Intensywne kolory co roku pojawiają się w najmodniejszych zestawach barw farb wewnętrznych. Niewielu z nas jednak się na nie decyduje. Czy jesteśmy gotowi na odważne barwy w naszych domach?
Dobra kompozycja kolorystyczna odpowiada za harmonię nastroju wnętrza.Jednak czy „spójnie” oznacza tylko pastelowo lub pod kolor? Intensywnebarwy, użyte na wybranych ścianach lub ich fragmentach, wyraziściedekorują wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono bardziej nowoczesne.Zabieg sprawdza się nawet w małych pomieszczeniach. Co więcej, odważnebarwy wybranych powierzchni „urządzają” i segregują wnętrze równiedobrze jak ażurowe ścianki działowe czy wysokie meble. Trik pomalowaniana ciemno krótszych ścian w długim pokoju, sprawi że optycznie zmienimyjego geometrię i będzie się on wydawał bardziej kwadratowy. Podobniepołączenie ciemnej podłogi i ciemnego sufitu optycznie poszerzy iobniży pomieszczenie.

Jak oswoić intensywne barwy

Pierwszy krok – wyrazisty detal
Wzory w intensywnych barwach na tle jaśniejszych ścian to nadal modnyzabieg w dekoracji wnętrz. Proste w wykonaniu są te geometryczne –kwadraty, prostokąty, koła – które można namalować samodzielnie, bezszablonu. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie kilku odcieni tegosamego koloru. Wystarczy pomalować całą ścianę jednym kolorem, np.szarym, a na eksponowanej powierzchni wydzielić wzory, przy pomocytaśmy malarskiej i każdy z nich zamalować innym odcieniem szarości.Warto później powtórzyć kolor ścian w elementach wykończenia.

Drugi krok – energetyczna ściana
Kolejnym pomysłem na osiągnięcie efektu „dobrego designu” iwykorzystanie intensywnych barw jest pomalowanie na odważny kolorjednej wybranej ściany. Jest to zadziwiająco prosty i efektowny sposóbna ożywienie lub szybkie odświeżenie wyglądu mieszkania. Sprawdza sięon tym bardziej jeśli nasze M jest słabo nasłonecznione. W tymprzypadku pomalowanie wybranej ściany np. na pomarańczowo lub wodcieniach czerwieni sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziejprzytulne, a nasza ściana będzie działać trochę jak kaflowy piec.Zabieg spowoduje także optyczne przybliżenie ściany do centrumpomieszczenia. Jednoczesne pomalowanie sąsiednich powierzchni farbami wjasnych barwach zapewni, że wystrój wnętrza zachowa równowagę i będziew nim dostatecznie dużo światła. Zastosowanie jednej ciemnej barwy nawszystkich ścianach i zachowanie jasnego sufitu bardzo dobrze sprawdzasię w pomieszczeniach, w których chcemy osiągnąć atmosferę intymności iwyciszenia, np. w sypialni czy w domowym gabinecie.

Trzeci krok – kontrasty
Wykorzystanie dwóch intensywnych barw w pomieszczeniu wymaga większejwiedzy, ale daje też najbardziej wyraziste aranżacje. Najlepiejsprawdza się zestawienie dwóch mocnych kolorów – ciepłego i zimnego.Ogólna zasada mówi, że barwy ciepłe pobudzają, natomiast barwy zimnepowodują wyciszenie. Dlatego też, musimy pamiętać aby nie stosować obubarw w równych proporcjach − zawsze jedna z nich musi być dominująca.Inspiracji możemy szukać w naturze lub na pokazach mody. Klasycznaelegancja zestawienia bieli i czerni wciąż wzbudza zachwyt i jestoryginalna, mimo iż znana od lat.

Czym malować?

Ciemne barwy wymagają dobrych jakościowo farb, w przeciwnym wypadkuprzyjdzie nam malować kilka razy, a koszt nowej aranżacji przez zakupkolejnych puszek farby wzrośnie. Dobrym przykładem produktu na soczystei ciemne kolory jest farba Optiva 5 marki Tikkurila, której optymalnagęstość ułatwia malowanie wzorów oraz charakteryzuje się optymalną siłąkrycia. Co więcej, do malowania w intensywnych barwach zalecane sąprodukty o matowym stopniu połysku. W przypadku Optiva 5, matowewykończenie, jakie daje farba, pozwala ukryć niedoskonałościpowierzchni ściany.

Użycie ciemnych lub intensywnych barw w pomieszczeniu może wzbudzaćwątpliwości: czy wnętrze nie będzie zbyt przygnębiające lubekstrawaganckie? Niesłusznie. Mocne kolory, chociaż wyjątkowo rzucająsię w oczy, użyte w odpowiednich proporcjach stanowią oryginalną inowoczesną aranżację.









Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku