Andrzej Dobber jest jednym z najwybitniejszych współczesnych barytonów, od prawie 20 lat stale obecnym na najważniejszych scenach operowych i koncertowych Europy i świata. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Stypendyst Meistersinger Konservatorium  w Norymberdze. Laureat konkursów wokalnych  w Łodzi, Nowym Sączu, Karlowych Varach, Neue Europaische Stimmen w Guetersloch  i Belvedere  w Wiedniu. W 1990 roku zdobył Grand Prix na konkursie ARD w Monachium, nagrodę, która otworzyła przed nim wiele sal koncertowych i teatrów operowych, najpierw w Niemczech, potem na świecie. Śpiewał m.in.  w Norymberdze, we Frankfurcie nad Menem, Kolonii, Hanowerze, Karlsruhe, Essen, Monachium, Darmstadt, Dreźnie, Berlinie (Komische Oper, Staatsoper, Deutsche Oper), Lipsku (Staatsoper), Amsterdamie, Glasgow, Brukseli, Tuluzie, Montpellier, Hongkongu, Mediolanie, Florencji, Vancouver, Maladze, Tokio, Wiedniu, Cincinnati, Reykjaviku, Petersburgu, Tel Avivie, Jerozolimie, Hajfie.

W Polsce w Teatrze Wielkim w Warszawie zadebiutował w Simone Boccanegra Verdiego w 1997r.  W Operze Wrocławskiej kreował tytułową partię Króla Rogera w operze K. Szymanowskiego.   W obydwu teatrach zachwycił publiczność kreacją Rigoletta w operze Giuseppe Verdiego. Współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami, m.in. takimi, jak: Christian Tielemann, Colin Davies, Roger Norrington, Arnold Oestmann, Riccardo Chailly, Gary Bertini, Edo de Waart, Pinchas Steinberg, Giuseppe Sinopoli, Simone Yang, Helmuth Rilling, Kazushi Ono, Stefan Soltesz, Vladimir Fiedosiejew, Vladimir i Michail Jurowscy, Sylvain Cambreling, Jakov Kreizberg, Roberto Abbado, Richard Armstrong, Riccardo Muti, Carlo Rizzi, Zubin Mehta, Jose Maria Florencio Jr., Tadeusz Wojciechowski, Antoni Wit, Wojciech Rajski, Jerzy Maksymiuk.

Artysta ma  bardzo bogaty repertuar koncertowy obejmujący najważniejsze dzieła symfoniczne   i oratoryjne wszystkich epok. Śpiewał m.in. z takimi orkiestrami jak: NHK Symphony Orchestra, Israel Symphony Orchestra, Berliner Filharmoniker, Wiener Filharmoniker, Wiener Symphoniker, Konzertgebow Orchestra, Gewandhaus Orchester, Staatscapelle Dresden, Staatscapelle Berlin, Rundfunk Symphonie Orchester Berlin, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerische Rundfunk Orchester, Norddeutsche Rundfunk Orchester, Polska Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa. Brał udział w tournee Komische Oper w Japonii (1994, 1998) oraz mediolańskiej La Scali  w Tokio (2000).

Debiutował w La Scali pod batutą Riccardo Muti`ego w ramach światowych obchodów Roku Verdiowskiego w 2001 r. (Rigoletto/Monterone, Trubadur/Luna). W 140-letniej tradycji wystawień Trubadura w La Scali, dostąpił zaszczytu bycia zaledwie trzecim zagranicznym wykonawcą partii hrabiego Luny. Do udziału w inscenizacji tej samej opery na festiwalu Maggio Musicale Fiorentino w 2001 roku zaprosił go Zubin Mehta. Z Methą kontynuował współpracę śpiewając w operze Tosca oraz w Traviata  G. Verdiego (Tel Aviv i Jerozolima). Andrzej Dobber powrócił do Florencji jako Ezio w operze Attila Verdiego jesienią 2001 roku. Wystąpił tam także jako Makbet (2002) i Scarpia w Tosce (2005).

Metropolitan Opera w Nowym Yorku zaprosiła Andrzeja Dobbera do udziału w  4  przedstawieniach  w partii Amonastro w operze Aida G. Verdiego. Debiut artysty w 2007 roku na najsławniejszej scenie świata okazał się sukcesem. Andrzej Dobber jest w długiej historii MET trzecim polskim barytonem, który miał zaszczyt śpiewać w tym teatrze operowym. Kreował na tej scenie także partię Germonta w Traviacie Verdiego. Wiosną 2009 roku pojawi się tam ponownie, aby wystąpić w innej – mało znanej  operze Stiffelio Verdiego.  

Terminarz występów Andrzeja Dobiera jest wypełniony do 2013 roku, kiedy to w Liryc Opera of Chicago ma zaśpiewać swoją popisową rolę – Rigoletta.

Koncert odbedzie się 17 stycznia br. w Bytomiu, o 18.00. Ceny biletów (wraz z cegiełką): 65, 55, 45 zł wejściówki 35 zł.
Organizatorzy: Opera Śląska  i  Stowarzyszenie Liga Kobiet  Nieobojętnych



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku