Patrząc na otaczający Cię świat, na pewno dostrzegasz, jak wszystko wokoło się zmienia. Następuje to szybciej lub wolniej, ale proces ten jest nieunikniony. Nic nie jest wieczne, nic nie jest stałe, nic nie jest dane raz na zawsze. Po nocy następuje dzień, a po dniu znowu noc. Po wiośnie jest lato, po lecie jesień, po jesieni zima, a po zimie znowu wiosna. Cykliczność w naturze jest rzeczą naturalną. Lecz żadna noc i żaden dzień nie są takie same, a każda wiosna mieni się innymi barwami. W zasadzie wszystko, co Cię otacza ulega przeobrażeniu w czasie i wywiera wpływ na Twoją przyszłość dalszą bądź bliższą. Jakakolwiek zmiana w życiu pociąga za sobą zmiany następne. To tak jak układanie klocków. Wymienisz jeden i już cała budowla wygląda zupełnie inaczej i może mieć zupełnie inne zastosowanie, inną funkcjonalność lub nawet ulec rozpadowi. Wokół Ciebie jest wiele takich klocków, które wypełniając Twoją przestrzeń, nadają jej pewien wyraz, formę, barwę, dźwięk, zapach. W sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na Twoje samopoczucie, reakcje, postępowanie, zapał, stosunek do innych ludzi i zdarzeń, po prostu na całe Twoje życie.
Każdy element pojawiający się w Twoim otoczeniu emanuje pewną energią, mającą swoje źródło w przyrodzie. Matka natura otoczyła Cię żywiołami, które mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje życie lub mogą je niszczyć. W sensie fizycznym zaliczamy do nich wodę, powietrze, ziemię i ogień. W sztuce Feng Shui wprowadza się nie cztery, a pięć żywiołów, reprezentujących różne przejawy energii Chi i wzajemnie na siebie oddziałujących. Należą do nich Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Zwane są one także pierwiastkami albo elementami, a w zasadzie praelementami. Każdy z nich powiązany jest z kolorem, kształtem, materiałem, formą architektoniczną, porą roku, porą dnia, okresem życia, kierunkiem geograficznym, pogodą, stanem emocjonalnym, smakiem, zapachem, narządami wewnętrznymi. Znając ich cechy charakterystyczne będziesz pewna, jakie żywioły towarzyszą Ci w życiu, których jest w nim zbyt wiele, a których jest za mało. Z czasem nauczysz się wprowadzać pomiędzy nimi równowagę i harmonię, potrzebne do poczucia szczęścia i radości, do odnoszenia sukcesów i osiągania celów. A o to kilka podstawowych informacji na temat każdego z żywiołów:

Drzewo - kolor: zielony, błękitny; kształt: wydłużony prostokąt, pionowy; wyroby z drewna, wikliny; formy architektoniczne: wieżowce, słupy, maszty; pora roku: wiosna; pora dnia: świt; okres w życiu: narodziny; kierunek geograficzny: wschód i południowy-wschód; pogoda: wietrzna, zmienna; stan emocjonalny: złość, gniew; smak: kwaśny; zapach: zjełczały; narządy wewnętrzne: wątroba i woreczek żółciowy.

Ogień - kolor: czerwony, purpurowy, ceglasty; kształt: trójkątny, kanciasty, gwiazda; wyroby z plastiku oświetlenie, świece; formy architektoniczne: budynki o spiczastych dachach; pora roku: lato; pora dnia: południe; okres w życiu: wzrastanie, nauka; kierunek geograficzny: południe; pogoda: gorąco, upał; stan emocjonalny: radość, zadowolenie, uczuciowość; smak: gorzki; zapach: spalenizna, narządy wewnętrzne: serce, jelito cienkie.

Ziemia - kolor: żółty, pomarańczowy, różowy; kształt: kwadratowy; wyroby z gliny, ceramiki; formy architektoniczne: niskie budynki o płaskich dachach; pora roku: późne lato; pora dnia: popołudnie; okres w życiu: przełom, zbliżanie się do końca swojej pracy, swego dzieła, stabilizacja; kierunek geograficzny: południowy - zachód, północny - wschód; pogoda: wilgotność; stan emocjonalny: zatroskanie, zamartwianie się; smak: słodki; zapach: wonny, przyjemny; narządy wewnętrzne: żołądek, śledzona.

Metal - kolor: biały; metaliczny, szary; kształt: okrągły, owalny; wyroby z metalu, ze szkła; formy architektoniczne: budynki o kopulastych dachach, zbudowane na planie koła; pora roku: jesień; pora dnia: wieczór; okres w życiu: schodzenie, stan spokoju i stagnacji po zakończeniu pracy, otwieranie się na sprawy duchowe; kierunek geograficzny: zachód, północny - zachód; pogoda: susza; stan emocjonalny: smutek, depresja, załamanie; smak: ostry, cierpki; zapach: stęchły; narządy wewnętrzne: płuca, jelito grube.

