Oczy są zwierciadłem duszy. Piękne i zadbane są także jednym z najważniejszych atutów urody. Z wiekiem cienka i delikatna skóra wokół może zdradzać naszą metrykę. Jak sprawić by długo pozostała młoda i zdrowa radzi Anna Nocoń, kosmetolożka, kreatorka ruchu kosmetyki pozytywnej i masażu anty-aiging. 


Skóra wokół oczu 


Nasza skóra wokół oka jest niezmiernie delikatna, wrażliwa, przez co jest podatna na działanie czynników zewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że ma zaledwie 0,5 mm grubości. Skóra wokół oczu charakteryzuje się tym, że ma dużo mniej włókien kolagenowych i elastynowych. Nie w niej praktycznie komórek tłuszczowych. Bywa, że jest nawet do czterech razy cieńsza niż skóra w innych okolicach twarzy. Dlatego dbanie o jej pielęgnacje i wyrobienie w sobie dobrych nawyków ma ogromne znaczenie. Jej kondycja często decyduje o naszym wyglądzie na długie lata. 

Co szkodzi skórze wokół oczu? 


Nasze oczy to najwrażliwszy element naszej fizjonomii. Na skórze wokół nich potrafi odbijać się każda nieprzespana noc oraz godziny wysiedziane przed monitorem. Na niej najszybciej można zobaczyć nasze małe grzeszki (szaleństwa dietetyczne, jak i imprezowe). Szkodzą jej palenie papierosów, nieodpowiednio dobrane kosmetyki oraz kurz, pyłki i ogólnie zanieczyszczenie środowiska. Najgorszą rzeczą, jaka możemy zrobić swojej skórze wokół oczu to położyć się spać bez wykonania demakijażu!!! Powieki, to najszybsze mięśnie w ludzkim organizmie, które wykonują w ciągu naszego życia ogromną pracę. Wystarczy uświadomić sobie, że średnio w ciągu doby mrugamy ponad 5 milionów razy. Właśnie one te liczne i ruchliwe mięśnie mają wpływ na szybsze starzenie się skóry wokół oczu. 

Kiedy oczy puchną 


Komu nie zdarzyły się próby doprowadzania swoich oczu do „normalnego" stanu po kilku godzinach snu? Opuchnięcie oczu jest jednym z najczęstszych objawów zmęczenia, jak i braku snu. Stoją za nim zastoje limfy i wody. Zatrzymywanie wody w tkankach może także (choć nie musi) wynikać z zaburzeń funkcjonowania układu krążenia oraz nerek. 

Po to by zapobiec puchnięciu okolic oczu warto wykonywać każdego dnia rytuał demakijażu oczu połączony z odpowiednim nakładaniem pielęgnacji. Każdy preparat do oczu nakładamy na opuszki palców i wklepujemy delikatnymi ruchami na skórę pod oczami i na powieki. Nakładając wybrany specyfik na górną powiekę, poruszamy się od wewnętrznego kącika do zewnętrznego, a na powiece dolnej odwrotnie. Krem do pielęgnacji oczu (serum etc.) nakładamy zarówno rano, jak i wieczorem!!! 

Zmęczone i zaczerwienione oczy 


Zdarza się, że nasze oczy męczą się i ulegają zaczerwienieniu. Warto wtedy sięgnąć po dobry kosmetyk oraz krople. Na zmęczone oczy pomaga świetlik, rumianek, chaber etc. O ile na rynku znajdziemy wiele preparatów do pielęgnacji oka z postaci kremu czy serum, to zupełnie od niedawna można kupić je w formie kropli. Krople Anjan ajurwedyjskiej marki kosmetyków LAKSHMI przynoszą ulgę zarówno w przypadku zaczerwienienia jak i przemęczenia. Można je stosować jako kompres (umieszczając kilka kropli na płatkach kosmetycznych) oraz tradycyjnie wklepując je w wymagające kuracji okolice oczu. 

Cienie pod oczami 


Cienka skóra wokół oczu bywa bardziej unaczyniona i to one tworzą cienie, które próbujemy tuszować make-upem. Najczęściej pojawiają się, gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani, ale zdarza się, że są objawem zaburzeń w metabolizmie. W takim wypadku warto to sprawdzić u specjalisty. Dla osób, które borykają się z tym problemem, idealnym rozwiązaniem będzie nowość - maska BLUE MASK z serii dedykowanej okolicom oczu - LAKSHMI NETRA. Ma działanie drenujące i tonizujące. Ze względu na swój bogaty skład (chaber, świetlik, rumianek, kofeina, ksylitol, granat, kwiaty lotosu i malwy) skutecznie walczy z workami i cieniami pod oczami. Wystarczy miesięczna kuracja by skutecznie pozbyć się tego uciążliwego problemu na stałe. 

„Kurze łapki" 


Wbrew pozorom mogą dotyczyć już osób bardzo młodych nawet tych dwudziestokilkuletnich. Powstają najczęściej w wyniku starzenia się skóry, ale mogą także być konsekwencją nieodpowiedniego stosowania ochrony przeciwsłonecznej (okulary i preparaty z filtrami) oraz genetyki – wrodzonej mimiki. Dlatego bardzo wymagająca wrażliwa skóra wokół oczu wymaga codziennej, regularnej pielęgnacji najlepiej dobrej jakości naturalnymi preparatami. Dla osób, które borykają się z takim problemem, albo wiedzą, że mają predyspozycje, polecane są kosmetyki o bogatym składzie w formie serum, balsamu, czy maski. Wartym uwag jest preparat z serii LAKSHMI NETRA – serum liftingujące i odbudowujące okolice oczu, które ma składzie wyciąg z macierzystych komórek winogron o udowodnionym działaniu regenerującym i przeciwstarzeniowym. Innym nowatorskim preparatem jest ultra wzbogacony balsam LAKSHMI NETRA na bazie olejów roślinnych m.in. z róży damasceńskiej, avocado, jojoba, kiełków pszenicy i masła shea. To prawdziwy sprzymierzeniec w walce z suchością i niedożywieniem skóry w okolicach oczu. 

Na co dzień 


Aby nasza skóra wokół oczu pozostała długo w dobrej kondycji, warto przestrzegać kilku zasad jakie ułożyła nasza ekspertka. 

KROKÓW ANNY NOCOŃ DO MŁODEGO WYGLĄDU SKÓRY WOKÓŁ OCZU 
  1. Codziennie wykonywanie dokładnego demakijażu odpowiednio dobranymi preparatami do rodzaju naszej skóry (wiek, rodzaj). Najszybciej skóra wokół oczu starzeje się od pozostałości, które pomijajmy i zostawiamy na niej podczas demakijażu. Ważne jest by pamiętać o zasadzie „nie tarcia" oka oraz o kierunku nakładania pielęgnacji – delikatne ruchy wklepujące opuszkami placów od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego na górnej powiece i od zewnętrznego do wewnętrznego na dolnej. 
  2. Nawilżanie i odżywianie skóry wokół oka rano i wieczorem. 
  3. Każdego dnia spacerowanie na świeżym powietrzu przynajmniej przez 20 minut. Unikanie zanieczyszczeń. Spokojny nocny pomiędzy 23:00 a 6:00. 
  4. Gimnastyka oczu, joga oczu oraz delikatny masaż palcami lub specjalnymi jadeitowymi rollerami.
  5. Używanie ochrony przeciwsłonecznej (okulary i kremy) przez cały rok! 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Masaż dla dwojga

Wersja do druku