Podkład do twarzy to jeden z najważniejszych produktów w naszej kosmetyczce, który sprawia, że koloryt cery jest wyrównany, niedoskonałości są zatuszowane, a skóra wygląda zdrowo i promiennie. Popularność tego kosmetyku powoduje, że półki w drogeriach wręcz uginają się pod ciężarem buteleczek obiecujących nieskazitelne efekty, a każda marka posiada kilka rodzajów podkładów o różnych właściwościach, stopniach krycia i odcieniach. Dla wszystkich tych, którzy czują się przytłoczeni nadmiarem możliwości lub po prostu chcą dokonać wyboru świadomie, przygotowaliśmy ranking podkładów do twarzy 2023.

 

Dlaczego używamy podkładów do twarzy?

Podkłady do twarzy nie bez powodu uważane są za kosmetyki do zadań specjalnych. Nie każdej kobiecie podoba się bowiem własna naturalna, czysta cera, na której pojawiają się przebarwienia, widoczne blizny, a niekiedy nawet krostki. Chcąc je dokładnie zatuszować przed wyjściem z domu, dobrze jest wykorzystać właśnie dobry podkład kryjący i matujący lub też, w zależności od potrzeb, nawilżający, rozświetlający, liftingujący lub przeciwzmarszczkowy. Wśród tego typu produktów wyróżniamy zarówno te płynne, na przykład fluidy, jak i na bazie tłuszczów, inaczej zwane kompaktowymi. Ta różnorodność sprawia, że każda z nas ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 

W przypadku podkładów bardzo ważny jest przede wszystkim ich kolor. Niepasujący odcień może stworzyć nieestetyczny efekt maski, natomiast umiejętnie dobrany i nałożony stanowi idealną bazę pod makijaż, która będzie się świetnie prezentować zarówno na co dzień, jak i podczas wielkiego wieczornego wyjścia. Istotne są jednak także takie czynniki, jak rodzaj cery, stopień krycia czy dodatkowe funkcje podkładu. 

Jaki podkład do twarzy wybrać?

Przed zakupem odpowiedniego produktu z naszego rankingu podkładów kryjących, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które umożliwią prawidłowy dobór. Wypunktowaliśmy wszystkie z nich, aby wybór kosmetyku stał się łatwym i przyjemnych zadaniem, nie zaś przykrym obowiązkiem.

1. Rodzaj cery

Często decyduje on nie tylko o formule podkładu, ale także o składnikach, które powinien zawierać dany produkt. Do cery tłustej warto wybierać dobre podkłady kryjące i matujące, a także te mineralne, pudrowe i w kamieniu. Zwykle posiadają one beztłuszczowe formuły, dzięki czemu nie zatykają porów oraz nie zaogniają stanów zapalnych, a także składniki aktywne, które działają antybakteryjnie, regenerują skórę,  koją podrażnienia oraz regulują wydzielanie sebum.

Z kolei podkłady do cery suchej i dojrzałej charakteryzują się działaniem nawilżającym oraz rozświetlającym, dzięki którym skóra jest pełna blasku i wyglądała młodo. Powinny to być produkty o satynowym wykończeniu, płynne i kremowe, ponieważ nie wysuszą one naskórka ani nie podkreślą zmarszczek.

Natomiast w przypadku cery wrażliwej należy w pierwszej kolejności zapoznać się ze składem kosmetyku i upewnić się, że nie zawiera on substancji zapachowych oraz składników silnie wysuszających i podrażniających.

2. Stopień krycia podkładu

Wybierając podkład do twarzy, warto kierować się przede wszystkim efektem, jaki chcemy uzyskać. Najlepszy podkład matujący będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli zależy Ci na perfekcyjnie ujednoliconej skórze oraz na skutecznym zakryciu przebarwień czy niedoskonałości. Bardziej naturalny efekt gwarantuje z kolei delikatnie kryjący podkład, który ujednolici kolor cery, ale nie zakryje całkowicie piegów czy naturalnych rumieńców. 

3. Funkcja podkładu

Funkcja danego kosmetyku powinna oczywiście odpowiadać konkretnym potrzebom Twojej skóry. W przypadku uporczywego błyszczenia się najlepszym wyborem ponownie będzie najlepszy podkład matujący, taki jak Vichy Dermablend Fluid Corrective Foundation 16 HR, który kupisz w bardzo przystępnej cenie w drogerii internetowej Makeup.pl. Ten specyfik o przedłużonej trwałości (nawet do 16 godzin) perfekcyjnie tuszuje niedoskonałości, ujednolica naskórek i skutecznie go matuje. Co ważne, mimo mocnego krycia, nie tworzy on efektu maski na twarzy, za to ładnie stapia się z cerą i nie ciemnieje. Ponadto lekka emulsja umożliwia skórze oddychanie, nawilża ją, a także chroni przed promieniami słonecznymi.

Jeśli natomiast pragniesz dodać cerze blasku, optycznie spłycić zmarszczki lub odzyskać młodzieńczy wygląd, postaw na wysokiej jakości produkty rozświetlające.

4. Kolor podkładu

Przy doborze podkładu niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie jego koloru do karnacji skóry. W tym przypadku najlepiej kierować zasadą, że dobry podkład kryjący i matujący powinien być o ton jaśniejszy niż Twoja cera. Jeśli masz porcelanową skórę, śmiało stawiaj na najjaśniejsze kolory, w tym o odcieniach różu. Natomiast ciepła tonacja cery świetnie komponuje się z odcieniami złotawo-żółtym, oliwkowym, a nawet lekko pomarańczowym.

5. Konsystencja

Wiele użytkowniczek zwraca uwagę na fakt, że zbyt rzadki podkład ciężko rozprowadza się na skórze, szybciej się zużywa, trudniej jest go odpowiednio dozować, a także częściej pozostawia smugi. Z kolei zbyt ciężki i gęsty kosmetyk może tworzyć na twarzy nieestetyczną maskę, zwłaszcza jeśli dodatkowo dobierzemy zbyt ciemny odcień. Idealna konsystencja to taka, która znajduje się pomiędzy lejącym się a zwartym podkładem.

6. Trwałość

Podkład, który znika z twarzy po 2-3 godzinach od aplikacji, zdecydowanie nie jest dobrym wyborem. Najlepszy podkład matujący nie wymaga bowiem kilkukrotnej aplikacji w ciągu dnia, ponadto nie roluje, nie warzy i nie tworzy nieestetycznych śladów na twarzy.

Najlepsze podkłady do twarzy specjalnie dla Ciebie

Wiesz już, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego podkładu, nadeszła więc pora, aby przejść do konkretów. Przedstawiamy ranking podkładów do twarzy 2023, wśród których z pewnością znajdziesz produkt mający szansę spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. 

1. Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place Makeup SPF 10

Kultowy produkt o beztłuszczowej, bezzapachowej i lekkiej formule, odpowiedniej także dla cery problematycznej. Utrzymuje się on na skórze do 24 godzin i zapewnia od średniego do wysokiego krycia. Nie tworzy plam, nie spływa z twarzy (nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych) i nie pozostawia śladów na ubraniu. W dodatku jest niekomedogenny, co oznacza, że nie zapycha porów. Do największych zalet tego kosmetyku należą również filtr SPF 10, półmatowe wykończenie, bogata gama kolorystyczna i wydajność. 

2. Eveline Cosmetics Wonder Match (dostępny tutaj: https://makeup.pl/product/571076/)

Ten dobry podkład kryjący i matujący sprawi, że będziesz wyglądać na wypoczętą, a objawy zmęczenia znikną bezpowrotnie. Jego kremowa konsystencja dobrze przylega do cery, wtapia się w nią, a także dopasowuje do jej odcienia, wyrównując koloryt. Z kolei formuła dokładnie pokrywa niedoskonałości, niweluje przebarwienia i plamy oraz zmniejsza widoczność zmarszczek, rozszerzonych porów i cieni pod oczami. Nie bez znaczenia jest również obecność kwasu hialuronowego i wody termalnej, które utrzymują optymalny poziom nawilżenia i zabezpieczają przed przesuszeniem.

3. L'Oreal Paris True Match Super Blendable Foundation

Z pewnością jedna z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych propozycji z naszego rankingu podkładów kryjących. Produkt idealnie stapia się ze skórą, nie pozostawiając efektu maski, a do tego pięknie rozświetla twarz, dodając jej młodzieńczego wyglądu. Jego formuła zawiera trzy rewolucyjne hybrydowe pigmenty, odpowiadające za precyzyjne dopasowanie się do tonu cery. W składzie produktu znajdują się również cztery olejki eteryczne poprawiające komfort aplikacji i noszenia kosmetyku, a także gliceryna i witaminy B5 i E, dzięki którym skóra pozostaje gładka, miękka i aksamitna w dotyku.

4. Maybelline New York Super Stay 30H Active Wear

Jeśli chcesz cieszyć się perfekcyjnym wyglądem przez wiele godzin, to ten najlepszy podkład matujący jest właśnie dla Ciebie. Jego niesamowita lekkość zapewnia cudowny komfort oraz uczucie świeżości. Produkt bardzo łatwo się rozprowadza, a przy tym nie zatyka porów, pozwalając skórze oddychać. Za sprawą doskonale skomponowanej palety barw bez problemu znajdziesz tę idealnie dopasowaną do swojej karnacji.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku