Domowe usługi pielęgniarskie – czym są?
Usługi pielęgniarskie to czynności wykonywane przez pielęgniarkę w domu pacjenta. Zakres czynności, które może wykonywać pielęgniarka, jest bardzo duży i zależy od wielu czynników, m.in. stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, indywidualnych potrzeb, wymagań rodziny i innych. Taka opieka pielęgniarska może być świadczona także w zakładach pracy czy nawet przedszkolach.
Czym powinny wyróżniać się usługi pielęgniarskie świadczone w domu?
Domowe usługi pielęgniarskie mogą obejmować jednorazowe wizyty oraz opiekę długoterminową i paliatywną. Od Twoich indywidualnych potrzeb zależy czas i miejsce świadczenia usług, ponieważ istnieje możliwość, aby pielęgniarka pojawiła się w dowolnym czasie – dyżury są prowadzone 24h/dobę przez wszystkie dni w roku, włączając w to dni wolne oraz święta. Dojazd do pacjenta zwykle nie zajmuje więcej niż godziny.
Pacjentami pielęgniarek środowiskowych są zarówno seniorzy, jak i dorośli oraz dzieci. Profesjonalna pielęgniarka powinna wyróżniać się odpowiednim przygotowaniem do wykonywanego zawodu, przede wszystkim: mieć odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i umiejętności. Specyfika tego zawodu wymaga, aby pielęgniarka na bieżąco rozwijała się, poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach.
Ważne, aby pielęgniarka odznaczała się indywidualnym podejściem do pacjenta. Nie ma nic gorszego niż znieczulica w zawodzie pielęgniarki, dlatego tak ważne jest, aby była ona empatyczna i umiała współpracować nawet z najbardziej wymagającym pacjentem.
Ponadto, wszystkie czynności wykonywane przez pielęgniarkę powinny być dostosowane do najwyższych standardów opieki medycznej, przy wykorzystaniu profesjonalnego i sterylnego sprzętu. Pielęgniarka w swojej pracy powinna kierować się zasadami etyki oraz wsłuchiwać się w potrzeby pacjenta.
Szukasz profesjonalnej opieki pielęgniarskiej? Sprawdź pogotowie pielęgniarskie w Gdańsku.
Co wchodzi w zakres usług pielęgniarskich świadczonych w domu?
Jak wspomnieliśmy wyżej, w zakres usług pielęgniarskich, które mogą być świadczone w domu pacjenta, wchodzą wizyty jednorazowe, np. kiedy trzeba podać kroplówkę, zrobić zastrzyk, pobrać krew. Jednak do usług pielęgniarskich zalicza się także opiekę długoterminową i paliatywną.
Opieka długoterminowa
Jest ona dedykowana przewlekle chorym pacjentom, którzy ze względu na swój stan zdrowia przebywają w domu. Taką opieką może być objęty pacjent, który ze względu na chorobę wymaga regularnej i intensywnej opieki, a nie musi być ona wykonywana w warunkach stacjonarnych, np. w szpitalu. Taka opieka jest realizowana w porozumieniu z lekarzem POZ.
Opieka paliatywna
Tego rodzaju opieka jest dedykowana pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle poważny, że istnieje realne zagrożenie ich życia. Opieka paliatywna w domu jest alternatywą dla hospicjum, do którego trafiają osoby ciężko chore.
źródło zdjęć: freepik.com
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy warto skorzystać z domowych usług pielęgniarskich?
Dotyczą one zwykle osób starszych, które potrzebują profesjonalnej opieki i pomocy przy wielu czynnościach. Wykorzystuje się je również, jeśli konieczne jest regularne podawanie leków, czy kroplówek, jednak chory przebywa w domu. Bardzo często domownicy decydują się na takie wsparcie w sytuacji, gdy pracują zawodowo, a w domu potrzebny jest ktoś do opieki nad starszym członkiem rodziny.
Ile kosztują usługi pielęgniarskie w domu?
Wszystko uzależnione jest od zakresu obowiązków, jak również czasu pracy. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, że stawki na rynku dość często ulegają zmianie. Najlepiej zorientować się w naszej okolicy w momencie, gdy szukamy pielęgniarki, jakie są średnie ceny.
Czy opieka paliatywna w domu to dobry pomysł?
Dla wielu chorych to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej psychicznie czują się oni we własnym domu, pośród bliskich, niżeli np. w hospicjum. W takich sytuacjach pomoc pielęgniarska może okazać się nieodzowna, szczególnie jeśli konieczne będzie np. podawanie leków przeciwbólowych i innych, które zapewnią choremu komfort w ostatnich dniach.
Dla kogo przeznaczona jest opieka długoterminowa?
Często osoby starsze ze względu na swój stan zdrowia muszą przebywać w domu, lub nawet leżeć w łóżku. Jeśli ich stan nie jest terminalny to nie kwalifikują się do hospicjum, a choroba nie rokuje na wyleczenie, to również do szpitala. W takich sytuacjach zwykle nie są one w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby, a nawet przyjąć leków. W ich przypadku doskonale sprawdzi się opieka długoterminowa.
Jakie są główne zadania pielęgniarki przy usługach domowych?
Przede wszystkim pielęgniarka przychodzi do pacjenta jeśli lekarz wyda zalecenie zbadania krwi, a pacjent nie może dotrzeć do przychodni. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o podłączenie kroplówki, czy podanie zastrzyku.
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Zimowy wystrój wnętrz – jak stworzyć magiczną atmosferę na cały sezon?
Zima to niezwykły czas, kiedy wnętrza naszych domów zyskują na znaczeniu jako przestrzenie ciepła, relaksu i spotkań. To nie tylko okres Świąt Bo
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk
Najlepsza sukienka na wesele dla mamy: garść porad
Dzień, w którym własne dziecko bierze ślub jest wyjątkowy w życiu każdej matki. To szczególna chwila, która na zawsze pozostaje w pam