Sezonowe ochłodzenie wiąże się z nasileniem smogu, szczególnie w miastach. Zwiększona zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu wpływa niekorzystnie na kondycję i wygląd skóry.


„Pielęgnacja wspierająca prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej jest kluczowa dla ochrony skóry przed negatywnymi skutkami smogu” – opowiedziała marce Your KAYA dermatolożka Katarzyna Pyrkosz.

 

Zimne powietrze jest gęstsze i porusza się wolniej niż ciepłe – skutecznie wychwytuje więc zanieczyszczenia, jednak wolniej się ich pozbywa. To dlatego smog intensyfikuje się w rozpoczynającym się właśnie okresie jesienno-zimowym.

 

Wystawiona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i zawartych w smogu substancji (m.in. tlenku węgla, metali ciężkich, ozonu) skóra twarzy może zmagać się ze stresem oksydacyjnym, odpowiedzialnym za jej przedwczesne starzenie się czy wystąpienie (lub nasilenie) trądziku.

 

Badania wykazały, że ekspozycja naskórka na działanie stężonych cząsteczek metali ciężkich i ozonu w zanieczyszczonym powietrzu powoduje wzrost reaktywnych form tlenu. Inicjują one proces utleniania się lipidów, a także stymulują reakcje zapalne skóry.

 

Your KAYA: marka, w której portfolio znajdują się m.in. produkty do pielęgnacji twarzy wzmacniające barierę hydrolipidową, porozmawiała na ten temat z dermatolożką Katarzyną Pyrkosz:

 Uszkodzenie bariery hydrolipidowej sprzyja przenikaniu szkodliwych substancji w głąb naszej skóry – mówi lek. Pyrkosz – Osoby, u których występuje uszkodzenie tej bariery, mogą być szczególnie wrażliwe na problemy wywoływane przez smog. U takich osób działanie smogu może prowadzić do zaostrzenia już występujących problemów skórnych.

 

Ochrona skóry przed smogiem rozpoczyna się już na pierwszych etapach pielęgnacji:

 Ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, które usunie z jej powierzchni szkodliwe cząsteczki. W tym celu najlepiej zastosować delikatne produkty oczyszczające zmywane wodą. – sugeruje dermatolożka – Nieprawidłowe oczyszczanie skóry może powodować uszkodzenie bariery ochronnej skóry i sprzyjać przenikaniu w jej głąb szkodliwych substancji.

 

Lek. Katarzyna Pyrkosz zaleca również, aby w ciągu dnia stosować kremy o działaniu ochronnym. Preparaty te powinny wykazywać działanie nawilżające, chroniące funkcje barierowe skóry.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku