Mówiąc o postanowieniach noworocznych, najczęściej jako pierwsze na myśl przychodzą te związane z rzuceniem palenia i pozbyciem się kilku zbędnych kilogramów. Jednak niektóre są znacznie poważniejsze. Chodzi np. o kupno mieszkania, zmianę pracy, czy – w przypadku młodszych osób – wyboru kierunku dalszego kształcenia i przyszłej kariery zawodowej.
Rewolucja o północy

O ile składane sobie obietnice, dotyczące wyglądu czy wagi traktowane są zazwyczaj z przymrużeniem oka, to podejmowanie decyzji życiowych, wiąże się już z większymi konsekwencjami. W przypadku spraw związanych z dalszą edukacją może to być np. wybór kierunku studiów, którego konsekwencją nierzadko jest deklaracja przedmiotów zdawanych na maturze. Czasem owocem takich postanowień jest uczestnictwo w różnego rodzaju kursach dokształcających lub pomagających obrać odpowiednią ścieżkę kariery zawodowej. – Uczestnikami szkoleń, które od września przeprowadzamy na terenie województwa śląskiego, są często młodzi ludzie, którzy nie do końca wiedzą co chcieliby robić w przyszłości – mówi Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom, organizator programu "Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności" – Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, obok ratownictwa medycznego uwzględniliśmy przy planowaniu zajęć naukę prawidłowego funkcjonowania w grupie, określanie mocnych i słabych stron, a także orientację zawodową.

Postanowienia noworoczne mają zapewne swoje dobre, jak i złe strony. Czasem ich notoryczne niedotrzymywanie, skutkuje utraceniem wiary w siebie. Jednak niekiedy mogą okazać się pomocne – przynajmniej dla osób o mocnej woli. Dla nich będą nieocenionym motywatorem. Warto jednak pamiętać, że gdy noworoczne emocje opadną, przyjdzie nam się zmierzyć z rzeczywistością, w której złożone sobie obietnice, mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania.


Program "Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności" skierowany jest do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w wieku od 15 do 25 roku życia. Akcja potrwa do stycznia 2009 roku i obejmie młodzież zamieszkałą na terenie województwa śląskiego. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne - projekt finansowany jest w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

nowy rok

Wersja do druku