Nasze życie biegnie z dnia na dzień coraz prędzej . Dom, praca, dzieci, zakupy, studia, biblioteka, wywiadówki, sprzątanie .A gdzie czas na relaks? Wiele osób wręcz rozśmieszyło to pytanie gdyż uważają, że odpoczną dopiero po śmierci. Nieustanny maraton, w którym uczestniczy każda z nas jest męczący i niestety niekończący się. Dziś panuje moda na długo dystansowców, kto jest powolny i mało zaradny pozostaje w tyle. Będąca na topie zasada łokcia nabrała wymiaru globalnego i ma już miejsca na spokojne życie. Wszędzie trzeba przepychać się i walczyć o swoje, bo inaczej...

W tym niepewnym życiu jedno jest pewne grunt to dobra organizacja czasu.Zawsze zazdroszczę osobą, które nie wiadomo skąd mają czas dosłownie na wszystko. Okazuje się, że jednego dnia można iść na zajęcia, odwiedzić znajomych, wpaść do biblioteki, zrobić rozeznanie po ciuchowych nowościach, zrobić obiad, poczytać ciekawą książkę, godzinkę się przespać, a wieczorem udać się na prawdziwą potupuję prawie do białego rana. Dla mnie brzmi to dość imponująco, ale znam osobiście takie jednostki, które tak właśnie żyją. Znane są mi też realia nieco inne, dotyczące biednego człowieczka , który wstaje o 6.00 i nie jest w stanie choćby nie wiem co zrealizować powyższej listy.

Problem tkwi w dysponowaniu swoim czasem. Wiadome jest, że nie możemy ciągle odpoczywać i "zbijać bąków", kiedyś trzeba też popracować. Niektórzy nie potrafią rozgraniczyć czasu pracy i czasu wolnego. Te dwie kategorie traktują jako jedną i nierozdzielną całość. Pracoholizm tak jak i alkoholizm prowadzi do bardzo negatywnych skutków ubocznych. Człowiek będący w ciągłym biegu prowadzi do samodestrukcji, niestety nikt nie jest maszyną, która może pracować od świtu aż do zmierzchu. Dla pracusiów ważne jest planowanie przerwy w pracy. Należy sobie uświadomić, że: przerwa nie jest stratą czasu!

Przerwa to uzupełnianie energii.
Brak przerw zmniejsza koncentrację.
Ciągła praca zwiększa liczbę błędów.
Przerwa nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Efekt regeneracyjny przerw można zwiększyć przez dotlenienie i ruch.
Przerwy muszą być regularne, ale krótkie.

Życzę wszystkim umiejętnego korzystania z czasu, powyższą listę umieśćcie nad biurkiem i mam nadzieję, że będzie pomocna!

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku