Pęknięcia w fundamencie, odkształcające się elementy konstrukcji, słaba wentylacja. Czy tak wygląda wymarzony ogród zimowy? Jak krok po kroku zaplanować budowę ogrodu zimowego oraz co zrobić, by nie doszło do katastrofy budowlanej, która doprowadzi do rozebrania ogrodu – doradza Radosław Klepko, Product Manager z firmy Reynaers Polska, wiodącego dostawcy wysokiej klasy systemów aluminiowych do tworzenia ogrodów zimowych.

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu zimowego wymagafachowego wsparcia. Już we wstępnej fazie projektowania potrzebna jest specjalistycznawiedza inżynierska z zakresu znajomości konstrukcji, budownictwa i dostępności nowoczesnychtechnologii oraz doświadczenie w projektowaniu trójwymiarowym. Niezbędny jesttakże projekt konstrukcji, który pozwoli ocenić przyszłą funkcjonalność oranżerii,uniknąć niespodzianek już na etapie wykonawczym oraz umożliwić wycenę obiektu.

Po skończeniu procesu projektowego i udzieleniu przez WydziałArchitektury w Urzędzie Gminy lub Miasta zgody na budowę, można przystąpić dowykonania elementów oraz do montażu gotowej konstrukcji.

Jak zrobić ogródzimowy?

Najpierw producent

Wykonanie konstrukcji odbywa się zazwyczaj u producentaogrodów zimowych – polega na pocięciuprofili aluminiowych zgodnie z dokumentacją warsztatową oraz właściwym ich oznakowaniu.Pozwala to na późniejszy szybki montaż na budowie. Po dobraniu właściwychłączników do zmontowania całej konstrukcji, transportuje się materiał na placbudowy.

Grunt to mocnyfundament

Zanim jednak przystąpimy do montażu, należy wykonaćfundament gwarantujący oparcie dla przyszłego ogrodu zimowego.

Radosław Klepko, Product Manager z firmy Reynaers Polska, tłumaczy: “Ten proces jest bardzoistotny, ponieważ błędy popełnione na etapie wykonywania fundamentu będąskutkować przemarzaniem lub przeciekaniem konstrukcji w dolnych partiachobiektu. Jeżeli fundament będzie zbyt słaby a konstrukcja niezbyt stabilna, wnajlepszym wypadku będzie to skutkować pękaniem szkła na dachu. W najgorszym scenariuszumoże dojść do zawalenia obiektu”.

Ciepło i sucho

Gdy mamy już gotowy fundament, kolejnym etapem jestprzygotowanie izolacji przeciwwodnych i izolacji termicznej w dolnych partiachścian ogrodu zimowego. Do ich wykonania stosuje się przegrody z EPDM (tworzywosztuczne odporne na warunki atmosferyczne) oraz izolację z wełny mineralnej lubstyropianu.

Bezpieczeństwoprzede wszystkim

Postawienie szkieletu ogrodu zimowego wymaga pracy kilkudoświadczonych pracowników i w przypadku najprostszych konstrukcji trwa od 2 do3 dni. Przy użyciu specjalistycznych urządzeń, często laserowych narzędzipomiarowych, pozycjonuje się poszczególne profile i skręca, używając łącznikówstosowanych tylko do konstrukcji aluminiowych. Radosław Klepko ostrzega, że zastosowaniejakichkolwiek stalowych łączników nieprzystosowanych do łączenia z aluminiumskutkuje powstawaniem ognisk korozji i osłabieniem połączenia.

Ciężki kawałekszkła

Gdy szkielet już stabilnie stoi, czyli został zamocowanydo budynku i podłoża, można zabrać się za etap szklenia. Nie jest to proste,ponieważ o ile łatwo jest transportować szkło w pozycji pionowej (np. szklącściany ogrodu zimowego), o tyle trudno jest zastosować jakikolwiek transporterdo szklenia dachu, a tafla szkła zespolonego może ważyć nawet powyżej 100 kg. Procesmożna uprościć, jeśli na dachu znajdują się poprzeczki umożliwiające stosowaniemniejszych formatek szkła.

Ozdobniki

Prawdopodobnie najłatwiejszą (choć nie znaczy łatwą)czynnością jest montaż obróbek aluminiowych i maskowań lub też montaż elementówozdobnych. Trzeba jednak pamiętać, że tu też mogą zdarzyć się błędy wynikającez nierówności budynku domu ipodłoża. Dlatego też obróbki z lakierowanej blachy są zazwyczaj wykonywane nasamym końcu i domierzane po postawieniu i zamocowaniu konstrukcji ogroduzimowego. Montaż instalacji elektrycznych zasilającej poszczególne urządzeniato już kosmetyka.

Więcej nt. konstrukcji ogrodówzimowych na stronie: www.ogrodyzimowe.com










Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku