Inteligentne budynki umilą Polakom życie
Zdalne otwieranie okien, zasuwanie żaluzji, włączanie oświetlenia o wyznaczonej porze czy dostosowania ogrzewania do warunków zewnętrznych to tylko nieliczne elementy systemu inteligentnego zarządzania budynkiem – Home Management System (HMS).
- Wdrażanie w Polsce systemów inteligentnego zarządzania w budynkiem to jeszcze rzadkość, ale już można zauważyć wśród deweloperów luksusowych apartamentowców pewien trend decydowania się na ten system. To, co jest stosunkowo popularne w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, teraz i w Polsce zdobywa renomę – mówi Krzysztof Gawkowski, Dyrektor Ds. Sprzedaży z firmy T4B (Technology for Business), która w system HMS wyposaża warszawskie inwestycje mieszkaniowe.
System inteligentnego zarządzania budynkiem składać się będzie m.in. z systemu alarmowego i monitoringu, systemu przeciwpożarowego, sieci teleinformatycznej, systemu kontroli dostępu zintegrowanego z systemem wideodomofonowym oraz możliwością identyfikowania twarzy przez wideodomofon, a także systemu sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem.
W naszym klimacie bardzo użyteczną funkcją HMS jest sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń. Dzięki temu możemy na przykład mieć chłodniejszą temperaturę w sypialni, a wyższą w łazience. Istnieje także możliwość zaprogramowania temperatury we wnętrzach w zależności od pogody. W ten sposób unikniemy przegrzania mieszkania lub też niedostatecznego jego ogrzania. Kolejną opcją dostępną w bogatszych wersjach systemu jest zarządzanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, czyli jego wilgotność oraz zawartość dwutlenku węgla. Za pomocą czujników pogodowych system może podjąć decyzję np. o zamknięciu okna czy przejściu na niezależne zasilanie w przypadku burzy.
- O takich sytuacjach, jak również ewentualnych awariach, system może nas informować mailowo lub za pomocą SMS-a - dodaje Krzysztof Gawkowski z T4B. - Co więcej, HMS pozwala sterować oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, w zależności od obecności osób oraz ruchu bądź też w oparciu o natężenie światła dziennego itp. Tym samym możemy pozorować obecność domowników, a także zdalnie zasuwać żaluzje okienne czy włączać światło i ustalić sceny świetlne w mieszkaniu tuż przed naszym wejściem do budynku tak, aby po ciemku nie szukać włącznika i mieć od razu zapalone światło w różnych pomieszczeniach. A to zdecydowanie przyczynia się do naszego poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Bardziej złożone systemy HMS pozwalają również na dodanie systemu zdalnego włączania i wyłączania sprzętu AGD i RTV oraz innych urządzeń. System inteligentnego zarządzania budynkiem daje zatem możliwości integracji, wizualizacji i zdalnego zarządzania całym mieszkaniem.
Tak zintegrowany układ wykorzystania elektryczności czy ogrzewania daje jej właścicielom olbrzymie szanse na oszczędzanie energii. Najistotniejszym jednak zadaniem systemu HMS jest ochrona osób i mienia. Z tego względu spółka T4B w luksusowych inwestycjach instaluje wysokiej klasy system kontroli dostępu, system przeciwpożarowy oraz alarmowy i monitoringu, w skład których wchodzą m.in. detektor ruchu, wideofon, czujniki dymu i temperatury czy sieć kamer. Na indywidualne życzenie właścicieli apartamentów możliwe jest także zainstalowanie biometrycznych czytników kontroli dostępu oraz rejestracji czasu poszczególnych wejść i wyjść. Możliwa jest również reakcja systemu HMS na próby włamania poprzez automatyczne powiadomienie ochrony o zaistniałym zdarzeniu.
Jednym z zadań systemu inteligentnego zarządzania budynkami jest ochrona osób i mienia.
Polacy do niedawna bali się, że mieszkanie naszpikowane elektroniką, którym całkowicie można sterować za pomocą jednego panela dotykowego, może – niczym w filmach sciene-fiction – przerodzić się w horror w przypadku awarii któregoś z systemów. Nie ma jednak takiej możliwości – uspokaja Krzysztof Gawkowski: - Systemy HMS są wyposażone w wielopoziomowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają pojawienie się awarii np. blokującej jakieś urządzenie. Inteligentne zarządzanie budynkiem ma przecież ustrzec mieszkańców przed sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia oraz utraty mienia, jak pożar czy włamanie. Nawet w przypadku przerw w dopływie elektryczności, urządzeniami można sterować manualnie, a po włączeniu napięcia system przywraca zapamiętane ustawienia.
Systemy inteligentnego zarządzania budynkami są coraz śmielej stosowane w Polsce, co znacznie uatrakcyjnia ofertę sprzedaży prestiżowych apartamentowców czy domów jednorodzinnych. A najzamożniejszym Polakom umila życie i gwarantuje bezpieczeństwo.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
apartament Krup?wkiWersja do druku
Szukaj
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo
Wygoda i elegancja w jednym – na jaką okazję wybrać marynarkę damską?
Lubisz klasyczną elegancję, a może Twoją uwagę zwracają subtelne zestawy w tak zwanym stylu biurowym? Marynarki damskie powinny mieć więc stałe miejsce
5 nieznanych szlaków pieszych na Maderze
Madera to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wyspy są lewady
Nowy sezon? Nowe buty!
Jak połączyć styl i funkcjonalność w taki sposób, aby powstały buty, które zachwycą designem i wygodą? Na to pytanie odpowiedź zna Lee Cooper. W najn