Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. W nocy hormon wzrostu jest najbardziej aktywny. Dlatego, oprócz kołysanki "na dobranoc" niezbędny jest odpowiednio dobrany materac.
Wielu rodziców nie przywiązuje dużej wagi do wyboru materaca dla swojego dziecka. Maluchy często śpią w jednym łóżku z rodzicami. Czy to dobry trend? – "Ze względów ortopedycznych dziecko powinno spać oddzielnie"– odpowiada Paweł Michalski z Instytutu Matki i Dziecka.

Musi być elastyczny
Podstawową kwestią przy wyborze materaca dla dziecka jest jego elastyczność.  Znakomitym rozwiązaniem są te materace, które dopasowują się do kształtów ciała malucha i pozycji, jakie przybiera podczas snu. – "Materac powinien zapewniać równe ułożenie kręgosłupa. Najlepiej, gdy dopasowuje się do ułożenia człowieka podczas snu" – zaznacza P. Michalski. Takie wymogi spełnia lateks. Kiedy mama ułoży niemowlę na takim materacu, jego powierzchnia idealnie dopasuje się do ciężaru maleńkiego ciała. Dziecku będzie tak wygodnie, jak u mamy w brzuchu! –Dobrym rozwiązaniem może być także materac o dwóch stronach twardości. - "Na przykład materacyk dziecięcy Eos, w którym zastosowaliśmy materiały szczególnie przyjazne prawidłowemu rozwojowi dziecka. Posiada on twardszą stronę kokosową i średnio twardą- lateksową. Kokos doskonale usztywnia, natomiast lateks, który cechuje wysoka elastyczność, pozwala optymalnie dopasować się do kształtu ciała" – podkreśla Marta Leśniowska z Fabryki Materacy JANPOL. W zależności od potrzeb, materac można obracać, dbając o to, by maluch spał na odpowiednio elastycznym podłożu.

Alergii - nie
Warto zwrócić uwagę, czy materac ma właściwości antyalergiczne. Takimi cechami wyróżnia się na przykład model Uranos. Naturalna struktura kokosa zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i ciepła, pochłaniając jednocześnie pot oraz wilgoć z otoczenia. Podobne działanie wykazuje lateks. – "To materiał, który nie uczula, bo w jego wnętrzu nie rozwijają się bakterie ani grzyby"– wyjaśnia M. Leśniowska z Janpolu. Dzięki systemowi otworów możliwa jest swobodna wymiana powietrza, a kiedy materac "oddycha",  nie ma więc miejsca dla niepożądanych gości. Taki stan rzeczy potwierdza nie tylko opinia Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka, ale przede wszystkim rodziców. – "Borys jest alergikiem i uczula go dosłownie wszystko. Miałam problem z wyborem materacyka. Mnóstwo czasu spędziłam na forach dla rodziców, przeglądając opinie tych bardziej doświadczonych. Strzałem w dziesiątkę okazał się materac lateksowy. Dziecko wreszcie śpi spokojnie, zniknęły uczulenia. No i my z mężem jesteśmy wyspani, bo skończyły się nocne pobudki" – mówi mama półtorarocznego Borysa.

Sucho i trwale
Innym, skutecznym sposobem na walkę z alergią są specjalne nakładki na materace. Pod warunkiem jednak, że zostały wykonane z odpowiednich materiałów. Przykładowo, nakładka higieniczna Fabryki Materacy JANPOL powstała na bazie tkaniny frotte, pokrytej specjalną powłoką PCV, o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych. Nakładki są też świetnym zabezpieczeniem i przedłużeniem żywotności materaca. Produkowane z wodoodpornych materiałów, chronią materac przed wilgocią. Dodatkowo można je prać w pralce, w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Materace lateksowe charakteryzuje duża trwałość i odporność na odkształcenia. Dlatego, wybierając materac dla pociechy, dobrze pamiętać, że gdy dziecko wyrośnie już ze swojego niemowlęcego łóżeczka, materac spokojnie można przełożyć do większego łóżka- i ten sam, który służył trzymiesięcznemu niemowlakowi, równie dobrze posłuży trzyletniemu przedszkolakowi.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku