Najnowszy film Martina Scorsese "AVIATOR" (w Polsce od 18 lutego 2005) otrzymał 3 Złote Globy w szczególnie ważnych kategoriach: - jako najlepszy film dramatyczny
- za najlepszą główną rolę męską – Leonardo Di Caprio
- za najlepszą muzykę – Howard Shore.


Z natury jestem perfekcjonistą i jeśli coś perfekcyjne nie jest, mam z tym problem. Kiedy popełniam błąd, to dlatego, że za bardzo się staram i chcę robić wszystko sam.
- Howard Hughes

Rozmiar: 46893 bajtówHoward Hughes jest jedną z najbardziej ekscytujących postaci XX wieku. Był kwintesencją "american dream"- genialny wynalazca, milioner z żyłką do interesów, czarujący producent filmowy i wreszcie - nadzwyczaj przystojny kobieciarz. Sam jednak uważał się przede wszystkim za lotnika.
W filmie AVIATOR reżyser Martin Scorsese skupia się na najbardziej twórczym etapie życia Howarda Hughesa (w tej roli Leonardo DiCaprio): od połowy lat 20. po lata 40. Wtedy właśnie Hughes rozwijał pionierskie działania w zakresie swoich dwóch wielkich pasji - latania i filmu. Był to czas realizacji jego najśmielszych i najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów, czas wielu burzliwych romansów i brutalnych przepychanek z korporacjami. Wtedy też Howard Hughes, człowiek o wielkich ambicjach, po raz pierwszy zetknął się z ceną sławy, bogactwa i własnej obsesji - perfekcjonizmu.
Do pracy nad filmem, który opowiada o człowieku zafascynowanym technologią i wiedzionym przez marzenia o przyszłości, Martin Scorsese sięgnął po innowacje, które pomogły mu odtworzyć świat Hughesa. Połączył technologię cyfrową z technikami tradycyjnymi, kostiumami i scenografią z lat 20., 30., i 40. Sposób, w jaki nakręcono film AVIATOR pokazuje nam jednocześnie jak wyglądały filmy w latach, o których opowiada.
Howard Hughes w wieku 20 lat podjął decyzję, by odziedziczoną po ojcu fortunę przeznaczyć na film "Aniołowie piekieł" ("Hells's Angels") opowiadający o walkach powietrznych z czasów pierwszej wojny światowej. Opierając się systemowi obowiązującemu w Hollywood jako producent niezależny postanowił zrobić film po swojemu. Zatrudnił brawurowych lotników kaskaderów, zaprojektował specjalne samoloty i podniósł budżet filmu do kolosalnych sum. Ale to właśnie "Aniołowie piekieł" przeniosły dziecinnego wciąż Hughesa ze świata posiadaczy fortun do świata prawdziwych gwiazd.
Po założeniu wytwórni lotniczej Hughes Aircraft Company i biciu kolejnych rekordów prędkości, Hughes stał się najsłynniejszym amerykańskim pilotem od czasów Charlesa Lindbergha. Stał się wręcz postacią mityczną, którą podsycała aura tajemniczości i nieodparty czar.
W latach 30. Hughes przejął linie lotnicze TWA i zaczął starania, by wprowadzić Amerykę w erę odrzutowców. Planował zbudować największy samolot na świecie, latający statek, nazwany Herkulesem.
Jednak ani majątek, ani pełne zapału podążanie za marzeniami nie uchroniły go od niszczących sił swoich obsesji. Nieważne jak szybko i jak daleko by latał. AVIATOR pokazuje nie tylko dokonania, ale i życie emocjonalne Hughesa. Mamy tu romanse z dwiema legendami Hollywood: Katharine Hepburn (Cate Blanchett) i Avą Gardner (Kate Beckinsale); zażartą konkurencję Hughesa z szefem Pan American Juanem Trippe (Alec Baldwin); długoletni związek z najbliższym współpracownikiem Noahem Dietrichem (John C. Reilly); jego publiczną wojnę z senatorem Owenem Brewsterem (Alan Alda) oraz fobie, które prowadziły go do ostatecznego usunięcia się ze świata publicznego....

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku