Nie był faworytem bookmacherów, a jednak się udało! Najmłodszy z nominowanych autorów i debiutujący w roli pisarza Aravind Adiga zdobył Nagrodę Bookera 2008 (Man Booker Prize for Fiction 2008) i 50 tysięcy funtów za wydaną w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka powieść „Biały Tygrys”.

Trzydziestotrzyletni pisarz odebrał nagrodę wczoraj (14 października 2008) podczas uroczystości w londyńskim Guildhall. W ten sposób po raz trzeci w czterdziestoletniej historii tej prestiżowej nagrody Booker trafił do debiutanta (wcześniejsi to: DBC Pierre w 2003 i Arundhati Roy w 1997 roku).

„Biały Tygrys” – kipiąca gniewem i zuchwale prześmiewcza powieść Aravinda Adigi pokazuje szokujący i ekscytujący zarazem obraz współczesnych Indii i indyjskich konfliktów społecznych. Balram Halwai – tytułowy Biały Tygrys – przez siedem nocy, w świetle groteskowego żyrandola, snuje przejmującą opowieść o tym, jak udało mu się odmienić los, choć jego przeznaczeniem było robić cukierki, i jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą. Dla ludzi takich jak on, na samym dole społecznej drabiny, świat olśniewających nowych Indii nigdy nie będzie dostępny. Jest tylko jeden sposób, by Balram mógł stać się jego częścią – musi zamordować swego pana.

Oczami Balrama oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: z karaluchami i centrami handlowymi, z prostytutkami i skorumpowanymi politykami, z ubogimi wioskami nad Gangesem, w których panuje bezprawie, i napędzającymi Amerykę ośrodkami techniki i outsourcingu w Bangalurze. Opowiadając historię swojego życia, Balram przekonuje, że religia nie stwarza moralności, a pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów – można mieć z życia, co się chce, jeśli tylko podsłucha się właściwą rozmowę.

Aravind Adiga od dzieciństwa chciał zostać pisarzem. Urodził się w 1974 roku w Madrasie, w południowych Indiach. Obecnie mieszka w Bombaju. Wiele lat przebywał w Ameryce, zdobywając wykształcenie i dziennikarski warsztat. Był korespondentem magazynu „Time”. Jego artykuły o polityce, biznesie i sztuce ukazywały się m.in. w „Financial Times”, „Independent” i „Sunday Times”.

Adiga jest już piątym indyjskim laureatem Bookera (pozostali to: VS Naipaul, Salman Rushdie, Arundhati Roy i Kiran Desai, którzy zdobyli tę nagrodę kolejno w 1971, 1981, 1997 i 2006 roku). „Biały Tygrys” jest także dziewiątą powieścią poświęconą Indiom, która zdobyła prestiżowego Bookera.

Na krótkiej liście pisarzy nominowanych do tegorocznego Bookera znaleźli się także: faworyt bukmacherów Sebastian Barry z książką “The Secret Scripture”, Amitav Ghosh za “Sea of Poppies”, Linda Grant za” The Clothes on Their Backs”, Philip Hensher za “The Northern Clemency” oraz Steve Toltz za “A Fraction of the Whole”.

Nagroda Bookera (The Man Booker Prize for Fiction) to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii. Po raz pierwszy została przyznana w 1969 roku.

Napisali o książce    

Przesłanie Adigi nie jest ani szczególnie subtelne, ani oryginalne, ale sardoniczny ton Balrama i jego trafne spostrzeżenia na temat porządku społecznego są zarazem przekonujące i niepokojące.
~ “The New Yorker

Cyniczna, pełna złośliwej satysfakcji opowieść Balrama doskonale ukazuje współczesne Indie – nie ma tu ani śladu lirycznej nostalgii, tylko rzeczywistość w całej swej bujności i obfitości.
~„The Times”

Doskonała odtrutka na liryczny obraz Indii.
~ „Publishers Weekly”

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niewiele czytałem powieści, które zrobiłyby na mnie tak wielkie wrażenie jak „Biały Tygrys”. Ta debiutancka książka indyjskiego dziennikarza była niczym cios obuchem. To zdumiewająca, pełna gniewu powieść o niesprawiedliwości i władzy.
~ „USA Today”

Ta wartko tocząca się powieść, której akcja dzieje się w Indiach, koryguje gładką, bajkową egzotykę, jaką często jest karmiony czytelnik z Zachodu... Jeśli to są ludzie, którzy zbudowali Indie, ich prawnuki faktycznie mogą dokopać Ameryce...
~ „New York Magazine”

Satyra tak ostra, że już ostrzejsza być nie może.
~ “The Seattle Times”

Wśród wielkich iluzji na temat „rosnących” Indii Aravind Adiga znalazł temat, którego mógłby mu pozazdrościć Gogol. Z bezlitośnie i uroczo zjadliwym poczuciem humoru „Biały Tygrys” analizuje niepohamowane pragnienia bogaczy; przedstawia również dobitnie, z zaskakującą precyzją i wrażliwością, desperackie wysiłki ubogich.
~ „Pankaj Mishra”

Piekielnie okrutna i błyskotliwa... Żaden szczegół tej powieści nie brzmi fałszywie, żaden nie sprawia wrażenia fikcji. „Biały Tygrys” to dzieło demaskatorskie... A ponieważ jest równocześnie pełne ciętego dowcipu przechodzącego w celny patos, Adigę jako pisarza czeka sukces.
~ „Sunday Telegraph”

Adiga to prawdziwy pisarz – to znaczy ktoś, kto tworzy oryginalny język i oryginalną wizję. Taki jest język Balrama Halwai – dowcipny, dosadny, wreszcie psychopatyczny... Rzecz niezwykła.
~ „Sunday Times”


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku