O filtrach wiesz wszystko? Wierzymy ci! Ale na wszelki wypadek przypominamy kilka faktów, które warto mieć na uwadze w słonecznym sezonie.


Najpierw czerwień potem brąz

Jeden z największych mitów dotyczących ochrony przeciwsłonecznej, który przyczynia się
do uszkodzeń skóry to opinia, że musisz się zaczerwienić, żeby potem cieszyć się pięknym odcieniem opalenizny. Faktem jest natomiast, że gdy tylko skóra się zaczerwieni, jest w traumie. Taka pourazowa opalenizna, która pojawi się zbyt szybko, sprawi, że skóra ulega poparzeniu
a potem gwałtownie się złuszcza. Zamiast złota masz przesuszenie a nawet przebarwienia. Sprawdź: Nuxe Sun Mleczko Do Opalania Do Twarzy I Ciała Spf50 – jedwabiste, zmysłowo pachnące chroni i nawilża skórę dzięki opatentowanej formule trzech filtrów (UVA i UVB) oraz naturalnym ekstraktom z ryżu i rozmarynu. Pamiętaj jednak, że filtr przeciwsłoneczny
nie zapewnia 100% ochrony. Unikaj ekspozycji na słońce w środku dnia.

 

Zanim wyjdziesz

Zawsze stosuj krem przeciwsłoneczny przed wyjściem na powietrze. Nakładaj go co najmniej 15 minut, aby dać mu czas związać się ze skórą. Jeśli będziesz na mocnym słońcu – warstwa kremu powinna być solidna. Jeśli zostajesz w mieście i nie będziesz dużo przebywać
na powietrzu także nakładaj filtr lub przynajmniej (!) podkład z ochroną UV.

Sprawdź: Fond De Teint Correcteur Invisible, czyli Niewidoczny Podkład Korygujący marki EISENBERG Paris z ochroną SPF 25 PA+++ i efektem drugiej skóry. Działa niczym tarcza skutecznie zabezpieczająca przed czynnikami agresywnymi.

 

Wzmocnij się

Dermatolodzy zalecają stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, która zawiera również środki naprawiające barierę hydrolipodową skóry. Składniki, takie jak ceramidy, kwasy tłuszczowe
i skwalan, pomagają utrzymać silną barierę skórną. Sprawdź: Dax Co Urban Adapt Spf50
– Ochronne mleczko do opalania intensywnie nawilżające
z antyoksydacyjnym adaptogenem Amla oraz skwalanem. Ten produkt zawiera cząsteczkowe filtry przeciwsłoneczne nowej generacji UVA/UVB/IR/HEV, które działają w poszanowaniu dla życia morskiego.

 

Poszerzaj spektrum

Zawsze korzystaj z filtrów SPF o szerokim spektrum, które chronią przed promieniami UVA i UVB. Jeśli produkt działa także blokująco na podczerwień, świetło HEV lub naprawia DNA i zawiera przeciwutleniacze – musisz go mieć! Sprawdź: Broad–Spectrum SPF 50 marki ZO Skin Health
to produkt z linii ochrony przeciwsłonecznej, która odpowiada za prawidłowe zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVA/UVB, HEV i IR–A. Ten lekki, filtr mineralny w postaci kremu przeznaczony dla osób ze skórą wrażliwą, ciężką postacią trądziku, a także po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Wykazuje działanie kojące skórę i minimalizujące stany zapalne.

 

Zabezpiecz usta

Usta nie wytwarzają wystarczającej ilości pigmentu, aby chronić przed słońcem, są delikatne
i wypukłe, więc mogą być bardziej podatne na uszkodzenia słoneczne. Używaj balsamu lub błyszczyka z SPF 30 lub wyższym, ale sprawdzą się też pomadki z mocnym, ciemniejszym pigmentem. Szminki są często wykonane z cynku i tytanu, które są składnikami używanymi w fizycznych filtrach przeciwsłonecznych. Jednocześnie natłuszczaj i nawilżaj usta jak najczęściej ab nie dopuścić do przesuszenia.

Sprawdź: Pomadki ochronne do ust Celia o formule olejkowego, multiwitaminowego balsamu zapewniają natychmiastowe nawilżenie, łagodzą podrażnienia oraz chronią przed mrozem, słońcem i wiatrem. Zawierają masło shea i olej z awokado bogaty w witaminy A, E, B12, B6, C, dzięki czemu skutecznie regenerują skórę ust.

 



Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest najlepszy sposób na ochronę skóry przed uszkodzeniami słonecznymi?

Słońce jest najlepszym źródłem witaminy D, a także pomaga wytworzyć naturalny, zdrowy blask na naszej skórze. Jednak zbyt duża ekspozycja na słońce może powodować zmarszczki i plamy starcze. Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele sposobów ochrony skóry przed promieniami UV. Pierwszym sposobem jest nakładanie kremu z filtrem SPF 15 lub wyższym. Ważne jest również, aby unikać wychodzenia na słońce w godzinach szczytu, kiedy jest ono najsilniejsze, czyli między 10:00 a 16:00, a także w środku dnia, kiedy jest najbardziej intensywne między 14:00 a 15:00. Wreszcie, należy ponownie nakładać krem przeciwsłoneczny co dwie godziny lub częściej, jeśli dużo się pocisz lub pływasz, ponieważ krem przeciwsłoneczny może z czasem zniknąć

W jakich godzinach unikać wychodzenia na słońce?

Należy unikać wychodzenia na słońce w szczytowym momencie, czyli między 11 a 15, ponieważ promienie UV są najsilniejsze o tej porze dnia.

Jaki krem z filtrem wybrać na lato?

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę, że wyższy faktor wcale nie oznacza mniej opalenizny, ale lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto wybierać krem z możliwie jak najwyższym filtrem.

Jak łagodzić podrażnienia na skórze po opalaniu?

Oparzenia słoneczne to powszechny problem, który dotyka ludzi na całym świecie. Może to być spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce lub nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Oparzenie słoneczne charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem. Aby złagodzić podrażnienia skóry po opalaniu, najlepiej stosować krem nawilżający z kojącymi składnikami, takimi jak aloes i ekstrakt z ogórka. Pomaga również chłodna kąpiel, stosując chłodne kompresy lub chłodzące balsamy w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

Dlaczego opalanie się jest szkodliwe dla skóry?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) słoneczne może powodować raka skóry i przedwczesne starzenie się. Promieniowanie UV uszkadza DNA w komórkach skóry, co może prowadzić do raka skóry. Promienie słoneczne UV rozkładają również kolagen i elastynę, co prowadzi do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry.


Podobne artykuły:


Wersja do druku