Jesienna pielęgnacja skóry. Postaw na antyoksydację i redukcję zmarszczek
Sprężysta, jędrna i gładka skóra to marzenie niejednej z kobiet. Jesień to dobry moment, aby wprowadzić do pielęgnacji nieco mocniejsze składniki o działaniu przeciwstarzeniowym i zmniejszające widoczność zmarszczek oraz przebarwień. Eksperci podpowiadają, co stosować o tej porze roku i jakich efektów możesz oczekiwać.
Za oknem częściej widzisz deszczowe chmury, niż piękne promienie słoneczne? To świetny moment na wprowadzenie do codziennej pielęgnacji skóry składników aktywnych, które pomogą poprawić jej kondycję! Jesienią i zimą, kiedy słońce operuje mniej intensywnie, warto stosować preparaty wzbogacone m.in. kwasami, które bezpiecznie możesz stosować w domowym SPA. To także dobry czas, aby wybrać się na wizytę do gabinetu kosmetologicznego na regenerujący zabieg, który poprawi nie tylko stan skóry, ale i humor. Na jakie składniki i zabiegi zwrócić uwagę w okresie jesienno-zimowym?
Zacznij przygodę z… retinolem
Retinol, czyli pochodna witaminy A z grupy retinoidów, to substancja aktywna o intensywnym działaniu odbudowującym i przeciwstarzeniowym. W ostatnim czasie na jego temat mówi się bardzo dużo – i słusznie. Aplikowany na skórę pobudza procesy odnowy komórkowej, m.in. złuszczając martwy naskórek. Dzięki temu koloryt skóry ulega poprawie, a powierzchowne nierówności zmniejszają się.
– Retinol to podstawa pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Pobudza skórę właściwą do wytwarzania kolagenu typu I i II, który odpowiada za jędrność i gęstość wiązań kolagenowych. W znacznym stopniu maleje więc ryzyko powstawania zmarszczek i bruzd. Zmniejsza również ilość melanocytów – komórek barwnikowych powodujących przebarwienia i miejscowe ciemnienie skóry, czyli hiperpigmentację – tłumaczy dr Paweł Ponichtera, lekarz medycyny estetycznej i ekspert marki Venome, tworzącej preparaty z zakresu medycyny estetycznej. – Należy jednak pamiętać, że wprowadzanie retinoidów do pielęgnacji powinno odbywać się w sposób kontrolowany, najlepiej pod okiem dermatologa lub kosmetologa. Jest to substancja o niezwykle skutecznym, ale bardzo intensywnym działaniu, wobec czego stosowana nieuważnie może podrażnić i zbytnio uwrażliwić cerę. Kluczem jest wyrobienie przez skórę tolerancji retinolu – dopiero wtedy można bez obaw korzystać z jego dobrodziejstw. Najlepiej zacząć od produktów o niskim stężeniu substancji aktywnej, takich jak kremy nawilżające czy delikatne mgiełki do twarzy lub wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni preparat i ustali intensywność zabiegów – dodaje ekspert.
Witamina C i retinol – duet idealny?
Jesień to także świetny czas na kuracje z witaminą C. Witamina ta to nic innego jak kwas askorbinowy, będący silnym i skutecznym antyoksydantem. Znacząco zmniejsza ilość obecnych w skórze wolnych rodników tlenowych, które odpowiadają za uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do przyśpieszenia procesów starzenia.
– Kwas askorbinowy jako antyoksydant skutecznie przeciwdziała działaniu wolnych rodników. Witamina C ma także właściwości rozjaśniające i wyrównuje koloryt skóry. To dodatkowy efekt odmłodzenia – rozświetlona cera o wyrównanym kolorycie wydaje się młodsza, a rysy łagodniejsze – wyjaśnia dr Paweł Ponichtera. – Doskonałą kuracją przeciwstarzeniową okazuje się połączenie witaminy C i wcześniej wspomnianego retinolu. Taką kombinację składników aktywnych warto wypróbować szczególnie jesienią, kiedy ryzyko podrażnień cery jest mniejsze ze względu na ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie z ochrony przeciwsłonecznej można całkowicie zrezygnować – skóra podczas takiej kuracji powinna być bezwzględnie chroniona przed promieniowaniem UV dobrej jakości kremem z filtrem – twierdzi ekspert.
Jesień w gabinecie kosmetologicznym
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które można z powodzeniem zastosować w domowej pielęgnacji. Zazwyczaj są to kosmetyki z mniejszą ilością substancji aktywnej, które nie powinny podrażnić skóry – np. w formie maski lub serum. Jednak dla najlepszych efektów i bezpieczeństwa, podczas stosowania składników aktywnych o wyższym stężeniu, warto zrobić to pod okiem specjalistów.
– Warto, aby łączenie witaminy C z retinolem odbyło się w salonie kosmetologicznym w czasie dedykowanego zabiegu. Specjalista dobierze odpowiednie stężenie produktu dostosowane do potrzeb skóry, ustali częstotliwość zabiegów, a dzięki temu uzyskamy najlepsze rezultaty. Taka kuracja, która de facto jest jedną ze skuteczniejszych metod pielęgnacji odmładzającej, idealnie sprawdzi się w sezonie jesiennym. Dodatkową zaletą zabiegów na bazie retinolu i witaminy C jest ich bezinwazyjność – odbywają się bez użycia igieł. Co prawda przygoda z retinoidami na początku bywa trudna, a nawet zniechęcająca do dalszych prób, ale zdecydowanie warto poczekać na finalne efekty terapii – mówi Zofia Owczarek, brand manager marki Venome.
Pielęgnacja skóry z wykorzystaniem składników aktywnych gwarantuje świetne efekty, a zabiegi w specjalistycznym gabinecie dodatkowo niosą za sobą relaks i odprężenie, którego w ponurym sezonie jesiennym nie powinno zabraknąć. Dzięki niej zadbasz nie tylko o swoją cerę, ale także o dobre samopoczucie!
Najczęściej zadawane pytania
Czym są antyoksydanty?
Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze, czyli substancje, które skutecznie zwalczają wolne rodniki tlenowe. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i urody, gdyż wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju nowotworów, a także przyspieszają procesy starzenia się.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania retinolu?
Istnieje kilka głównych przeciwwskazań związanych ze stosowaniem retinolu. Pierwszym z nich jest nadwrażliwość organizmu na witaminę A oraz hiperwitaminoza A. Ponadto duże dawki są przeciwwskazane jeśli chorujemy na ciężkie nadciśnienie tętnicze, chorobę alkoholową, choroby nerek i wątroby, jaskrę czy miastenię.
Jakie są wskazania do stosowania retinolu?
Retinol wykorzystuje się w profilaktyce i leczeniu niedoborów witaminy A, który może wywoływać niedowidzenie zmierzchowe, zapalenie rogówki, kseroftalmię. Oprócz tego wykorzystuje się go w stanach, w których może występować zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminę A, są to m.in. biegunki, nadczynność tarczycy, gastrektomia, choroby przewodu pokarmowego, przewlekłe zakażenia, zaburzenia wchłaniania wywołane przez niewydolność trzustki. Ma również zastosowanie w formie leczenia wspomagającego w chorobach skóry, które wiążą się z niedoborem witaminy A.
Czy stosowanie retinolu może powodować jakieś działania niepożądane?
Jeśli stosuje się go w odpowiednich, zalecanych dawkach to działania niepożądane właściwie nie występują. Zbyt wysokie dawki mogą prowadzić do hiperwitaminozy A. W jej przypadku mogą pojawić się takie objawy jak: drażliwość, zawroty i bóle głowy, wypadanie włosów, jadłowstręt, suchość skóry, wymioty, niedokrwistość, bóle brzucha, bóle kostno-stawowe, zwiększenie stężenia wapnia we krwi.
Czy witaminę A można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią?
W czasie ciąży zaleca się unikanie stosowania wysokich dawek witaminy A, gdyż potencjalnie ma ona działanie prowadzące do uszkodzeń płodu. Zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie karmienia piersią nie wolno stosować dawek przekraczających 6000 IU na dobę
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk
Najlepsza sukienka na wesele dla mamy: garść porad
Dzień, w którym własne dziecko bierze ślub jest wyjątkowy w życiu każdej matki. To szczególna chwila, która na zawsze pozostaje w pam
Ciasto zza oceanu na świąteczny stół – przepis na sernik nowojorski
Podobno nowojorczycy wierzą, że ich sernik (zwany tam cheesecake) był pierwszy na świecie i nikt wcześniej takiego ciasta nie robił. Jakkolwiek było, war