ale też daje dobrą wilgotność i jest gwarancją bezpieczeństwa. Oczywiście trzeba zachować umiar w doświetlaniu, bo gdy w akwarium będzie za jasno, wtedy glony zaczną się intensywniej rozwijać, co staje się zagrożeniem dla rybek. Oprócz tego ten element wyposażenia wnętrza zapewnia estetykę kompozycji wodnej.

Oprócz ww. sprzętów koniecznie trzeba kupić dobrej jakości żwirek i piasek oraz elementy dekoracyjne. Nie może zabraknąć w akwarium grzałki z termostatem, aby zachować optymalną temperaturę wody.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku