Do 14 lutego na Krakowskich Plantach obejrzeć można niecodzienną wystawę fotograficzną pod hasłem: „Masz wiele powodów by żyć”. Prezentuje ona fotografie 48 kobiet z miast, miasteczek i wsi z całej Małopolski.

Bohaterki wystawy mają od  26 do 65 lat. Łączy je radość życia. Kochają swoje rodziny, mają pasje, lubią swoją pracę, potrafią cieszyć się każdym nowym dniem i dostrzegać w nim setki drobiazgów zarażając innych optymizmem. Są mieszkankami Małopolski, ale zarazem postaciami ponadregionalnymi, bo takie kobiety możemy spotkać na ulicy każdego z miast.

Organizatorzy wystawy Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia - w ten niecodzienny sposób chcą zachęcić kobiety do regularnego wykonywania mammografii i cytologii – badań, które przeprowadzone w porę mogą uratować życie. Część bohaterek wystawy wygrała walkę z nowotworem, inne nigdy poważnie nie chorowały. Badają się, bo chcą żyć. Mają do tego mnóstwo powodów. Jakich? Warto przekonać się o tym odwiedzając wystawę. Fotografie – wykonane przez pięciu krakowskich fotoreporterów – można oglądać od 14 stycznia do 14 lutego na Plantach u zbiegu ulic Szewskiej i Szczepańskiej. Po Krakowie wystawa pojawi się w innych miastach.

Dlaczego 48 kobiet?

Co 48 minut w Małopolsce rozpoznawany jest nowotwór. Wśród kobiet największe zagrożenie stanowią rak piersi i rak szyjki macicy. Wg ogólnopolskich danych rocznie na raka piersi choruje blisko 12 tys. kobiet - 5 tys. z nich umiera. Z kolei rak szyjki macicy wykrywany jest u 4 tys. kobiet rocznie. Połowa z nich umiera, bo zgłosiły się po pomoc zbyt późno. Za tymi statystykami kryją się konkretne imiona i nazwiska – kobiety, które mają rodziny, przyjaciół, marzenia. Szansą na ocalenie przed rozwojem nowotworu są regularne badania profilaktyczne. A jednak z tej szansy wciąż korzysta niewielka część kobiet. Nieuzasadniony lęk przed badaniem i jego wynikiem, wstyd, brak czasu, czy przekonanie, że  „mnie to nie dotyczy” odbierają kobietom możliwość skutecznej walki z chorobą. Tymczasem nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny, a badania mammograficzne i cytologiczne są proste, krótkie i bezbolesne.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet z grup najwyższego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi i nowotwór szyjki macicy. W przypadku mammografii są to panie w wieku od 50 do 69 lat, w przypadku cytologii program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Więcej informacji na ten temat Panie mogą znaleźć pod adresem: www.nfz.gov.pl/profilaktyka/




























Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

rak

Wersja do druku