Woda - kolor: czarny, granatowy; kształt: falisty, nieregularny; wyroby z odkrytą wodą; formy architektoniczne: nieregularne; pora roku: zima; pora dnia: noc; okres w życiu: śmierć; kierunek geograficzny: północ; pogoda: zimno, mróz; stan emocjonalny: strach, lęk; smak: słony; zapach: zgniły; narządy wewnętrzne: nerki, pęcherz moczowy.



Sprawdź teraz, jakie żywioły Cię otaczają, których jest najwięcej, a których najmniej. Zastanów się, w jakim elemencie obecnie jesteś, biorąc pod uwagę Twój stan emocjonalny. Może dominuje w Tobie Ogień, dzięki któremu przepełniona jesteś radością i euforią oraz pełnią energii do działania, a może Metal, który sprawia, że odczuwasz zniechęcenie, niemoc i chęć zamknięcia się w sobie. Znajomość siebie i swojego otoczenia jest bardzo ważna. Pozwoli Ci ona dostrzec to, co stanowi dla Ciebie zagrożenie i to, co sprawi, że poczujesz się szczęśliwa.
Powinnaś poznać wzajemne relacje pomiędzy pięcioma elementami, abyś potrafiła zadbać o równowagę pomiędzy nimi w swojej przestrzeni. W Feng Shui każdy żywioł ma swojego sprzymierzeńca, swojego żywiciela, który pozwala mu emanować pełnią swojej energii. Ma także wroga, który niszczy całkowicie jego energię. Po za tym siła każdego żywiołu może zostać znacznie osłabiona przez inny żywioł.

Najważniejszym cyklem pięciu żywiołów jest cykl tworzący. Woda tworzy Drzewo, Drzewo tworzy Ogień, Ogień tworzy Ziemię, Ziemia tworzy Metal, Metal tworzy Wodę, Woda znowu Drzewo itd. Inaczej mówiąc, Drzewo rośnie, gdy podlewamy je Wodą, Ogień spokojnie płonie, gdy ma odpowiednią ilość Drzewa, palący się Ogień dostarcza popiołu, zamieniającego się w Ziemię, w Ziemi rodzą się Metale, a Metal w określonych warunkach staje się cieczą, którą jest także Woda.

Każdy element w tym cyklu zasila następny, ale jednocześnie pobiera energię od poprzedniego elementu, powodując jego osłabienie.

Drugim bardzo istotnym cyklem jest cykl niszczący. Woda niszczy Ogień, Ogień niszczy Metal, Metal niszczy Drzewo, Drzewo niszczy Ziemię, Ziemia niszczy Wodę, Woda ponownie niszczy Ogień itd. Można to rozumieć następująco: Woda gasi płomienie Ognia, Ogień topi twardy Metal, Metal w postaci narzędzi ścina Drzewo, Drzewo rozsadza korzeniami Ziemię, czyniąc ja bezużyteczną, a Ziemia zasypuje Wodę, nie pozwalając jej dalej płynąć.

W tym cyklu każdy element niszczy następny a jednocześnie sprzeciwia się poprzedniemu.

To, że każdy żywioł oddziałuje na inny i jednocześnie podlega działaniu zupełnie innego żywiołu, pozwala na zachowanie sumarycznej energii bez zmiany, co jest zgodnie z odwiecznym prawem, że nic w przyrodzie nie ginie.

Jeżeli spostrzeżesz wokół siebie nadmiar jednego rodzaju elementu bądź jego niedobór, to powinnaś od razu zareagować, gdyż taki stan rzeczy powoduje zachwianie równowagi.

Nadmiar jednego żywiołu zawsze możesz zlikwidować poprzez jego osłabienie w wyniku karmienia innego żywiołu, poprzez wyczerpanie w wyniku niszczenia innego żywiołu lub w najgorszym wypadku poprzez zniszczenie w wyniku wprowadzenia wrogiego żywiołu.
Na przykład, jeżeli widzisz wokół siebie zbyt wiele Ognia, niekorzystnie wpływającego na Twoje życie, to możesz dodać elementy Ziemi, które osłabią karmiący je Ogień, elementy Metalu, które go wyczerpią we wzajemnej walce, bądź elementy Wody, które go po prostu zniszczą.
W celu pozbycia się niedoboru jednego żywiołu możesz wprowadzić go w swoje otoczenie, a jeszcze lepiej będzie, gdy dodasz żywioł go wzmacniający. Przykładowo, kiedy zauważysz, że w Twoim otoczeniu jest zbyt mało Drzewa, to możesz po prostu wprowadzić elementy tego żywiołu, albo elementy Wody, która karmi i wzmacnia Drzewo.
Każde wzmacnianie i osłabianie pierwiastków powinnaś robić z umiarem i rozsądnie, po przeanalizowaniu wszystkiego za i przeciw. Pamiętaj, że chcesz pomóc swojemu szczęściu a nie mu zaszkodzić.

Beata Kućmińska-Trepka
Ekspert Feng Shui,
Absolwentka Akademii Feng Shui we Wrocławiu
tel. 0 606 820 816
e-mail: fengshui-fem@wp.pl
www

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku